Povežite se s nama

Međimurje

Pčelari upozoravaju: rizik od stradavanja pčela puno je veći od koristi suzbijanja komaraca

Objavljeno:

- dana

Ovogodišnja najezda komaraca stvorila je brojne probleme. Brojne jedinice lokalne samouprave uključile su se u njihovo suzbijanje, ali bez pretjeranog uspjeha. Metode zamagljivanja različitim pesticidima nisu dale željene rezultate.

Iako struka upozorava da je ovom problemi trebalo pristupiti daleko ranije, a ne kad su „žedne krvopije“ već uzele maha, najviše zbog pritiska javnosti, brojni gradovi i općine već su u nekoliko navrata na svojem području proveli akcije zamagljivanja protiv komaraca.

Kao kolateralne žrtve ovakvih postupaka pojavili su se pčelari, odnosno, njihove košnice i pčele. Iako putem svojih saveza i udruženja redovito upozoravaju da je za maksimalno smanjenje rizika stradavanja pčela nužna dobra priprema akcija zamagljivanja protiv komaraca, što se postiže koordinacijom između izvođača zamagljivanja i pčelara, u praksi su takvi slučajevi rijetki.

Izmještanje pčelinjaka kao mjera njihove zaštite

– Iako propisi kažu da izvođač zamagljivanja mora putem obavijesti u medijima ranije o tome obavijestiti pčelare, to često nije dovoljno. Najbolji učinak se postiže ukoliko se svi dionici u postupku konkretno dogovore prije provedbe akcija suzbijanja, što znači da izvođač pčelarima predloži vrijeme i trasu kretanja vozila koje ispušta insekticidnu maglu, a pčelari će procijeniti može li na toj trasi doći do ugroze pčelinjaka u blizini, odnosno, kakve mjere poduzeti da bi rizik za pčele bio minimalan. To mogu biti mjere zatvaranja pčelinjaka dan prije najavljenog tretmana, izmještanje pčelinjaka ukoliko je to tehnički izvedivo, ali i preskakanje kritičnog područja tako da se u vrijeme prolaska vozila za aplikaciju isključi izbacivanje insekticidne magle. U dogovore je potrebno uključiti predstavnika Zavoda za javno zdravstvo kao stručnog nadzora i predstavnika jedinice lokalne samouprave koji pokrivaju troškove postupka – naglašava dr. sc. Nediljko Landeka, član Upravnog odbora Hrvatskog pčelarskog saveza i zaposlenik Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.

Izuzetno je važno, ističu pčelari, da termin tretiranja bude u doba dana kada su pčele u košnici. Preporuča se da se, u dogovoru s izvođačem akcije zamagljivanja protiv komaraca, pčelari pokušaju izboriti za korištenje insekticida koji ima nižu otrovnost za pčele, ukoliko takav trenutno postoji na tržištu.

– Rizici od stradavanja pčela uslijed korištenja pesticida su puno veći kod suzbijanja štetnika na poljoprivrednim kulturama, jer se takve aktivnosti provode upravo na mjestima koje pčele koriste za pašu, ali i zbog opasnijih preparata koji se koriste za tu namjenu. Poljoprivrednici, vođeni idejom da je najbolje suzbiti štetnika na samoj kulturi, često zaborave obavijestiti pčelara u susjedstvu te se ne pridržavaju obveze tretiranja u noćnim satima, skidanja cvjetnog pod rasta u voćnjacima prije tretmana i zabrane prskanja u vrijeme cvatnje. Samo uskom suradnjom i preciznim dogovaranjem svih aktivnosti korisnika pesticida i pčelara prije tretmana može se značajno smanjiti rizik stradavanja pčela i barem u tom segmentu pomoći pčeli da lakše prebrodi sve opasnosti kojima je danas izložena – zaključio je Landeka.

Učinkovite metode: mjere se poduzimaju kada se komarci nalaze u ličinačkom stadiju

Do velike najezde komaraca uglavnom je došlo u gradovima i područjima uz rijeke koje u vrijeme većih oborima stvaraju poplavna područja. Kada se poplave dogode tijekom toplijeg dijela godine dolazi do pojavnosti velikog broja komaraca.

– To su tzv. poplavne vrste komaraca koje stvaraju brojnu populaciju nekoliko tjedana nakon što su poplavljena područja uz vodotoke. Prave mjere protiv komaraca se moraju poduzeti puno ranije kada se komarci nalaze u ličinačkom stadiju. Kako se ličinke komaraca razvijaju isključivo u vodenom mediju, gdje provode određeni period u kojem se razvijaju od jajašca do kukuljice, najbolji način suzbijanja komaraca je tretman vodenih površina prikladnim sredstvima, odnosno larvicidima. Kada se oslobodi veliki broj krilatica, komarce je puno zahtjevnije suzbijati, ali i opasnije za okoliš kao i druge životinjske vrste. Medonosna pčela je, nažalost, vrsta koje također može stradati ukoliko se suzbijanje ne provede na odgovarajući način – objašnjava Nediljko Landeka.

Prema Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, svaka jedinica lokalne samouprave je dužna donijeti Program mjera u kojem se propisuju načini suzbijanja komaraca. Program predviđa suzbijanje ličinki komaraca u leglima, edukaciju građana o leglima komaraca u naseljima i načine kako ih sanirati, a tek kao krajnja mjera se navodi i suzbijanje metodama zamagljivanja i to samo kao dopuna ranije spomenutih aktivnosti. Mjere kontrole brojnosti komaraca mogu provoditi samo tvrtke ovlaštene od strane Ministarstva zdravstva što znači da imaju stalno zaposlene educirane djelatnike, odgovarajuću opremu te koriste insekticide koji su registrirani za takvu namjenu.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje