Povežite se s nama

Međimurje

Pentalateralni rezervat biosfere: prostor Mure, Drave i Dunava postaje jedinstveni sustav održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Krajem ožujka 2011. godine u mađarskom gradu Gödöllőu, na sastanku ministara zaštite okoliša Europske unije, potpisana je deklaracija o pripremi uvjeta za osnivanje prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav između pet zemalja, Hrvatske, Austrije, Slovenije, Mađarske i Srbije.

Samo godinu dana kasnije, 11. srpnja, (prošli tjedan obilježena je sedma godišnjica, nap.a.) UNESCO radi konačni korak i proglašava prekogranični Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav. Odmah potom, iste godine hrvatsko-mađarski prekogranični Rezervat biosfere proglašen je na 24. sjednici Međunarodnog koordinacijskog vijeća UNESCO-vog programa „Čovjek i biosfera“ u Parizu. Srbija se pridružila 2017. godine upisavši Rezervat biosfere „Bačko Podunavlje“, a isto je učinila i Slovenija 2018. godine pridruživši  nacionalni Rezervat biosfere „Rijeka Mura“.

U Hrvatskoj su zasad dva rezervata biosfere

Posljednja u nizu je Republika Austrija, kojoj je 19. lipnja ove godine potvrđeno proglašenje Rezervata biosfere „Donja dolina Mure“ na području Štajerske, čime su i formalno zadovoljeni uvjeti za formiranje pentalateralnog rezervata biosfere, prvoga takve vrste u svijetu.

Rezervati biosfere nisu stroga kategorija zaštite prirode, nego priznanje kojim UNESCO prepoznaje ona zaštićena područja diljem planeta Zemlje koja u svojoj viziji imaju i dobrobit lokalnog stanovništva putem koncepta tzv. održivog razvoja. Svjetska mreža rezervata biosfere broji blizu 700 zaštićenih područja prirode. U Hrvatskoj su zasad proglašena dva: Velebit i Mura-Drava-Dunav.

Upravo je ovaj potonji važan za kontinentalnu Hrvatsku odnosno za njezin krajnji sjever po kojem protječu tri spomenute rijeke.

– Regionalni park Mura-Drava i Park prirode Kopački rit trebaju se i dalje čuvati sukladno najboljoj praksi upravljanja zaštićenim područjima. Pečat rezervata biosfere donijet će im veću prepoznatljivost na globalnoj razini i veću mogućnost umrežavanja s takvim područjima diljem svijeta. U Hrvatskoj su zasad dva rezervata biosfere, ali treba uložiti dodatne napore da ta dva područja postanu uistinu ono što rezervat biosfere podrazumijeva: svojevrsni poligon za unapređenje koncepta održivog razvoja. Pritom Republika Hrvatska zasad ne izdvaja dodatna sredstva za upravljanje postojećim rezervatima biosfere, nego se pouzdaje u rad svih javnih ustanova za zaštitu prirode koje postoje na tom području – kaže Siniša Golub, ravnatelj Javne ustanove „Međimurska priroda“.

Dugoročna zaštita područja rezervata

– Proglašenje austrijskog rezervata biosfere na Muri posljednji je komad slagalice koji omogućava zajedničku nominaciju Hrvatske, Austrije, Slovenije, Mađarske i Srbije za jedinstveni pentalateralni rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav. Ministarstva za okoliš, World Wildlife Foundation (WWF) i drugi partneri za zaštitu prirode iz svih pet zemalja proteklih 20 godina teže dugoročnoj zaštiti ovoga područja putem rezervata biosfere, prvoga te vrste na svijetu. Donje dionice triju rijeka i njihova poplavna područja, koja se protežu kroz pet već spomenutih zemalja, čine jedan od najbogatijih i najraznolikijih krajolika u Europi – istaknula je Ivana Korn Varga iz WWF-a Adria.

Međimurje

Besplatno mjerenje krvnog tlaka i šećera u ponedjeljak u Maloj Subotici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U ponedjeljak, 29. travnja, od 8 sati u prostorijama Podružnice umirovljenika Mala Subotica (bivši matični ured) organizira se besplatno mjerenje krvnog tlaka i šećera.

Osim toga građani će moći doznati više informacija o šećernoj bolesti te dobiti korisne savjete.

Ovu akciju organizira Podružnica umirovljenika Mala Subotica.

Nastavite čitati

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje