Povežite se s nama

U fokusu

Pitanje postavljeno i u Sabornici: Tko je iz varaždinskog policijskog skladišta ukrao 153 komada oružja?

Objavljeno:

- dana

Tko je pravi vlasnik velike količine zaplijenjenog oružja prije tri godine u Varaždinu? Tko je ukrao oružje iz policijskog skladišta koje se našlo među tim oružjem? Komu je oružje bilo namijenjeno?

Pitanja su to na koja hrvatska javnost već tri godine bezuspješno traži odgovor. Štoviše, tijekom godina je slučaj pometen pod tepih, a na već prorijeđene novinarske upite, odgovor je godinama isti: “Istraga je u tijeku.”

Na istragu se nakupila prašina, sve dok prošli tjedan saborski zastupnik Anđelko Stričak nije probudio duhove. Zastupnik HDZ-a iz Varaždinske županije iskoristio je saborsku raspravu o konačnom prijedlogu Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana za aktualiziranje pitanja varaždinske zapljene, kao podsjetnik na alarmantnu, a zanemarenu činjenicu, da je dio zaplijenjenog oružja ukraden iz policijskog skladišta PU Varaždin.

Postupak za postupkom zbunjuje i otvara nova pitanja. Ukazuje li ovakvo postupanje na namjerno skrivanje pravog krivca? Zašto je sve toliko sporo i zašto policija umjesto bitnih, inzistira na postavljanju sporednih pitanja?

Od 20 pištolja, 16 automatskih pištolja s prigušivačima, 9 automatskih pušaka, 30 ručnih bombi, 2,8 kilograma eksploziva TNT, tisuću komada raznog streljiva, laserskih ciljnika, prigušivača i drugih dijelovi oružja, iz policijskog je skladišta ukradeno 11 komada.
Nakon što su ustanovili da je dio oružja njihov, u policiji su napravili inventuru i došli do šokantnog saznanja. Ukupno su u dvije godine, od 2013. do 2015., iz policijskog skladišta u Varaždinu ukradena čak 153 komada vatrenog oružja. Riječ je o oružju koje su građani dobrovoljno predali policiji u akciji „Zbogom oružje“.​

– Koristim priliku i ponovo apeliram na Ravnateljstvo policije, odnosno Upravu kriminalističke policije, da se potrude otkriti gdje su završila 153 komada vatrenog oružja iz policijskog skladišta u Varaždinu u periodu od 2013 do 2015.god. Ako već ne mogu otkriti tko je to oružje pokrao, ne moraju istraživati ni tko je novinarima plasirao informaciju o tome. Ne moraju zbog toga kršiti ustavna prava građana, protuzakonito ih stavljati na posebne mjere, to jest, izlistavati njihove pozive, što su tada činili – rekao je na zasjedanju Hrvatskog sabora prošloga tjedna zastupnik Stričak.

Slučajno otkriće

Ne samo da su tadašnji načelnik PU varaždinske, Darko Jurčec, i suradnici prešutjeli da se među oružjem nalazi i ono ukradeno iz njihovog skladišta, nego su zapljenu pripisali planiranoj, koordiniranoj akciji u sklopu kriminalističkog istraživanja. Istina je skroz drukčija – oružje je pronađeno potpuno slučajno.​ Policajci Marinko Matečak i Dino Žganec u redovitoj su kontroli u Zagrebačkoj ulici primijetili osobni automobil marke Renault Laguna, koji su odlučili slijediti, jer su ga, prema njihovim saznanjima, koristili pripadnici krim – miljea.

Možda bi istraga bila brža i konkretnija da je provode druge, nacionalne službe, umjesto da lokalna policija istražuje samu sebe.

Zaustavili su vozilo, od vozača i suvozača zatražili dokumente i naložili da otvore prtljažnik. U njemu su pronašli veliku količinu oružja. Pozvali su pojačanje, uhitili dvojac i sproveli ih u postaju, gdje su, nakon obavijesnog razgovora ostali u pritvoru. Načelnik Jurčec sazvao je izvanrednu konferenciju za medije da bi novinarima predstavilo najveću ikad zapljenu oružja na sjeveru. O uspjehu policije raspisali su se svi nacionalni mediji, ali informacija je bila krnja. Nitko im nije spomenuo da je među impresivnom količinom oružja, rasprostrtom po velikom stolu zbog fotografiranja, dio ukraden iz policijskog skladišta. U trenutku slave, načelnik Jurčec je prešutio porazno saznanje.

Na istragu o krađi oružja iz policijskog skladišta se nakupila prašina, sve dok prošli tjedan saborski zastupnik Anđelko Stričak nije probudio duhove.

Ipak, tajna nije dugo ostala tajnom. To ne čudi kad se zna koliko ruku prođe izvješće u policijskoj proceduri utvrđivanja činjenica, pa je podatak došao do Anđelka Stričaka, koji ga je proslijedio novinarima. Policija je promptno pokrenula istragu, ali ne o krađi oružja iz vlastitog skladišta, nego o tome tko je za slučaj rekao Stričaku. Istraga je uključivala i izlistavanje njegovih telefonskih poziva. Kada je saborski zastupnik ovoga ljeta napadnut dok je trčao dravskim nasipom i pritom zadobio teške tjelesne ozlijede, špekuliralo se da napad ima veze sa forsiranjem traženja krivca za krađu policijskog oružja.
Slučaj, a kasnije i istraga obiluju čudnim momentima.
Već je pri samoj zapljeni ponašanje muškaraca koji su u automobilu vozili oružje bilo bizarno.

Zataškavanje?

Policajci su u svom svjedočenju ispričali da su nakon uhićenja obojica kriminalaca bili vrlo smireni te da su im u neformalnom razgovoru tijekom vožnje do postaje rekli da im je prijatelj dao torbe da bi ih prevezli do Sračinca. Dok je Dražen Cmrečak tvrdio da nije znao što je u torbama, Davor Papec je rekao da mu je nepoznata osoba predložila prijevoz oružja. Obje su tvrdnje za sud bile neuvjerljive.

Za šverc 153 komada oružja Dražen Cmrečak je osuđen na 15, a Davor Papec na 11 mjeseci zatvorske kazne.

Od zapljene su prošle tri godine, promijenilo se isto toliko ministara unutarnjih poslova, a rezultata nema

Njih su dvojica otišla u zatvor i slučaj je službeno završen. Najvažnija pitanja su ostala bez odgovora: čije je bilo oružje, a onda i odakle šverceru oružje iz policijskog skladišta.
Odgovor bi, pričaju stručnjaci, bio bližI da se inzistiralo na utvrđIvanju pravog vlasnika Renaulta Lagune. Naime, policajci su rekli da su zaustavili auto kojim se koriste osobe iz krim – miljea, a na suđenju je utvrđeno da Davor Papec, koji je uhićen za volanom, nije ranije osuđivan, što znači da je vozio tuđe vozilo.

Postupak za postupkom zbunjuje i otvara nova pitanja. Tko je vlasnik automobila? Zašto nije pozvan na sud? Ukazuje li ovakvo postupanje na namjerno skrivanje pravog krivca? Zašto je sve toliko sporo, i zašto policija, umjesto bitnih, inzistira na postavljanju sporednih pitanja.
Možda bi istraga bila brža i konkretnija da je provode druge, nacionalne službe, umjesto da lokalna policija istražuje samu sebe.

”Čarobni breg”

Sve se ovo događalo u trenutku novog, velikog terorističkog vala takozvane Islamske države. Početkom 2015. godine napadnuti su Pariz, Bruxelles i Kopenhagen. Stručnjaci kažu da se takvi napadi spremaju najmanje dvije godine, a policijsko oružje se kralo od 2013. do 2015. godine. Šverc oružja kulminirao je velikom, zaplijenjenom pošiljkom.

Logično je pretpostaviti da je toliko velika količina oružja, među kojim su bili laserski ciljnici i eksploziv, bila namijenjena nekoj od organiziranih skupina. Moguće je da je i policijsko oružje završilo u njihovim rukama: stoga varaždinski slučaj daleko premašuje lokalne okvire.
Zakon o oružju, koji bi trebao pojednostaviti držanje oružja, naišao je na velike kritike. U trenutku sve više razbojstava, kritičarima se ne čini najpametnije olakšati pristup vatrenom oružju. I varaždinski kriminalci često posežu za oružjem. – Na području Policijske uprave varaždinske 2 805 osoba ima dozvolu za držanje, odnosno nošenje oružja. Ukupno je na našem području registrirano 8 176 komada oružja. Od 2013. do 2017. godine, na području PUV-a počinjeno je ukupno 69 razbojništava, od čega njih 27 uz prijetnju vatrenim oružjem – podaci su PU varaždinske.

Istovremeno, na pitanje ima li novih podataka o ukradenom oružju iz policije kažu. – Što se tiče oružja iz policijskog skladišta, obavještavamo Vas da službenici PU varaždinske u suradnji s Općinskim državnim odvjetništvom u Varaždinu i nadalje provode kriminalističko istraživanje. S obzirom na odredbe Zakona o kaznenom postupku koje se odnose na tajnost izvida, nismo u mogućnosti odgovoriti na Vaša pitanja.

Od zapljene su prošle tri godine, promijenilo se isto toliko ministara unutarnjih poslova, a Darko Jurčec više nije načelnik varaždinske policije. Vjeruje se da je u njegovim neuspješnim kandidaturama za prvog čovjeka varaždinske, ali i međimurske policijske uprave, ulogu odigralo i ukradeno oružje.

Uz nižerangirani posao, Darko Jurčec se danas ima vremena posvetiti turizmu u svojoj ekskluzivnoj vili s otvorenim bazenom, “Čarobni breg” u Beretincu.

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje