Povežite se s nama

Kultura

Projekt umjetnice Vlatke Horvat iz Čakovca predstavljat će Hrvatsku na 60. Međunarodnoj izložbi u Veneciji

Foto: Vlatka Horvat

Objavljeno:

- dana

Nakon vrednovanja svih 12 pristiglih prijedloga, na temelju Javnog poziva za isticanje kandidature za povjerenika hrvatskog nastupa na Venecijanskom bijenalu – 60. Međunarodnoj izložbi vizualnih umjetnosti, Povjerenstvo je jednoglasno odabralo projekt „Priručnim sredstvima – By the Means at Hand“ umjetnice Vlatke Horvat rodom iz Čakovca i povjerenice Antonie Majače.

U obrazloženju predsjednice Povjerenstva Vesne Meštrić navedeno je da „novi umjetnički rad Vlatke Horvat ‘Priručnim sredstvima – By the Means at Hand’ najkvalitetnije odgovara na zadanu temu jubilarnog izdanja Venecijanskog bijenala  ‘Stranci posvuda – Foreigners Everywhere’“, koju je postavio umjetnički direktor Adriano Pedrosa, ravnatelj Muzeja umjetnosti u São Paulu.

Vlatka Horvat se ovim umjetničkim radom bavi migracijom, društvenom raspršenošću i raseljavanjem, ukazujući na širok raspon drugih, širih tema kao što su alternativna logistika, spontana proizvodnja društvenih odnosa, neformalna ekonomija i ekonomija darivanja te ideja povjerenja.

Pored toga, na suptilnijoj, ali ključnoj infrastrukturnoj razini umjetnica polazi od prepoznavanja izvanrednog stanja kada je u pitanju klimatska kriza te značajnog ekološkog otiska institucionaliziranih načina proizvodnje, transporta i prezentacije suvremene umjetnosti, kao i naknadno, obično nevidljivo, zbrinjavanje izložbenog građevinskog materijala.

Umjetnički rad Vlatke Horvat u smislu proizvodnje, prezentacije i života materijala doslovno utjelovljuje vlastitu temu, generirajući ne samo svoju društvenu već i svoju fizičku infrastrukturu „priručnim sredstvima“ i naturalizirajući logiku odrasta i kontinuirane regeneracije „sredstava” u kontekstu suvremene umjetnosti.

Projekt „Priručnim sredstvima – By the Means at Hand“ bit će realiziran kao akumulirajuća izložba umjetničkih radova velikog broja međunarodnih umjetnika koji žive „kao stranci“, reflektirajući pitanja i iskustva dijaspore te istovremeno kao njihova međusobna intimna, društvena i performativna razmjena, koja se odvija tijekom cjelokupnog trajanja Bijenala.

Vlatka Horvat u svom radu koristi različite medije i forme izražavanja – od skulpture i instalacije do kolaža, radova na papiru, videa, fotografije i performansa, a projekte realizira u različitim kontekstima: u galerijsko-muzejskim prostorima, kazališnim i plesnim festivalima te u javnim prostorima.

Reorganiziranjem i preslagivanjem prostora i društvenih odnosa koji u njemu djeluju u svom radu često prerađuje prekarne odnose između tijela, predmeta, materijala, elemenata arhitekture i pejzaža.

U središtu je njezinih projekata istraživanje dinamike između subjekata i konteksta te modaliteta „prisutnosti“ u prostoru – društvenom, fizičkom, psihološkom. Vlatka Horvat izlagala je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u muzejima i galerijama među kojima su Kunsthaus Graz, the Kitchen (New York), Museums Sheffield (UK), Oregon Contemporary Art Center (Portland, SAD), Boston University Art Gallery, Bergen Kunsthall, CAPRI (Düsseldorf), Kunstlerhouse Bremen, Spike Island (Bristol), Austrian Cultural Forum (NYC), Artists Space (NYC), MSU Zagreb. Uz to realizirala je niz naručenih autorskih projekata, koji uključuju prostorne instalacije za Kunsthalle Wien, Bard Center for Curatorial Studies (New York), Galeriju Bunkier Sztuki (Krakov), Kunsthalle Osnabrück, Marta Herford Museum, MGLC Ljubljana, Witte de With (Rotterdam), 53. Oktobarski Salon (Beograd), Aichii Triennale (Nagoya), Stroom (Den Haag), MoMA PS1 (NYC), Galeriju Škuc (Ljubljana), Zürcher Theatre Spektakel (Zürich), Volt Bergen (NO), 11. Istanbulski bijenale.

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje