Povežite se s nama

Međimurje

Promatranje ptica na kontinentu: turistička niša za koju je u Europi zainteresirano 20 milijuna ljudi

Objavljeno:

- dana

Javna ustanova za zaštitu prirode Međimurske županije „Međimurska priroda“ bila je domaćin prvoga stručnoga skupa na temu „Turizam promatranja ptica u kontinentalnoj Hrvatskoj – stanje i mogućnosti razvoja“.

Ideja o stručnom skupu se rodila iz dobre suradnje privatnoga sektora, javnih ustanova i udruga da se progovori o mogućnostima razvoja ovoga selektivnog oblika turizma.

– Radi se o prvome stručniome skupu o ovoj vrsti turizma koji se održava u kontinentalnome dijelu Hrvatske. Ponosni smo što smo se okupili upravo u Međimurju. Nemamo sunce i more, ali imamo resurse o kojima brinemo, a upravo te resurse traže turisti 21. stoljeća. Kada smo prije dvadesetak godina počeli razmišljati o promatranju ptica kao dijelu turističke ponude, mnogi su bili skeptični. No, danas je ovo jedna od najbrže rastućih grana. Put prema razvoju je težak, ali napredak je itekako vidljiv, a jedan od dokaza tome je i ovaj susret – poručio je na početku stručnog skupa Siniša Golub, ravnatelj „Međimurske prirode“.

Grana turizma usko poveza s cikloturizmom

Kontinentalna Hrvatska ne može biti kao primorska u pogledu masovnosti turističkih dolazaka, ali ima neke druge iskoristive adute.

– Želimo se pronaći u onom dijelu koji će turistima ponuditi sadržaje tijekom cijele godine, koji uključuju kulturnu, tradicijsku i prirodnu baština. Pritom cijelo vrijeme na umu imamo održivi razvoj, da ne bismo niti na koji način ugrozili prostor u kojem živimo. Rijeka Drava izuzetno je atraktivna zbog velikoga broja i šarolikosti ptičjih vrsta. To je resurs koji se može iskoristiti za privlačenje posebno stranih turista. Riječ je o segmentu turističke ponude usko povezanoj s cikloturizmom, koji se također velikom brzinom razvija na kontinentu. Stručnim skupom želimo pokazati čime raspolažemo i u kojoj mjeri su određene destinacije odmaknule u prezentaciji i korištenju svojih potencijala – rekla nam je Mihaela Mesarić, stručna voditeljica u Javnoj ustanovi „Međimurska priroda“.

U organizaciji „Međimurske prirode“ i Turističke zajednice Međimurske županije u čakovečkome Hotelu Park okupili su stručnjaci koji se bave pticama, zaštitari prirode i turistički djelatnici. U 13 predavanja prezentirane su sve ključne stvari o kojima je potrebno razmišljati prilikom izrade turističkog proizvoda koji podrazumijeva promatranje ptica u njihovom prirodnom okruženju.

– Svi moraju imati na umu da je potrebno uskladiti potrebe turističkog razvoja s prirodom. Infrastruktura za promatranje ptica radi se u izvornim prirodnim staništima i pritom treba paziti da se ono ne naruši. Naši kolege iz Kopačkog rita i Lonjskoga polja već su odmakli u ovom segmentu pa su nam njihova iskustva i savjeti posebno bili vrijedni – dodala je Mesarić.

I dok ova dva lokaliteta već bilježe prve turističke posjete vezane uz promatranje ptica, Međimurje taj korak tek treba učiniti.

Kontinuirana ulaganja

– Bilo je nekoliko pojedinačnih upita zaljubljenika u prirodu kojima smo ponudili mogućnost razgledavanja i interpretacije ptica u njihovom prirodnom staništu. Cilj je dobiti organizirane grupe. To nikada neće biti masovni turizam, ali to nije ni cilj. Riječ je o pojedincima ili manjim grupama, ali gostima veće platežne moći – zaključila je Mesarić.
Koliki se potencijal skriva iza ove sjajne ideje potvrđuje podatak o gotovo 20 milijuna registriranih promatrača ptica na razini Europske unije.

– Kontinuirano ulažemo u kreiranje novih sadržaja, profilirali smo se u nekoliko vrsta turizma, prepoznati smo po razvoju cikloturizma, enogastronomiji, kulturnom i sportskom turizmu. Svi segmenti međusobno su povezani i zasigurno će pridonijeti i razvoju turizma promatranja ptica. Zajedničkom sinergijom u očuvanju prirode, pripremom projekata i nastupima na turističkim tržištima zasigurno možemo postići nove uspjehe – rekla je tijekom održavanja stručnog skupa Sandra Herman, zamjenica župana Međimurske županije.

Stručnjaci na skupu podijelili svoja iskustva

Sudionici stručnog skupa mogli su uživati u uistinu raznolikim predavanjima. Mihaela Mesarić skup je otvorila s predavanjem na temu „Georaznolikost i njezin značaj za raznolikost ptica“. Članovi Udruge BIOM, nevladine organizacije koja se bavi zaštitom prirode, njenom promidžbom i popularizacijom, održali su četiri predavanja. Vedran Lucić i Miloš Martinović govorili su o pticama Hrvatske i Europe. „Infrastruktura za promatranje ptica – primjeri dobre i manje dobre prakse“ bila je tema predavanja Vedrana Lucića i Biljane Ječmenice, dok su Krešimir Mikulić i Iva Šoštarić održali prezentaciju na temu „Kako do napojnice – ljudski kapaciteti u turizmu promatranja ptica“. Darko Posavec zaključio je priču predavanjem „BirdID Hrvatska 2017.“. O mogućnostima i izazovima promatranja ptica na Dravi govorio je Goran Šafarek, a kako izgleda fotografiranje ptica, što je potrebno od opreme i na što se treba pripremiti, sudionici su saznali od Petra Sabola.

 

Međimurje

Besplatno mjerenje krvnog tlaka i šećera u ponedjeljak u Maloj Subotici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U ponedjeljak, 29. travnja, od 8 sati u prostorijama Podružnice umirovljenika Mala Subotica (bivši matični ured) organizira se besplatno mjerenje krvnog tlaka i šećera.

Osim toga građani će moći doznati više informacija o šećernoj bolesti te dobiti korisne savjete.

Ovu akciju organizira Podružnica umirovljenika Mala Subotica.

Nastavite čitati

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje