Povežite se s nama

Kist i pero

Prošla su desetljeća od njegove smrti, no još uvijek nadahnjuje

Objavljeno:

- dana

MILJENKO STANČIĆ – 35 GODINA KASNIJE

Preko dvadeset djela i dokumentarne fotografije Miljenka Stančića izložene su od subote u Galerijskom centru. Time je Varaždin ponovo poručio – Stančić je uvijek s nama

U svibnju 1977. godine svijet je ostao bez velikog slikara. No, bez obzira na ta desetljeća koja su prošla od njegove smrti, Miljenko Stančić i dalje plijeni pažnju gdje god se našao. Naravno, svojim slikama koje su obilježile cijeli jedan vremenski period. One nikad ne stare i uvijek su u modi, složio bi se s time vjerojatno svatko, a posebice oni koji su se našli na otvorenju izložbe njegovih radova.

Preko dvadeset Stančićevih platna i dokumentarnih fotografija od subote stoje u Galerijskom centru Varaždin gdje je otvorena izložba “Miljenko Stančić – 35 godina poslije”. Tom se izložbom obilježava 35 godina od smrti ovog velikana, a specijalno za nju sakupljena su brojna njegova djela koja se skrivaju kod kolekcionara, ali i varaždinskog Gradskog muzeja. – Dio slika je iz zbirke Gradskog muzeja, dio od obitelji Stančić te od nekoliko kolekcionara koji su rado ustupili djela iz svojih privatnih zbirki – rekao je Ivan Mesek, ravnatelj Galerijskog centra.
Sve to izloženo je na dva kata galerijskog prostora koji postoji praktički samo kako bi držao Stančića još uvijek među nama. – U sklopu ove izložbe pokušali smo napraviti presjek njegova stvaralaštva i prezentirati slike koje publika još nije vidjela – nastavio je Mesek.

Radovi izloženi u prostoru zainteresirali su velik broj Varaždinki i Varaždinaca te im pružili uvid u Stančića kakvog možda do sad nisu doživjeli. Upravo je ova izložba pružila pregled svih faza stvaralaštva ovog varaždinskog slikara, a za nju su odabrana upravo ona ključna djela koja su javnosti rijetko prezentirana.

Obogaćen fundus

Metamorfoze, Zeleni interijer i mnoga druga Stančićeva djela popunila su u subotu Galerijski centar. No, zvijezda večeri bila je slika koja je došla čak iz Belgije. Nju je jedan od varaždinskih kolekcionara kupio nedavno. – Lijepo je da se sve više Stančićevih djela vraća u Varaždin – zaključio je Mesek. Tako je fundus Stančićevih djela u rodnom gradu još bogatiji.

Ovo je još jedna izložba u nizu koja Stančića drži uvijek među nama, ako je to uopće potrebno s obzirom koliko je cijenjen, a koje su održane u posljednje vrijeme. Sudeći prema ranijim reakcijama i ovo je pun pogodak. – Prošle su godine njegovi radovi bili postavljeni i u Splitu. Neki od njih bili su iz fundusa koji je priređen za ovu priliku. Ta je izložba proglašena likovnim događajem godine – rekao je Mesek te dodao – Mi se trudimo i dalje svima ga prezentirati jer je uistinu jedinstven te od velikog značaja za naš grad.

Da se njegova djela trebaju izuzetno cijeniti govori i sama činjenica da je upravo Varaždin među rijetkim gradovima koji imaju svog slikara. Pejzaži Varaždina prikazani Stančićevim stilom rijetkost su koju treba cijeniti i jedinstveni su. Upravo zato, od velikog je značenja i ova izložba, a trebalo bi ih biti još i više.

“…Varaždin mi je mjera i obrazac…”

…Slikam Varaždin onakav kakav on i jest: zeleni od ove naše panonske vlage i sivi od ove naše varaždinske prašine… Varaždin mi je mjera i obrazac… – govorio je Stančić o svojim djelima. Bilo je to prije mnogo godina pošto je davne 1977. godine, početkom svibnja, u 51. godini života završio njegov stvaralački put. Da nije umro tako rano imao bi danas 86 godina, a javnost još više djela jednog od najvećih hrvatskih slikara kojemu je Varaždin bio velika inspiracija.

Pobornik individualizma, začetnik nadrealizma u hrvatskoj umjetnosti, Stančić je ostavio neizbrisiv trag. Od najranijih djela – Portret prijatelja, Pejzaž, Mrtva priroda koje je naslikao već u gimnazijskim danima imao je jedinstven stil. Publici i kritičarima “zapeo je za oko” već 1952. godine izložbom u Muzeju za umjetnost i obrt. Od tada ga jedan dio likovne kritike smatra začetnikom nadrealističkog slikarstva u Hrvatskoj. Osim toga, Stančić je objavljivao ilustracije u raznim hrvatskim časopisima, a iskazao se i kao scenograf.

Ipak, ono što ga je istaklo među masama jest snažan autobiografski i psihološki naboj koji se jasno razaznaje na njegovim slikama. Upravo je njegov osebujan stil ono što ostaje i za buduće genaracije.

Izvor:
Foto: Andrej Švoger

Kist i pero

Thompsonov koncert odgođen za nedjelju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

CRAZY HILL FESTIVAL

Nakon vrlo uspješnog Fjaka Music Festivala, održanog od 8. do 11. svibnja 2014. u Splitu, ovog vikenda bit će održan Crazy Hill Festival na otoku Mladosti u Ludbregu.

CHF neće započeti velikim koncertom Marka Perkovića Thompsona, kako je prvobitno najavljeno, već će tim koncertom završiti. Naime, Thompsonov se koncert s četvrtka 15. svibnja, prebacuje  na nedjelju 18. svibnja radi meteorološke najave lošeg i kišovitog vremena, a kupljene će ulaznice za koncert posjetitelji umjesto u četvrtak moći iskoristiti u nedjelju 18. svibnja.  Ovu promjenu organizator CHF-a uvodi radi zaštite publike koja će ispred pozornice biti na otvorenom nenatkrivenom prostoru.
Program CHF-a stoga neće započeti u četvrtak 15. svibnja kako je prvobitno najavljeno,  već u petak 16. svibnja, a odvijat će se tri dana – u petak 16., subotu 17. i u nedjelju 18. svibnja 2014.

Izvor:
Foto:

Nastavite čitati

Kist i pero

Perić: “Nema sumnje da su slike najraniji Stančić”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

STANČIĆ

Sa svakom slikom koja se vraća u grad, u Varaždin se vraća i Miljenko Stančić, rekao je svojedobno ravnatelj Galerijskog centra Ivan Mesek. Prema njegovom slikovitom opisu, Stančić se ovih dana s dvije „nove“, bezimene slike iznova vratio u svoj grad, gdje je živio i radio do prerane smrti u dobi od samo 51 godine.

Crtež konjanika i akvarel iz ciklusa Križni put, u Centar su stigli sa zida zagrebačkog stana novinara, pisca i prevoditelja Borisa Perića.

– Slike je djed ostavio mojoj majci, sestrični Miljenka Stančića. Crtež konjanika je iz njezinog spomenara. U razgovoru s tetom, Stančićevom sestrom, pokojnom Milicom, saznao sam da je jedna od prvih likovih narudžbi za Miljenka Stančića bila od strane varaždinskog župnika da nacrta ciklus Križni put.

Te slike, njegovi najraniji radovi, slove kao izgubljene. Kasnije umire moj djed i u njegovoj ostavštini nađem jednu koja bez ikakve sumnje pripada tom ciklusu – Motiv raspeća, akvarel. Ispod raspela ima jednog onog konjanika s kopljem, kao u majčinom spomenaru. Stančić se u to vrijme potpisivao inicijalima – S i M preko toga – u spomenaru je isti taj potpis. Znači jedna slika ide s drugom – čine neku cjelinu. Više nema sumnje da je to rani, možda najraniji Stančić. Sliku sam pokazivao nekim povjesničarima umjetnosti koji su također potvrdili autentičnost. Gdje su ostale, ne znam – možda Crkva zna. No, eto, ta koja je ostala kod djeda dopala je mene – priča Perić.

Veseli “mračnjak”

Slikar, uz kojega više ne bismo mogli vezati samo pridjev „varaždinski“ jer je svojim značajem odavno prešao granice mjesta rođenja, još uvijek nema svoju galeriju. Stančićeva zbirka je, unatoč stalnim obećanjima, još uvijek „podstanar“.

– Oko ‘74. godine u jednom su intervjuu u tadašnjem Startu pitanje o Galeriji postavili i samome Stančiću. Odgovorio je u svom stilu – slikao je inače dosta „mračne slike“ unatoč veseloj prirodi – rekao je da će kad naprave Galeriju stati ispred nje sa šeširom i prositi. Naravno da je šteta što nema svoj prostor, ali nadam se da će se sve to riješiti – rekao je Boris Perić, na čijemu zidu visi još jedna Stančićeva slika za koju ne zna kako se zove, prikaz dviju marioneta; replike slike nekada su bile dio interijera zagrebačkih knjižnica, ali nikad mi nije palo na pamet pitati kako se zove. Ne skupljam slike. Moje bavljenje likovnom umjetnošću je pisane prirode – priznaje Perić. Ističe nadu da će netko možda prepoznati slike i znati nešto više o njima i njihovu stvaranju.

Dvije nove slike u Galerijskom centru nema u katalozima, pa niti nije procijenjena njihova vrijednost, unatoč nesumnjivoj kolekcionarskoj vrijednosti.

Izvor:
Foto:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje