Povežite se s nama

U fokusu

Suci Županijskog suda u Varaždinu rade više od kolega u ostatku Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Kad bismo građane upitali jesu li zadovoljni radom sudske vlasti, jednog od triju stupova moderne i civilizirane države, njihov odgovor bio bi većinom negativan.

To i ne čudi s obzirom na to da su građani upoznati s predmetima koji traju već godinama, kao što je to u slučaj bivšeg premijera Ive Sanadera, čijim se predmetima još ne nazire kraj. No, koliko je hrvatsko pravosuđe zaista učinkovito?

Prema dostupnim podacima, svaki od 1756 sudaca i 609 sudskih savjetnika u Hrvatskoj je prosječno lani zaprimio 226 predmeta, riješio 247, a na kraju 2018. godine imao je neriješena 152 predmeta, ili ukupno 358.541 predmet, što je smanjenje od 31,6 % u protekle tri godine.

Tijekom prošle godine vrijeme potrebno da se riješi predmet računajući od dana primitka na Županijskom sudu iznosilo je prosječno 107 dana

Važan pokazatelj je i da je od početka 2016. broj predmeta starijih od 10 godina sa 16.934 pao na 9130, ili za 46 %. Samo lani smanjen je broj neriješenih predmeta za 57.000 ili 13,7 %.

Trendovi

Prati li ove pozitivne trendove hrvatskog pravosuđa i Županijski sud u Varaždinu?
Varaždinski Županijski sud uvijek je u fokusu kada donosi presudu u nekim predmetima koji su od većeg interesa javnosti. Tako se mnogima u pamćenje urezala presuda protiv Josefa Denca, koji osuđen na 20 godina zatvora zbog silovanja 11-godišnjakinje u Varaždinu. U nekim pak slučajevima, kao što je onaj Nuše Bunić, kojoj se sudi zbog ubojstva Nikole Tureka, rasplet, odnosno presuda, tek se iščekuje. Ova dva slučaja spadaju u domenu kaznenog prava, no Županijski sud u Varaždinu nadležan je za rješavanje drugostupanjskih građanskih predmeta te je ujedno i specijalizirani sud za zemljišnoknjižne predmete.

Prošle godine Županijski sud zaprimio je 11.095 predmeta svih vrsta, a riješeno je ukupno 11.525 predmeta

Tijekom 2017. na Županijskom sudu u Varaždinu ukupno je primljeno 9780 predmeta svih vrsta, a riješena su 9964 predmeta, dok je ostalo neriješeno njih 3730. Prošle godine zaprimljeno je 11.095 predmeta svih vrsta, a riješeno je ukupno 11.525 predmeta. Na kraju prošle godine ostalo je tako neriješeno 3300 predmeta.

Tako je svaki sudac Županijskog suda prošle godine prosječno zaprimio čak 382 predmeta, a riješio prosječno njih 397. To je daleko više od državnog prosjeka – zaprimljenih 226 predmeta, a riješeno prosječno njih 247.

– Dakle, svake godine riješeno je više predmeta nego što ih je primljeno, s tim da je tijekom 2018. godine u odnosu na 2017. došlo do povećanja priljeva predmeta za 13,44 %, ali pojačanim radom sudaca riješen je i povećani priljev predmeta – naglasila je Snježana Hrupek-Šabijan, predsjednica Županijskog suda u Varaždinu.

Od naše sugovornice doznajemo da je na Županijskom sudu u Varaždinu u 2018. godini radilo 29 sudaca, a posebnu žurnost imaju predmeti stariji od 10 godina.

– Ispunjenje norme sudaca iznosi u prosjeku 121 %, što znači da suci ispunjavaju normu veću od 100 % i zbog toga se smanjuje broj neriješenih predmeta. Statistički podaci koje sam iznijela govore da sam iznimno zadovoljna radom svojih sudaca, koji su svojim predanim radom zaslužni za te rezultate – dodala je Hrupek-Šabijan.

Od zaprimanja predmeta u proceduru varaždinskom Općinskom sudu bila su potrebna prosječno 202 dana da riješi slučaj

Dodajmo da je tijekom prošle godine vrijeme potrebno da se riješi predmet računajući od dana primitka na Županijskom sudu iznosilo prosječno 107 dana.

No, što je s općinskim sudovima, kojima su od 1. siječnja ove godine pripojeni i prekršajni sudovi? Općinski sud u Varaždinu tako je preuzeo službenike i namještenike Prekršajnog suda, dok su suci tog suda odlukom Državnoga sudbenog vijeća premješteni na rad u Općinski sud u Varaždinu.

Neumoljiva statistika

Prošle godine Općinski sud u Varaždinu zaprimio je 6782 predmeta te je riješio njih ukupno 7775. Od zaprimanja predmeta u proceduru varaždinskom Općinskom sudu bila su potrebna prosječno 202 dana da riješi slučaj, što je 95 dana više nego na Županijskom sudu.

U prosjeku to je 30 dana više nego što je to slučaj s čakovečkim Općinskim sudom, kojem su u prosjeku potrebna 172 dana da riješi predmet. Inače, Općinski sud u Čakovcu lani je zaprimio 4684 predmeta i riješio njih 4838.

Hoće li u budućnosti sudovi u Varaždinu postati još učinkovitiji, ostaje za vidjeti. No, ono što je sigurno da je samo učinkovitošću i brzinom rješavanja procesa moguće vratiti povjerenje itekako skeptične javnosti.

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje