Povežite se s nama

Novosti

Suša odnijela 170 milijuna kuna!

Objavljeno:

- dana

Elementarna nepogoda uslijed suše i u Varaždinskoj županiji

Zbog šteta koje se procjenjuju na oko 170 milijuna kuna, elementarnu nepogodu uslijed višemjesečnog sušnog razdoblja proglasila je i Varaždinska županija koja, uz Krapinsko-zagorsku, jedina nije napravila plan navodnjavanja, ali i to će se sada promijeniti.

– Situacija mi nije draga, ali je realna: od svibnja pa sve do ovih dana imali smo vrlo malo oborina, a na nekim područjima gotovo ništa. To je uzrokovalo jednu od najvećih elementarnih nepogoda na našem području u zadnje vrijeme uslijed koje su smanjeni prinosi na svim poljoprivrednim usjevima i nasadima od 40 do 80 posto – ustvrdio je varaždinski župan Predrag Štromar obrazlažući svoju odluku o elementarnoj nepogodi.

Nakon izvješća gradskih i općinskih povjerenstava te obilaska terena, prva procjena Županijskog povjerenstva za procjenu šteta od elementarnih nepogoda govori da je ukupna šteta oko 170 milijuna kuna, a mogla bi biti i veća jer je procjena napravljena prije izrazito velikih temperatura krajem kolovoza.

– Naše povjerenstvo dosada je uvijek dobro procjenjivalo, pa vjerujem da je i sada takav slučaj jer nema potrebe za napuhivanjem iznosa kao što rade neki drugi jer su štete uistinu velike – naglasio je Štromar.

Najveće štete u Varaždinskoj županiji uslijed suše utvrđene su na području općine Vinica, čak 18 milijuna kuna, a zatim slijedi ludbreško područje s 12 milijuna te lepoglavsko s 11 milijuna kuna. Štromar u idućih osam dana očekuje nove prijave šteta, iako je svjestan da u državnom proračunu nema novaca za obeštećenje poljoprivrednika.

– Ne radi se tu samo o obeštećenju, nego i raznim subvencijama koje bi poljoprivrednici mogli izgubiti jer neće imati za to potreban referentni prinos uslijed suše – pojasnio je.

Iako nema novca u državnom proračunu, kako je dodao predsjednik Županijskog povjerenstva Zlatko Pukšić, država bi mogla na druge načine pomoći poljoprivrednicima kroz, primjerice, reprogramiranje kredita, zaštitnim sredstvima i gorivom.

– Ni u županijskom proračunu nema novca za naknadu štete. Izvorni dio našeg proračuna je 60 milijuna kuna, a štete su tri puta veće, pa je jasno da nema mogućnosti. Uz to, nemamo ni prihode od poljoprivrednika, pa tako im ne možemo ništa smanjiti – naglasio je Štromar.

Premda ove godine ne mogu računati na gotovo nikakvu pomoć zbog štete nastale uslijed suše, poljoprivreda u Varaždinskoj županiji ubuduće bi trebala napokon manje ovisiti o tome hoće li ili neće padati kiša. Naravno ne sva. Štromar je najavio da se zajedno s Hrvatskim vodama ide u izradu studije, odnosno programa za navodnjavanje prvih stotinjak hektara.

– Varaždinska županija, uz Krapinsko-zagorsku, jedina nije napravila planove za navodnjavanje. Razlog tome je što koštaju milijune kuna, a polovicu tog iznosa trebale su platiti županije. Iako je većina napravila planove, tek neke su realizirale i sustave za navodnjavanje, poput Međimurske županije u kojoj je uloženo više od 25 milijuna kuna. Međutim, iako je sustavom za navodnjavanje obuhvaćeno više od stotinu hektara i voda je besplatna, na njega se priključila tek nekolicina poljoprivrednika – ustvrdio je Dragutin Vincek, pročelnik za poljoprivredu Varaždinske županije, koja upravo zbog ovakvog iskustva kreće s osmišljavanjem „ciljanog navodnjavanja“.

Izvor:
Foto: Varaždinska županija

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje