Povežite se s nama

U fokusu

Trebaju li se pacijenti bojati loših lijekova i uskraćivanja pregleda kod bolničkih specijalista?

Objavljeno:

- dana

NAJNOVIJA ZDRAVSTVENA REFORMA

Jesu li krvni tlak i šećer u granicama normale, 67-godišnja umirovljenica Marija Majer prošli tjedan došla je provjeriti u ordinaciju svoje obiteljske liječnice dr. Zrinke Huđek Leskovar u Vinici. Umirovljenica boluje od povišenog krvnog tlaka i dijabetesa, a pred njom je operacija krvnih žila kod vaskularnog kirurga u Općoj bolnici Varaždin.

Budući da je početkom ovog mjeseca Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) uveo novi model upućivanja pacijenata na specijalističke preglede, pretrage, ambulantno liječenje i hospitalizaciju, za drugu operaciju gospođa Marija dobit će drugačiju uputnicu.

Uputnice od A do D

Na njoj će biti oznaka „B“, koja označava da je riječ o upućivanju na bolničko liječenje.

S oznakom „A“ označene su pak uputnice za konzilijarnu zdravstvenu zaštitu, u što spadaju i dijagnostičke pretrage, s oznakom „C“ one za kompletnu ili hitnu specijalističku zdravstvenu zaštitu, dok se “D” odnosi na ambulantno liječenje, što podrazumijeva manje operativne zahvate poput skidanja madeža, fizikalne terapije ili kemoterapije.

“Pacijenti se ne moraju bojati lošeg lijeka, jer su svi s liste HZZO-a prošli potrebnu zakonsku registraciju”

– Ne znam za nove uputnice, jer nisam pratila što se događa u zdravstvu. Kod svoje doktorice rješavam sve, a jedino ako je u pitanju teži zdravstveni problem moram ići u Varaždin – rekla nam je Marija Majer.

To je i jedan od ciljeva najnovije HZZO-ve reforme, kojom, napomenuli su, žele rasteretiti bolnice, smanjiti liste čekanja i uštedjeti proračunski novac.

Posebno su istaknuli da od ovog mjeseca postavljanje dijagnoze, liječenje i praćenje kroničnih bolesti prelazi „u ruke“ obiteljskih doktora. Oni odlučuju i o bolovanjima.

Specijalisti u bolnicama će kao i dosad moći dati preporuke o daljnjoj obradi, terapiji ili lijeku, ali konačnu odluku donosi obiteljski liječnik.

“Za obiteljske doktore nema puno promjena”

Dr. Zrinka Huđek Leskovar, koja je predsjednica županijske podružnice Koordinacije obiteljske medicine (KoHOM), kaže da se njihov posao nije puno promijenio.

– Na nove uputnice smo se u ova prva tri dana već naviknuli pa mogu reći da ova reforma samo naglašava pravila koja su vrijedila i dosad. Liječnici opće/obiteljske medicine su i dosad liječili pacijente, brinuli se o bolovanjima i racionalno propisivali terapiju – rekla nam je specijalistica obiteljske medicine u srijedu.

Ističe da su specijalisti obiteljske medicine educirani te imaju znanja i vještine brinuti se o najčešćim kroničnim bolestima, a to su povišeni krvni tlak, šećerna bolest, astma i kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB).

– Posebno želim naglasiti da se pacijenti ne trebaju bojati da će im biti uskraćena potrebna dijagnostička obrada ili specijalistički pregled za bolesti za koje su naši kolege u bolnicama usko specijalizirani. Naša zadaća je da pacijentima pružimo najbolju moguću skrb uz racionalnu terapiju, ali i racionalnu dijagnostiku – napominje dr. Huđek Leskovar.

Odgovornost i na pacijentima

Kao što smo naveli, specijalist u bolnici i dalje može davati preporuke za uvođenje ili izmjenu lijeka, ali se od njih traži navođenje generičkog naziva lijeka, gdje god je to moguće. To znači da Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje zahtijeva da se navede naziv djelatne tvari, a ne ime lijeka određenog proizvođača. Kada obiteljski liječnici pacijentu izdaju recept, to mora onaj najjeftiniji na tržištu. Ako će propisati skuplji lijek, to će morati obrazložiti.

– Pacijenti se ne moraju bojati lošeg lijeka, jer su svi lijekovi uvršteni na listu HZZO-a prošli potrebnu zakonsku registraciju – kaže dr. Huđek Leskovar.

No u praksi se u svim ordinacijama još uvijek ne provodi zahtjev za prepisivanjem najjeftinijeg lijeka. To će biti moguće najkasnije do kraja ovoga mjeseca do kada proizvođači programske podrške u sve programe, koji se koriste u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, ugrade nove tražilice lijekova.

Kako će sve zamišljeno funkcionirati u praksi, tek će se vidjeti, a uz to je nužno promijeniti zakonske odredbe vezane za prepisivanje lijekova.

– Ako je cilj reforme promjena stavova i percepcije o obiteljskom liječniku, te racionalizacija i preuzimanje odgovornosti za troškove svih čimbenika u zdravstvenom sustavu, a uz nas obiteljske liječnike, kolege iz bolnica i HZZO, to su i pacijenti, onda mi u Koordinaciji hrvatske obiteljske medicine takvu reformu pozdravljamo – zaključila je dr. Zrinka Huđek Leskovar.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje