Povežite se s nama

Kultura

U Gradskoj knjižnici predstavljanje romana i zbirke pjesama Denisa Peričića

Objavljeno:

- dana

U okviru Nacionalnog programa Mjeseca hrvatske knjige, u Gradskoj knjižnici i čitaonici „Metel Ožegović“ u četvrtak, 21. listopada, s početkom u 19 sati bit će predstavljene dvije knjige varaždinskoga književnika Denisa Peričića: roman „Idoli“ i zbirka pjesama u prozi „105 godina samoće“.

Obje knjige objavila je Naklada Vošicki iz Koprivnice. Uz autora, predstavit će ih Darko Pernjak, urednik obiju knjiga, ujedno i predsjednik Podravsko-prigorskog ogranka Društva hrvatskih književnika, te Tomislav Šovagović, književnik, član DHK, diplomirani teolog i novinar (Hrvatskog radija i Vijenca).

Borivoj Radaković, jedan od recenzenata romana „Idoli“, ističe:
„Riječ je o kafkijanskoj rapsodiji koja na mračan, izvrnut, uznemirujući i književno uvjerljiv način zrcali egzistencijalnu poziciju suvremenoga hrvatskog (i ne samo hrvatskog) čovjeka.“

Krešimir Mišak, drugi recenzent, poznati novinar i pisac, napisao je:
„Tek tu i tamo pojave se pravi romani ‘na rubu znanosti’, koji pomiču i iskrivljuju pravila stvarnosti. Što kad se čovjek nađe usred njih? Tada i on mora redefinirati svoj život i samog sebe. U romanu Denisa Peričića stvarni događaji iz naše prošlosti dobivaju drugačije značenje, a misteriji drevne prošlosti imaju više veze sa sadašnjosti nego što smo spremni pomisliti.“

„Roman ‘Idoli’ kompleksno je tkanje, izazovno za čitateljstvo. Ili je to gotovo inovativan način pripovijedanja?“ pita se, s pravom, urednik Darko Pernjak.



Druga knjiga koju predstavljamo zove se „105 godina samoće“.
To je zbirka pjesama u prozi za koju je autor Denis Peričić 2019. u rukopisnoj verziji dobio prvu nagradu na VIII. Trienalnome natječaju za neobjavljeno književno djelo na temu Muke Kristove ili na temu široko shvaćene općeljudske muke, koji su u okviru 28. Svečanosti Pasionske baštine organizirali Udruga Pasionska baština i Društvo hrvatskih književnika.

Đuro Vidmarović, predsjednik žirija, a tada i predsjednik DHK, napisao je da se radi o „vrhunskom književnom djelu nadahnutom Pasijom“ te istaknuo:

„Knjiga Peričićevih stihova predmetno – tematski, estetski, etički i historijski – vrlo je slojevito i zahtjevno djelo. Autor je preko svojih pjesama obuhvatio jedno veliko i turbulentno razdoblje, pa čak i krvavo razdoblje europske i hrvatske povijesti od početka Prvoga svjetskog rata preko Drugoga svjetskog rata do hrvatskoga Domovinskog rata. (…) U cijeloj zbirci osjeća se krležijanska antiratna sintagma, teški, mračni ali pomalo barokno uzvišeni stihovi. (…) Peričić je ovu zbirku napisao kao oblik pjesama u prozi u kombinaciji s poetiziranom prozom. To su moderni snažni stihovi koji imaju univerzalnu antiratnu, duboku humanističku i kristološki utemeljenu poruku. Stoga je prosudbeno vijeće Pasionske baštine donijelo jednoglasno odluku da joj se dodijeli prva nagrada.“

Kultura

Na Srijedi u Muzeju o 700. obljetnici osnutka grada Vilniusa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Srijede u Muzeju 20. ožujka u palači Herzer GMV-a održava se predavanje o Vilniusu, glavnom gradu Litve, koji je prošle godine proslavio 700. obljetnicu osnutka, a taj događaj u svoj službeni program uvrstio je i UNESCO.

Vilnius se u pisanim izvorima prvi put spominje 25. siječnja 1323. godine u pismima koja je veliki litavski knez Gediminas razaslao udruženjima Zapadne Europe pozivajući obrtnike, trgovce i redovnike da dođu u taj grad i ondje započnu svoje djelovanje. U Gediminasovim pismima iskazane su vrijednosti koje su aktualne i danas: tolerancija, multikulturalnost, kreativnost, orijentacija Litve i Vilniusa, kao glavnoga grada države, prema Europi.

U 700 godina svog postojanja povijesna jezgra grada Vilniusa postala je jedinstven primjer srednjovjekovnoga grada u kojem su se ispreplitali utjecaji zapadne i istočne kulture, što se kroz nekoliko stoljeća odrazilo na razvoj politike, arhitekture, kulture i znanosti u velikom dijelu Istočne Europe. Bez obzira na povijesne promjene, prostorna struktura povijesnog središta odražava raznolikost arhitektonskih stilova, kao i razvoj grada koji su obilježile političke i klimatske (prirodne) prilike. Godine 1994. UNESCO je povijesnu jezgru grada Vilniusa uvrstio u Popis svjetske baštine.

Predavanje se organizira u suradnji Veleposlanstva Republike Litve u RH i Gradskog muzeja Varaždin, koji su već realizirali nekoliko zajedničkih programa, a pripremila ga je varaždinska profesorica i suradnica obiju institucija Mirjana Bračko. Na predavanje je najavljen i dolazak litavskog veleposlanika u RH Eduardasa Borisovasa.

Program počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Kultura

Udruga Svibovečki zvon održala tradicionalnu izložbu ručnih radova

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Toplička Udruga Svibovečki zvon protekle je nedjelje u društvenom domu u Svibovcu održala tradicionalnu preduskrsnu izložbu ručnih radova, koje izrađuje njihova članica Marica Zorman.

Kako je istaknula predsjednica Udruge, Verica Pantaler, izlažu se vezeni i našiveni stolnjaci različitih veličina, tabletići, pokrivala za uskrsne košarice, platnene torbice i slično.

– Ove godine smo izložbu nadopunili i izložbom domaćih kolača svakakvih vrsta. Izložba je bila jako dobro posjećena, i od domaćih gostiju, a i od drugih udruga prijatelja – Udruga žena iz Kelemena i Vidovca – rekla je Pantaler te zahvalila svim dragim gostima na posjeti i ugodnom druženju.

Izložbu je posjetila i počasna članica Udruge Svibovečki zvon, Bernarda Cecelja koja od osnivanja udruge prati i podržava njihov rad, te gradonačelnica Grada Varaždinske Toplice, Dragica Ratković, koja je pohvalila rad Udruge.

– Udruga žena Svibovečki zvon postoji već više od 10 godina i zbilja su jedna od najaktivnijih gradskih udruga. Uključuju se u sve gradske manifestacije i same organiziraju brojna događanja. Njegujemo dugogodišnju ugodnu suradnju. Grad, kao i uvijek, podržava rad svih udruga sa područja grada, pa tako i rad Udruge Svibovečki zvon, i tako ćemo nastaviti i dalje – poručila je Ratković.


elnica Ratković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje