Povežite se s nama

Kultura

U Gradskoj knjižnici predstavljanje romana i zbirke pjesama Denisa Peričića

Objavljeno:

- dana

U okviru Nacionalnog programa Mjeseca hrvatske knjige, u Gradskoj knjižnici i čitaonici „Metel Ožegović“ u četvrtak, 21. listopada, s početkom u 19 sati bit će predstavljene dvije knjige varaždinskoga književnika Denisa Peričića: roman „Idoli“ i zbirka pjesama u prozi „105 godina samoće“.

Obje knjige objavila je Naklada Vošicki iz Koprivnice. Uz autora, predstavit će ih Darko Pernjak, urednik obiju knjiga, ujedno i predsjednik Podravsko-prigorskog ogranka Društva hrvatskih književnika, te Tomislav Šovagović, književnik, član DHK, diplomirani teolog i novinar (Hrvatskog radija i Vijenca).

Borivoj Radaković, jedan od recenzenata romana „Idoli“, ističe:
„Riječ je o kafkijanskoj rapsodiji koja na mračan, izvrnut, uznemirujući i književno uvjerljiv način zrcali egzistencijalnu poziciju suvremenoga hrvatskog (i ne samo hrvatskog) čovjeka.“

Krešimir Mišak, drugi recenzent, poznati novinar i pisac, napisao je:
„Tek tu i tamo pojave se pravi romani ‘na rubu znanosti’, koji pomiču i iskrivljuju pravila stvarnosti. Što kad se čovjek nađe usred njih? Tada i on mora redefinirati svoj život i samog sebe. U romanu Denisa Peričića stvarni događaji iz naše prošlosti dobivaju drugačije značenje, a misteriji drevne prošlosti imaju više veze sa sadašnjosti nego što smo spremni pomisliti.“

„Roman ‘Idoli’ kompleksno je tkanje, izazovno za čitateljstvo. Ili je to gotovo inovativan način pripovijedanja?“ pita se, s pravom, urednik Darko Pernjak.



Druga knjiga koju predstavljamo zove se „105 godina samoće“.
To je zbirka pjesama u prozi za koju je autor Denis Peričić 2019. u rukopisnoj verziji dobio prvu nagradu na VIII. Trienalnome natječaju za neobjavljeno književno djelo na temu Muke Kristove ili na temu široko shvaćene općeljudske muke, koji su u okviru 28. Svečanosti Pasionske baštine organizirali Udruga Pasionska baština i Društvo hrvatskih književnika.

Đuro Vidmarović, predsjednik žirija, a tada i predsjednik DHK, napisao je da se radi o „vrhunskom književnom djelu nadahnutom Pasijom“ te istaknuo:

„Knjiga Peričićevih stihova predmetno – tematski, estetski, etički i historijski – vrlo je slojevito i zahtjevno djelo. Autor je preko svojih pjesama obuhvatio jedno veliko i turbulentno razdoblje, pa čak i krvavo razdoblje europske i hrvatske povijesti od početka Prvoga svjetskog rata preko Drugoga svjetskog rata do hrvatskoga Domovinskog rata. (…) U cijeloj zbirci osjeća se krležijanska antiratna sintagma, teški, mračni ali pomalo barokno uzvišeni stihovi. (…) Peričić je ovu zbirku napisao kao oblik pjesama u prozi u kombinaciji s poetiziranom prozom. To su moderni snažni stihovi koji imaju univerzalnu antiratnu, duboku humanističku i kristološki utemeljenu poruku. Stoga je prosudbeno vijeće Pasionske baštine donijelo jednoglasno odluku da joj se dodijeli prva nagrada.“

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje