Povežite se s nama

Život i društvo

Varaždinska dizajnerica Melita Kukec: Važno je očuvati domaću modnu scenu, a ključna je suradnja

Objavljeno:

- dana

Suradnja svih nas u lokalnoj zajednici ključna je za uspjeh svakog pojedinca. Ideja organizacije ovakvog velikog eventa je upravo to – stvoriti platformu za sve sudionike i goste da se povežu, da stvore nove kontakte i nove potencijalne suradnje za budućnost, govori nam varaždinska modna dizajnerica Melita Kukec još pod dojmom modne revije pod nazivom Kookabee X.

Uz bogati glazbeno-scenski program i gastro ponudu, predstavljeno je prvih 10 godina rada varaždinskog branda Kookabee Melite Kukec, koja kroz godine okuplja i surađuje s raznim institucijama, poduzetnicima i pojedincima iz javnog i kulturnog života grada Varaždina, kao i ostalih dijelova Hrvatske, a pojedine suradnje ostvarene su i na internacionalnom nivou.

Melita je od malena obožavala crtanje, 8 godina išla je i na Vanimu i crtala animirane filmove. U srednjoj je počela šivati sebi i prijateljicama na maminoj staroj Bagatici na nožni pogon.

Kaže da je od studija imala ideju za vlastiti biznis, a prvu vjenčanicu po narudžbi izrađivala je 160 sati.

– Od studija sam imala ideju da želim vlastiti biznis, ali ne i jasnu sliku te ideje. Imala sam sreće da sam se odmah nakon studija zaposlila kao dizajner u industriji za međimursku modnu marku Angel. koja nažalost više ne postoji. Tamo sam provela 7 godina, učila od iskusnijih i stekla dragocjeno iskustvo. Dizajnirala sam mušku, žensku i kolekciju za trudnice, od traperica do kaputa, bluza i viskoznih majica. Tamo sam bila ‘pravi’ dizajner, birala tkanine, crtala tehničke skice, odlazila na modne sajmove. Ali paralelno s tim već sam imala svoj mali atelje u Varaždinu, gdje sam uglavnom radila kostimografiju za razne, najčešće dječje predstave, plesne nastupe i slično. A negdje u to vrijeme izradila sam i prvu vjenčanicu po narudžbi, za koju mi je, sjećam se trebalo 160 sati! – prisjeća se Melita.

I dan danas najviše se, kaže, posveti vjenčanicama.

– Vjenčanica je ženi najvažnija haljina i svakoj je mladenki iznimno bitno da se na svoj veliki dan osjeća posebno i predivno u svojoj haljini snova. Zato se svakoj svojoj mladenki maksimalno posvetim, slušam sve njene želje, crtam skice, tražim prikladne tkanine, ali i dajem neke svoje sugestije. Potrudim se svakoj ispuniti želju i najsretnija sam kad na kraju procesa mladenka dođe po svoju haljinu, kad vidim osmjeh sreće i zadovoljstva, ponekad i koju suzu radosnicu, kad se na kraju zagrlimo i kad mi nakon slavlja pošalju svoje slike i opišu emocije zadovoljstva. To me usrećuje i čini da sav moj trud ima smisla – kaže Melita.

Ističe i kako je bitna održivost mode.

– Tekstilna industrija je drugi po redu najveći svjetski zagađivač i nekad me jako mučilo to što je moja profesija dio te prljave industrije. No danas shvaćam da je upravo Slow fashion, proizvoditi manje, pametnije, prema potrebi, kvalitetno i trajno, ono što je u toj priči bitno. I vidim da ima sve više ljudi koji tako razmišljaju i koji će radije kupiti jedan kvalitetan komad, nego impulzivno kupiti 5 jeftinih krpica, zato jer su jeftine, a koje će možda jednom obući. Zato je tu i naša Bug kolekcija, u kojoj koristim samo prirodne tkanine, organski pamuk, bambus i sl. i kroz koju naglašavamo važnost očuvanja ravnoteže ekosistema kroz očuvanje njihovih najsitnijih organizama – kukaca. I da, povezano je s mojim imenom i nazivom brenda, Kooka je očito od mog prezimena Kukec, a Melita je pčela na grčkom – bee.

Život i društvo

Lucija Vupora u slovenskom parlamentu: Slovenskoj manjini u Hrvatskoj prijeti marginalizacija

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Predsjednica Vijeća slovenske nacionalne manjine u Općini Cestica i aktivna članica Slovenskog kulturnog društva Nagelj, Lucija Vupora, imala je zapažen nastup kao gošća u Državnom zboru Republike Slovenije.

„Jedan od glavnih izazova s kojima se suočava slovenska manjina u Hrvatskoj je činjenica da nismo uspjeli djelovati na širok spektar prava u području politike, manjinske samouprave, obrazovanja, kulture i medija, a koja su predviđena Ustavnim zakonom o pravima Nacionalne manjine u Hrvatskoj“, napomenula je ova buduća magistra sociologije Sveučilišta u Mariboru. Lucija Vupora je istaknula kako zabrinjava niska stopa izlaznosti birača na izborima za predstavnike slovenske nacionalne manjine te nedostatak kandidata za ta mjesta u tri županije, osam općina i tri grada. Razlog je taj, pojasnila je, što manjinska vijeća i predstavnici među pripadnicima slovenske manjinske zajednice, unatoč svim naporima, još uvijek nisu priznati kao važan mehanizam kojim bi mogli utjecati na poboljšanje položaja nacionalne manjine u Hrvatskoj.

Slovenska manjina nema svojeg predstavnika u Hrvastkom saboru, izuzev zastupnice Barbare Antolić Vupora koja jest Slovenka, ali je izabrana voljom većinskog naroda na listi jedne političke stranke. Stoga prijeti opasnost da slovenska manjina u Hrvatskoj bude marginalizirana.

„Slovenska manjina u Hrvatskoj važan je nositelj slovenske kulture, jezika i identiteta, pa je uključivanje u politički proces ključno kako bi se osiguralo da se čuje glas ove zajednice i da su njezina prava i interesi zaštićen i promovirani“, zaključila je Vupora

Nastavite čitati

Život i društvo

Kneginečki vatrogasci sudjelovali na natjecanju “Firefighters Rope Rescue”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Kutini je, uz obilježavanje 60 godina rada i djelovanja Vatrogasne postrojbe Kutina, održano Natjecanje vatrogasaca u spašavanju iz dubina i s visina ‘Firefighters Rope Rescue Competition Kutina 2024’.

Natjecanje je održano na lokaciji u centru grada Kutine, na prostoru oko glavnog gradskog trga postavljeno je pet zadataka za vatrogasne timove od po pet članova koji su morali pokazati znanje prilikom spašavanja iz zatvorenog prostora, spašavanja na kosini, spašavanja sa zgrade kosom prečnicom, spašavanja po fasadi i horizontalnog transporta tereta preko vodotoka.

Javne vatrogasne postrojbe iz Zagreba, Splita i Požege, postrojba INA Vatrogasnih servisa iz Siska, ekipa Vatrogasne zajednice grada Zagreba i dobrovoljno vatrogasno društvo Kneginec Gornji, bili su sudionici natjecanja.

Suci na radnim točkama bili su vatrogasci s dugogodišnjim iskustvom u spašavanju užetom iz raznih dijelova Republike Hrvatske, a jedan je bio iz susjedne Bosne i Hercegovine.

U kreiranju radnih zadataka i postavljanju pravila ocjenjivanja velik je doprinos dao bivši zapovjednik Vatrogasne postrojbe Kutina a sada Pomoćnik Glavnog vatrogasnog zapovjednika RH za kontinent Marijo Paluh.

Natjecanje su pozdravili i otvorili dužnosnici grada Kutine i Sisačko moslavačke županije, a tijekom dana timove i organizatore posjetio je i Glavni vatrogasni zapovjednik RH Slavko Tucaković. Natjecanje je održano pod pokroviteljstvom Hrvatske vatrogasne zajednice i Grada Kutine, u suorganizaciji tvrtke BIM sport, a uz potporu brojnih sponzora.

Na kraju, uz zaključak svih sudionika da je ova vrsta natjecanja potrebna i dobrodošla, kao način razmjene iskustava i unaprjeđenja znanja i vještina vatrogasaca, uz poneki prijedlog i sugestiju za sljedeća ovakva natjecanja, podijeljene su nagrade sudionicima koje su pripremili Vatrogasna postrojba Kutina, tvrtke BIM sport i Ergotehnika. Ove godine, titulu najboljeg tima u spašavanju užetom iz dubina i s visina, ponijeli su članovi Javne vatrogasne postrojbe Zagreb.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje