Povežite se s nama

U fokusu

Vodeći svjetski stručnjaci i “lovci” na cyber kriminalce u Varaždinu o zaštiti podataka na internetu

Objavljeno:

- dana

7. FSEC U ORGANIZACIJI FOI-JA

Kako zaštiti privatne podatke i sigurno komunicirati na internetu samo je jedna od tema 7. FSec-a, najvažnije konferencije o informacijskoj sigurnosti u Hrvatskoj i regiji koju organizira FOI.

Konferencija se u HNK Varaždin održava danas i sutra, a okupila je gotovo 500 sudionika iz Hrvatske, Europe i svijeta.  

Predavanja stručnjaka i hakera

Predavači su renomirani stručnjaci iz područja informacijske sigurnosti, predstavnici tvrtki Google, Cisko, Wire, Kaspersky Reset Security, KPN-a, ali i iz hakerske zajednice Chaos Computer Club.

Alan Đurić, izvršni direktor tvrke Wire i jedan od osnivača Skype-a

Na otvorenju je bila i ministrica znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Blaženka Divjak.

Hrvatska nije samo privlačna zbog turizma, imamo i kvalitetne IT stručnjake – istaknula je Divjak 

– Ovo je važna konferencija u području informacijske sigurnosti u svijetu, a to što se takva konferencija događa u Varaždinu je promocija Varaždina, FOI-ja, ali i cijele ove regije. U Hrvatskoj se moramo postaviti ne samo kao destinacija privlačna turistima, nego kao destinacija koja puno može dati u ljudskim potencijalima, posebno u području IT – istaknula je ministrica Divjak.

Na ovogodišnjoj konferenciji 30-ak predavača govorit će se o najnovijim trendovima o informacijskoj sigurnosti, a naglasak je na zašititi privatnih podataka, sigurnoj komunikaciji i podizanju svijesti o zaštiti na internetu. 

Na meti napada cyber kriminalaca građani

– Teško je globalno govoriti o tome je li Hrvatska sigurna. Država je definirala Nacionalnu strategiju kibernatičke sigurnosti, Akcijski plan, a pripremaju se i različite mjere kojima se poboljšava sigurnost. Prije su hakeri napadali zbog znatiželje i radoznalosti, no danas je to špijunaža ili financijska korist. Ako kriminalci vide da je novac lakše krasti na digitalne načine, oni će to i napraviti. No, najčešće mete napada su sami građani zato jer je puno lakše zaobići sigurnost pojedinčanih korisnika nego sigurnost na visokoštićenom sustavu – rekao je doc. dr. sc. Tonimir Kišasondi, idejni začetnik FSec-a i voditelj Laboratorija za otvorene sustave i sigurnost s FOI-ja.  

Doc. dr. sc. Tonimir Kišasondi, idejni začetnik FSec-a

Svaki dan se pojavljuju nove ugroze, a informacijskih stručnjaka nema dovoljno, upozorio je prof. dr. sc. Vrček

Naglasio je kako je važna edukacija samih građana, ali i školovanje stručnjaka. Iako Hrvatska ima dobre i iskusne stručnjake u području informacijske sigurnosti, dekan FOI-ja prof. dr. sc. Neven Vrček upozorava da ih je premalo.

– Stručnjaka u području informacijske sigurnosti nema dovoljno jer je to područje koje se brzo razvija i jako je dinamično, svaki dan se pojavljuju nove ugroze i mehanizmi obrane. Mi na FOI-ju obrazujemo informatičare i jedan dio njih svoju karijeru posveti informacijskoj sigurnosti, ali nova znanja u tom području treba usvajati stalno –  rekao je Vrček.

Izvor:
Foto: Marta Konjačić

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje