Povežite se s nama

Kultura

Za 60 programa u kulturi Varaždinska županija izdvojila 190.000 eura, čak 63 % više nego lani

Objavljeno:

- dana

Opera na nalazištu Aqaue Iasae u Varaždinskim Toplicama, Festival čipke u Lepoglavi, Varaždinske barokne večeri, programi za djecu i mlade, kao i oni ustanova te kulturno-umjetničkih društava, samo su dio od ukupno 60 programa u kulturi koji će u 2023. godini biti održani uz financijsku podršku Varaždinske županije.

Rezultat je to prvog Javnog poziva za predlaganje javnih potreba u kulturi Varaždinske županije, putem kojeg je, sukladno prijedlogu Kulturnog vijeća, dodijeljeno 190.000 eura ili 1,4 milijuna kuna, čak 63 % više u odnosu na prošlu godinu.

Ugovore o financiranju danas je župan Anđelko Stričak dodijelio predstavnicima ustanova u kulturi, umjetničkih organizacija, udruga i samostalnim umjetnicima i poduzetnicima u kulturi, a u prisustvu člana Kulturnog vijeća dr. sc. Vladimira Huzjana, upravitelja Zavoda za znanstveni rad HAZU-a u Varaždinu, te resornog pročelnika dr. sc. Miroslava Huđeka.

– Ovaj Javni poziv predstavlja veliki iskorak. Prvi put je ovakav natječaj raspisan zasebno, samo za programe u kulturi, svima je bilo omogućeno da se prijave i dodijeljeno je više sredstava. Za 60 programa u kulturi, odnosno za sve prijavljene programe je dodijeljeno 190.000 eura, što je povećanje od 63 %. Ovaj podatak jasno pokazuje da je riječ o najvećem, ali i o sveobuhvatnom javnom pozivu. Uključeni su svi dionici u kulturi, ustanove i udruge, a prvi put podršku su dobili samostalni umjetnici te druge fizičke i pravne osobe koje obavljaju djelatnosti u kulturi – rekao je župan Anđelko Stričak.

Konkretno, gradskim knjižnicama u Varaždinu, Novom Marofu, Ivancu, Ludbregu, Lepoglavi su povećana sredstva, a konačno su sve knjižnice dobile sredstva za kupnju novih knjiga, napomenuo je Stričak.

– KUD-ovi, koji su čuvari tradicijske kulture, dobili su tri puta više sredstava u odnosu na prijašnje godine. Podržani su i programi koji uključuju djecu i mlade, a i dalje podržavamo programe ustanova u kulturi – Gradskog muzeja Varaždin, Državnog arhiva, HNK u Varaždinu, zatim program Kerekesh Teatra. Prvi put podršku su dobili i programi pučkih učilišta u Novom Marofu i Varaždinu. Podržana je i opera na nalazištu Aqaue Iasae u Varaždinskim Toplicama, renomirani festivali Varaždinske barokne večeri te Festival čipke u Lepoglavi te brojni drugi programi koji obogaćuju kulturu naše županije – naveo je župan.

Naglasio je da je izuzetno važno da je osnovano Kulturno vijeće, koje će pomoći pri definiranju potreba u kulturi, ali i pri donošenju strateških smjernica.

– Uvjereni smo da smo dali snažan vjetar u leđa svim dionicima u kulturi te da će to rezultirati brojnim novim i kvalitetnim programima u kulturi, koja je važan i prepoznatljiv element u Varaždinskoj županiji – istaknuo je župan Stričak.

Jedan od programa koji će biti održani u ovoj godini je koncert pod nazivom „Hrvatski dragulji“, za koji je financijska potpora dodijeljena samostalnoj umjetnici, članici Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika, opernoj pjevačici Jeleni Štefanić.

Među knjižnicama koje su prvi put dobile podršku za nabavu knjižne građe je Gradska knjižnica i čitaonica „Gustav Krklec“ Ivanec, koja je potporu dobila i za književni natječaj „Draga domača rieč“, čiji je cilj njegovanje i očuvanje domaćeg kajkavskog izričaja.

– Iako Varaždinska županija već dugi niz godina financira naš natječaj „Draga domača rieč“, ove godine prvi put financijsku potporu dobivamo za nabavu knjižne i neknjižne građe, što nam je iznimno važno. Mogu reći da govorim u ime svih ravnatelja narodnih, odnosno gradskih knjižnica jer to je poticanje rada naše primarne djelatnosti. Knjižnice će imati više financija za nabavu nove građe, pa će knjige biti dostupnije. S vremenom će to i pozitivno utjecati na čitanje i čitalačke navike svih korisnika knjižnica Varaždinske županije – rekla je Marina Grudenić, ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice „Gustav Krklec“.

Kultura

Najljepše čipke iz 15 europskih zemalja tijekom vikenda u Lepoglavi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Posjetitelji ovogodišnjeg Međunarodnog festivala čipke, koji će u Lepoglavi biti održan od 13. do 15. rujna, imat će priliku vidjeti neke od najljepših primjeraka čipki iz čak 15 europskih zemalja.

Lepoglava – grad čipke i čipkarstva, tako će u vrijeme festivala ponovo biti čipkarsko središte Europe – istaknuto je na konferenciji za novinare koja je održana u Galeriji čipke u Lepoglavi u utorak, 10. rujna.

Međunarodni festival čipke je najstarija i najznačajnija manifestacija u Lepoglavi, gradu iznimno bogate povijesti i kulturne tradicije.
– Vrijedna kulturna baština koju su nam ostavili pavlini, čini nas ponosnima, no, ta bogata baština ujedno je i velika odgovornost. To vrijedno nasljeđe želimo očuvati i zaštititi i ugraditi u našu sadašnjost ali i budućnost. Univerzalnu ljepotu lepoglavske čipke prepoznao je i UNESCO, koji je još 2009. godine vještinu izrade lepoglavske čipke uvrstio na Reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva. Te fine niti naše čipke povezuju nas s cijelim svijetom, njenu ljepotu želimo podijeliti s drugima pa ćemo na našem festivalu ove godine izložiti najljepše primjerke lepoglavske čipke, čipke iz drugih čipkarskih središta u našoj zemlji, ali i najljepše čipke iz čak petnaest zemalja Europe, među kojima će po prvi puta biti i čipke iz Engleske i Španjolske. Ove ćemo godine, zahvaljujući zemlji – partneru, Republici Turskoj, moći doživjeti i čar i mistiku Orijenta te vidjeti izuzetne primjerke turske čipke. Ovogodišnja zemlja – partner na festivalu će se predstaviti i sa svojom bogatom gastrnomskom baštinom, stoga dođite u Lepoglavu i uživajte u bogatoj ponudi 28. Međunarodnog festivala čipke – istaknuo je Marijan Škvarić, gradonačelnik Lepoglave.

Posjetitelji ovog međunarodnog festivala čipke moći će vidjeti iznimne primjerke čipki iz – Slovenije, Slovačke, Poljske, Belgije, Italije, Malte, Mađarske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Španjolske, Bugarske, Engleske, Francuske, Austrije i Turske.

Tkanje vremena

Uz bogate izložbe čipki i ove će godine na festivalu u Lepoglavi biti organizirane radionice te stručni i znanstveni susreti i skupovi u okviru Dana europske baštine u Lepoglavi.

– Ovogodišnji moto festivala je – Tkanje vremena, kako bismo istaknuli koliko je truda, ali i vremena potrebno za izradu čipke. Na posebnoj izložbi posvećenoj prošlosti i sadašnjosti lepoglavske čipke, predstavit ćemo povijesni put naše čipke, od najljepših primjeraka čipke do keramike, nakita i odjevnih predmeta koji su inspirirani lepoglavskom čipkom. Ona je nepresušno vrelo inscipracije, pa ćemo ove godine na modnoj reviji dizajnerice Zdenke Bunić, učenika Srednje strukovne škole, ali i djece iz dječjeg vrtića u Lepoglavi predstaviti i kreacije koje su inspirirane lepoglavskom čipkom. Svi sudionici ali i posjetitelji festivala moći će sudjelovati i u izradi haljine s prepoznatljivim, stiliziranim motivom lepoglavske čipke. Za posjetitelje festivala pripremili smo niz atraktivnih izložbi i događanja te bogati kulturni i zabavni program tijekom tri festivalska dana – naglasila je Ljubica Dubovečak, direktorica Turističke zajednice grada Lepoglave.

Program 28. Međunarodnog festivala čipke počet će u petak, 13. rujna, predavanjem, demonstracijskim radionicama i modnom revijom u sklopu Dana europske baštine, a bit će nastavljen izložbom – Lepoglavski festivali kroz filateliju 2 u pavlinskom samostanu, na kojoj će biti izložene prigodne dopisnice u izboru Milana Pavlekovića, te izložbom dječjih radova – Šareni festivali čipke.

Festival će biti i službeno otvoren u 19 sati, a u 20 sati i 30 minuta, nakon svečanog podizanja festivalske zastave bit će organiziran i tradicionalni vatromet.

U subotu će na terasi restorana Ivančica biti otvoren i 15. Tradicionalni sajam, a od 14 sati će posjetitelji imati priliku kušati specijalitete hrvatske i turske kuhinje na priredbi – Okusi Hrvatske i Turske.
U pavlinskom samostanu će od 16 sati biti održana i prezentacija izrade čipke svih sudionika ovogodišnjeg festivala, a u 19 sati će u župnoj crkvi u Lepoglavi nastupiti turska pijanistica Tutu Aydinoğlu. Bogati festivalski program u subotu će završiti koncertom hrvatskih zvijezda – Vanne i Martina Kosovca.

U nedjelju će od 14 sati i 30 minuta biti održan godišnji koncert Limene glazbe Lepoglava, koja će nastupiti s Big bandom iz Čakovca, a nakon već tradicionalne priredbe – Gradonačelnikov gulaš, za kraj ovogodišnjeg festivala, od 19 sati, u Lepoglavi će biti održan i izbor Miss Varaždinske županije za Miss Hrvatske.

– Na našem festivalu želimo predstaviti najljepše primjerke čipke, ali i istaknuti važnost njene zaštite te umijeće njene izrade. Zato me posebno veseli da ćemo na svečanosti otvaranja promovirati i pet novih majstorica čipkarstva. Čipkarice su zalog da će umijeće izrade lepogkavske čipke biti sačuvano i prenijeto na novi naraštaj čipkarica – poručila je na konferenciji za novinare Karmen Šoštarić, predsjednica udruge Ekomuzej Lepoglava.

Ovogodišnji, 28. Međunarodni festival čipke bit će održan pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića i pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija, Ministarstva turizma i sporta, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Hrvatskog povjerenstva za UNESCO, Hrvatske turističke zajednice i Turističke zajednice Varaždinske županije, Varaždinske županije i Grada Lepoglave te Veleposlanstva Republike Turske u Zagrebu, Turskog kulturnog centra Yunus Emre, Ministarstva obrazovanja Republike Turske i predstavnika turske nacionalne manjine Grada Zagreba.

Cijena ulaznice za sve izložbe 28. Međunarodnog festivala čipke u Lepoglavi je samo – 2 eura.

Nastavite čitati

Kultura

Varaždinskim piscima Denisu i Aniti Peričić Nagrada „Petar Miloš“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski pisci, bračni par Denis Peričić i Anita Peričić, dobitnici su 1. Nagrade „Petar Miloš“ na istoimenom natječaju za kratku priču u organizaciji Društva hrvatskih književnika Herceg-Bosne sa sjedištem u Mostaru i Kulturno-informativnog centra Tomislavgrad.

Na natječaj je prijavljeno čak 109 priča autora iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i drugih zemalja, a Prosudbeno povjerenstvo (Ivan Sivrić, Mirko Ćurić i Tomislav Majić) najboljom je ocijenilo upravo priču pristiglu iz Varaždina.

Priča „Imagine“ Denisa i Anite Peričić, naslovljena prema Lennonovoj pjesmi, je – kako stoji u obrazloženju Povjerenstva – „u biti duboko altruistična priča, pacifistička priča u ratnom ambijentu. Ne zauzima položaj u nacionalnom ili ideološkom rovu, nego nastoji u zahtjevnoj formi, kakve kratke priče već jesu, sagledati i bar djelomično objasniti pitanje kako relativno časni pojedinci postanu dio zločinačkoga stroja. (…) Problematizira se, više s moralnoga nego s pravnoga aspekta, obavljanje profesionalne dužnosti i nedjela počinjenih u tom okviru. U priči, vojnik je odgovoran pred zadnjim, zapravo jedinim pravim sudištem – pred vlastitom savješću i pred samim Bogom.“

Drugu nagradu dobila je Nada Galant, ugledna hrvatska književnica iz Žminja, a treću Ankica Šarčević iz Rame. Dodjela je održana 6. rujna u Tomislavgradu, u okviru III. Dana Petra Miloša, izvrsnog pisca kojeg su nazivali „hercegovački Smoje“, a koji je preminuo 2015. godine. Njemu u čast nazvana je i Nagrada „Petar Miloš“.

Zbog nemogućnosti dolaska, Denis i Anita Peričić nazočnima na dodjeli obratili su se videoporukom snimljenom pred prelijepom vizurom varaždinskoga Staroga grada.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje