Povežite se s nama

Međimurje

Udruge “Međimurski potrošač” i Vukanovčar: odredbe stvaraju nedoumice u savjetovanju (II.)

Objavljeno:

- dana

Od veljače na snazi je izmijenjen i dopunjen Zakon o zaštiti potrošača.

Hrvatska je prvi takav zakon donijela prije 16 godina te je on, prema ocjenama raznih udruga za zaštitu potrošača bio i najbolji. Kako kaže Zlatko Polišanski, predsjednik Udruge za zaštitu potrošača Međimurske županije “Međimurski potrošač”, kasnije su usvajani novi zakoni te jako puno izmjena i dopuna tih zakona, no gotovo uvijek na štetu potrošača.
U Međimurskoj županiji djeluju dvije udruge za zaštitu potrošača. Svi gradovi i općine moraju imati savjetodavna tijela za zaštitu potrošača u čijem je sastavu bar jedan predstavnik udruge za zaštitu potrošača koje imenuju udruge.

Rezultati samo ujedinjavanjem!

– Donedavno je Ministarstvo gospodarstva financiralo besplatna savjetovališta potrošača, koja su djelovala pri udrugama potrošača (Zagreb, Split, Osijek, Pula, Varaždin, Duga Resa), ali je to početkom ove godine ukinuto, tako da su potrošači ostali prikraćeni za tu besplatnu uslugu, a godišnje se putem savjetovališta davalo oko 25.000 savjeta. Sada j tu funkciju preuzelo samo Ministarstvo pa tako njihovi zaposlenici daju besplatne savjete na broj telefona 0800/414-414. “Međimurski potrošač” je član Saveza udruga za zaštitu potrošača Hrvatske, koji se sa Savezom udruga za zaštitu potrošača “Potrošač” ujedinio u novi savez jer smo svjesni da samo ujedinjeni nešto možemo postići i postati ravnopravni partneri zakonodavnim i izvršnim vlastima u zaštiti potrošača.

Ministarstvo je krajem prošle godine raspisalo natječaj za projekte za financijsku pomoć udrugama potrošača (1,4 milijuna kuna), za administrativno kapacitiranje udruga i edukaciju potrošača, ali je nažalost samo 7-8 udruga dobilo sredstva (manje od 400.000 kuna), a sam natječaj je proveden vrlo neprofesionalno i netransparentno. U Hrvatskoj djeluje i Nacionalno vijeće za zaštitu potrošača, u kojem su od 24 člana samo tri iz saveza udruga potrošača, koje se sastaje vrlo rijetko i neredovito (za rad NVZZP zaduženo je Ministarstvo gospodarstva), i uglavnom se ne bavi problemom edukacije i informiranja građana, iako bi mu to trebala biti prioritetna uloga. Hrvatski sabor svake četiri godine donosi Nacionalni program zaštite potrošača (zadnji je donesen za 2017.-2020.), za čije je provođenje također zaduženo Ministarstvo gospodarstva, ali taj Program uglavnom ostaje mrtvo slovo na papiru. Dakle, generalno se može reći da na području zaštite prava potrošača nemamo baš sjajne rezultate – dodaje Polišanski.

Posebna zanimljivost izmjena i dopuna Zakona o zaštiti potrošača jest da je uvedena obveza osobe koja obavlja poslove savjetovanja, informiranja i izobrazbe na temelju javnog natječaja, za provedbu kojeg su sredstva osigurana u Proračunu Republike Hrvatske: ona mora položiti stručni ispit za obavljanje poslova savjetovanja, informiranja i izobrazbe potrošača pri ministarstvu nadležnom za poslove zaštite potrošača.

Brojne nelogičnosti

– Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta je od početka ove godine prestalo financirati savjetovališta za zaštitu potrošača (tako i Varaždinsko savjetovalište za zaštitu potrošača koje je pokrivalo pet županija sjeverozapadne Hrvatske), pa je ta odredba potpuno suvišna i stvara nedoumice kod savjetovanja potrošača koje sve udruge provode i dalje. Određeno je čak i da će ministar nadležan za poslove zaštite potrošača donijeti pravilnik o polaganju ispita u roku od 90 dana od dana stupanja izmjena i dopuna na snagu (7. veljače). Kako pravilnik još nije ni na javnoj raspravi, jasno je da neće biti donesen sukladno Zakonu. Također je određeno da su osobe koje obavljaju poslove savjetovanja, informiranja i izobrazbe potrošača dužne položiti stručni ispit u roku od četiri mjeseca od dana stupanja Pravilnika, kojega još nema, na snagu. Budući da je resorno ministarstvo suprotno Zakonu o zaštiti potrošača i Nacionalnom programu zaštite potrošača prestalo financirati savjetovališta u udrugama za zaštitu potrošača (tu je obvezu preuzelo na sebe) jasno je da sami sebe financiraju, a njihovi savjetnici nemaju položen ispit za savjetnika. Tako je jasno da su izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti potrošača dane obveze JLS i udrugama za zaštitu potrošača, ali su im drastično sužene mogućnosti sufinanciranja rada i projekata.

Međimurska županija je jedina županija u Hrvatskoj koja objavljuje javne natječaje za sufinanciranje projekata udruga za zaštitu potrošača. I tu je bilo problema te je tek aktualni župan, gospodin Matija Posavec, prihvatio inicijative udruga za zaštitu potrošača i shvatio značaj i potrebu brige za potrošače. Nažalost, to nisu slijedile sve JLS u Međimurskoj županiji, pa tako 30 posto JLS ni na koji način ne podupire rad udruga za zaštitu potrošača, a ostale JLS putem zajedničkih natječaja za sve udruge (iako Zakon traži poseban natječaj) odobravaju 1.000 – 5.000 kuna po projektu, što omogućava udrugama da ostvare Proračun od oko 40.000 kuna, ako se jave bar na desetak natječaja. Tri mjeseca su u tom slučaju potrebna za izradu projekta i tri mjeseca za izradu izvješća, a samo šest mjeseci nam ostaje za potrošače – objašnjava mag. ing. aedif. Željko Tomašić, tajnik Društva Vukanovčar. U Udruzi “Međimurski potrošač” tvrde da udruge potrošača u okviru svojih mogućnosti savjetuju i educiraju potrošače, ali resorno ministarstvo i lokalne
vlasti ne odrađuju u dovoljnoj mjeri zadaće koje im zakoni i programi nalažu.

– Od tri postojeća saveza udruga potrošača, dva su donijela odluku o ujedinjavanju i stvaranju novog saveza – Unije potrošača Hrvatske, koja je postala i pridruženi član BEUC-a, Europske udruge za zaštitu potrošača koja je partner Europske komisije i ima predstavnike u svim radnim tijelima koja odlučuju o pravima i obvezama potrošača. Ako znamo da se 70 posto propisa donosi na razini EU i oni obvezuju članice, onda je jako važno da i predstavnici našega Saveza sudjeluju u radnim grupama Europske komisije – objašnjava Polišanski.

Informirajte se!

“Međimurski potrošač” je udruga potrošača osnovana 2004. godine koja je do osnivanja Udruge Vukanovčar pokrivala cijelo područje Međimurske županije. Budući da je ugašeno savjetovalište u Varaždinskoj županiji, pokrivaju i tu susjednu županiju. Njihove savjete možete potražiti u Prelogu utorkom od 9 do 11 sati, u Čakovcu srijedom od 9 do 12 sati te u Murskome Središću utorkom od 17 do 19 sati i četvrtkom od 9 do 11 sati. Radno vrijeme Savjetovališta Društva Vukanovčar je petkom od 18 do 19 sati. Bez oklijevanja se s upitima obratite nekoj od udruga.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje