Povežite se s nama

U fokusu

Župane, jeste li pobrkali što ste govorili na kojoj kavi? Pročitajte što ste uistinu rekli novinarima

Objavljeno:

- dana

ODGOVOR ŽUPANU ŠTROMARU

Ne ide dobro s kanalizacijom, najvećim projektom ikad pripremanim u Varaždinskoj županiji.

O tome smo izvijestili i u srijedu, kada smo prenijeli izjave župana Predraga Štromara s kave s novinarima, i to u tekstu pod naslovom „Nije dobro: Štromar potvrdio da bi EU mogla kazniti Varkom s 30-ak milijuna kuna”.

Na to su jučer reagirali iz Varaždinske županije, pri čemu je županu najviše zasmetalo to što smo u naslovu ustvrdili da „nije dobro“. „Ostaje nejasno koji je bio povod autorice da iznese takav zaključak“, navedeno je u reagiranju.

Međutim, vrlo je jasno zašto smo došli do takvog zaključka. Župan Štromar je prije manje od 60 dana izjavio da radovi na kanalizaciji „počinju uskoro“ i da sve ide odlično.

<< Nije dobro: Štromar potvrdio da bi EU mogla kazniti Varkom s 30-ak milijuna kuna

Prekjučer je, sam od sebe, priznao da je bilo problema s imovinsko-pravnim odnosima, da ima problema zbog poništenih natječaja, da bi EU mogla kazniti Varkom, a da za gradnju kanalizacije u deset općina još nisu ishođene ni građevinske dozvole!

S obzirom da je župan poznat po tome da ima odlične PR suradnike, koji njegove neuspjehe uspijevaju ublažiti i, štoviše, pretvoriti u uspjehe, mogli smo zaključiti samo to da je situacija s kanalizacijom puno gora nego što se pretpostavljalo.

Da nije dobro, potvrdilo je i reagiranje iz Županije. Naime, na kavi je župan rekao da je rok za dovršetak pročistača kraj 2018. i da zbog poništenog natječaja „mora priznati da bude malo problema“. 

<< "Župan Štromar nije demantirao direktora Varkoma Vlašića, projekt Aglomeracije Varaždin ide dalje"

U reagiranju na naš tekst je demantirao sam sebe. Naime, tvrdi se da je gospodin Štromar izjavio da poništeni natječaji „ne bi trebali utjecati na dovršenje pročistača u roku do 31. prosinca 2018.“

Možda je župan pobrkao na kojoj kavi je što govorio, pa u nastavku donosimo što je točno izjavio na kavi s novinarima u srijedu, 9. studenoga. Ako želi, možemo mu poslati i tonski zapis.

O PROČISTAČU

„Nama je izuzetno bitan pročistač, iz razloga jer bi on trebao biti gotov do 31. prosinca 2018. I išlo se s njim najprije na natječaj kako bi se stvarno rokovi mogli ispoštovati. Pošto je natječaj sad poništen, moram priznati da bude malo problema.“

Predrag Štromar, 9. studenoga 2016.

O PENALIMA

REGIONALNI TJEDNIK: Rekli ste da je rok za dovršetak pročistača 31. prosinac 2018. godine. Što ako se ne uspije izgraditi pročistač, da li će EU komisija uskratiti novac ili ne?

ŽUPAN ŠTROMAR: Ima posebna agencija koja prati izvršenje svih ugovora i obaveza i ona može penalizirati projekte u takvim situacijama. Oni sami odlučuju radi li se o pet, deset ili 15 posto, i onda ta sredstva ustvari trebaju nadoknaditi oni koji su gradili, investitori, u ovom slučaju Hrvatske vode i Varkom.

(Na kavi s novinarima, 9. studenoga)

RAZLIČITI ROKOVI

REGIONALNI TJEDNIK: Gospodin Vlašić je dao potpunu drugačiju informaciju prije desetak dana. On je, naime, rekao da je kraj 2018. uvjet da se ostvari treći stupanj pročišćavanja voda, ali logično je da do tada mora biti gotov pročistač. Znači, dao je krivu informaciju?

ŽUPAN ŠTROMAR: Do kraja 2018. je rok za pročišćavanje voda, koji je opisan u poglavlju koje je potpisano s Europskom komisijom. I mi smo si zadali takav rok kao rok koji hoćemo zadovoljiti radi samog odnosa s Europskom komisijom. Mi ćemo neke rokove probiti s 31. prosincem 2018., recimo u otpadu nećemo odraditi ono što potpisali. I onda će se pregovarati s Europskom komisijom. Nama je želja, sami sebi smo zadali taj rok, može se dogoditi da poslije tog roka nećemo moći dobivati sredstva, ovih 70 posto. Tako će biti s pročistačem. Ali zašto bi mi uopće dozvolili da idemo pregovarati i razgovarati ako možemo u tom roku napraviti sve što treba? Jer nama je želja, sami sebi smo zadali taj rok, može se dogoditi i da nećemo poslije tog roka moći dobivati sredstva, ovih 70 posto.

(Na kavi s novinarima, 9. studenoga)

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje