Povežite se s nama

U fokusu

Isplatilo mu se magistrirati: Radeliću u 3,5 godine u džep oko 85.000 kuna

Objavljeno:

- dana

ODLUKA

Bruto plaća varaždinskog dogradonačelnika Vjerana Radelića je od studenoga 2011. do lipnja 2014. godine iznosila 25.911 kuna bruto, a nakon toga 23.320 kuna bruto, budući da su plaće svih zaposlenih u gradskoj upravi tada smanjene za 10 posto. 

No taj iznos je prošli mjesec opet smanjen: od ovoga mjeseca Radelić će primati dodatnih 8 posto manje, jer mu je ukinut dodatak na plaću na temelju magisterija!

Dodaci – nedopušteni

Iako se Ministarstvo uprave još lani u kolovozu jasno očitovalo da lokalni dužnosnici nemaju pravo na bilo kakve dodatke plaću, osim na radni staž, Radeliću je dodatak na magisterij ukinut tek prošli mjesec. U Grad Varaždin tada je stiglo mišljenje Ministarstva uprave, u kojem su im ponovili da se plaća lokalnih dužnosnika može povećati isključivo 0,5 posto za svaku navršenu godinu radnog staža, ukupno najviše za 20 posto, dok pravo na nikakve druge dodatke nemaju, počevši od „cipelarine“ i božićnice pa do regresa i dodataka na plaću na temelju znanstvenog stupnja obrazovanja.

Radeliću je samo na temelju dodatka na magisterij u 3,5 godine, koliko obnaša dužnost dogradonačelnika, iz gradskog proračuna isplaćeno oko 85.000 kuna. Gradonačelnik Goran Habuš je rujnu prošle godine, nedugo nakon što smo objavili tekst o spornom dodatku na magisterij, izjavio da bi na Radelićevom mjestu sve vratio, i to s kamatama. Je li i Radelić na to spreman?

 

Ministarstvo uprave je zaprijetilo nadzorom ako se ne izmjeni sporna Odluka o plaći 

– Hoćete li to pitati i Čehoka koji je godinama dobivao dodatak na stupanj obrazovanja? – uzvratio je Radelić u četvrtak protupitanjem.
Odgovorio nije, ali je otvorio zanimljivu temu. Naime, doktor znanosti Ivan Čehok je dužnost gradonačelnika obnašao do sredine 2011. godine. – Primao sam plaću kao saborski zastupnik, a iz gradskog proračuna mi nije isplaćivan nikakav dodatak na doktorat – iznenađen je bio bivši gradonačelnik.
No da je i primao dodatak, bilo bi to u skladu sa stavom Ministarstva uprave iz rujna 2010. Da je njihov stav tada bio drugačiji, potvrđuju i u Ministarstvu. Bilo je to svega nekoliko mjeseci nakon donošenja Zakona o plaćama u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi.

Odluka i nadzor

Međutim, od 2011., dakle od godine kada je Radelić stigao u Gradsku vijećnicu, Ministarstvo je sve dodatke – osim onog na godine staža – prestalo tolerirati. – Ministarstvo uprave je od 2011. zauzimalo drugačiji stav, u skladu s kojim je i postupalo – da obavljanje dužnosti općinskog načelnika, gradonačelnika, župana i njihovog zamjenika nije rad na službeničkom radnom mjestu, niti se može izjednačiti po bilo kojoj osnovi, pa ni u pogledu prava koja uživaju – odgovorili su nam iz Ministarstva. 

 

Zašto su u Gradu čekali devet mjeseci da Radeliću ukinu dodatak od 8 posto?

Unatoč tome, varaždinskom Gradskom vijeću je početkom 2012. bio upućen prijedlog Odluke o plaći i drugim pravima gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika. Odluka je usvojena i njome je dogradonačelniku omogućeno da prima dodatak na magisterij. Iako bi se moglo posumnjati da se Radeliću možda i nije slučajno omogućio dodatak na magisterij, pročelnica za poslove gradonačelnika Branka Matavulj to demantira. – Odluka je 2012. godine, sukladno propisanoj proceduri, bila na nadzoru te nisu utvrđene nikakve nepravilnosti. Sada pak postupamo sukladno mišljenju koje smo dobili iz Ministarstva – rekla je prošli tjedan.

Već bi ovog petka na sjednici Gradskog vijeća sporna Odluka trebala biti promijenjena i usklađena s mišljenjem Ministarstva. A iz Ministarstva ističu da su sve jedinice lokalne samouprave dužne uskladiti svoje akte i urediti prava načelnika, gradonačelnika, župana i njihovih zamjenika, u skladu s presudom Visokog upravnog suda. – Zbog dosad iskazanih oprečnih stavova samog Ministarstva uprave u prethodnom razdoblju, izvršit će se nadzor svih odluka kojima su propisana prava lokalnih dužnosnika – najavili su.

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Evo kako napreduje čišćenje jezera u Takošćanu, dnevno se odveze do 2500 metara kubnih sedimenta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čišćenje jezera u Trakošćanu i dalje dobro napreduje, a voda bi se mogla početi puštati već u svibnju.

>> FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Donosimo nove fotografije napretka radova izmuljenja jezera.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković sredinom travnja došao je u Trakošćan provjeriti napredak radova.

– Iz Trakošćanskog jezera do sada je izvađeno više od 60.000 metara kubnih sedimenta koji je deponiran na privremenu deponiju. Uzevši u obzir količine iz prethodnih radova možemo zaključiti da je do sada iz jezera Trakošćanskog jezera izvađeno 106.000 metara kubnih sedimenta. Uskoro bi trebalo započeti punjenje jednog dijela jezera, a od jeseni i trajno zapunjavanje jezera. Rok završetka radova po ugovoru je 30. lipnja 2024. godine, a radovi su ugovoreni za 2,5 milijuna eura. Nakon završetka radova na čišćenju sedimenta iz prvog dijela jezera do Dvora Trakošćan slijedi uklanjanje servisnih putova – objavile su tada Hrvatske vode, koje su investitor.

Također, nakon čišćenja servisnih puteva slijedi punjenje donjeg dijela jezera neposredno ispod dvorca, a višak voda će se ispuštati u rijeku Bednju kako bi se omogućilo daljnje uklanjanje sedimenta iz viših dijelova Trakošćanskog jezera. Na taj način smanjit će se potreba za prepumpavanjem vode.

Paralelno s čišćenjem jezera Hrvatske vode uredit će lijevu obalu u dužini od 120 metara i to kamenom oblogom sa stopom od kamenog nabačaja. Na desnoj obali jezera uredit će se 100 metara klizišta i erodirane obale i to ugradnjom gabiona u visini od 1.5 metara.

U tjednu od 22. travnja Hrvatske vode su objavile da se povećava broj građevinskih strojeva za odvoz sedimenta te očekujemo dnevne odvoze između 2250 do 2500 metara kubnih po danu. Do tada je na gradilištu bilo devet dampera, četiri bagera duge ruke od 24 metra, četiri bagera ruke od 12 metara te buldožer.

Nastavite čitati

U fokusu

Radnici Varteksa idu u štrajk, nisu im isplaćene plaće za veljaču i ožujak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Nakon što radnicima Varteksa d.d. nisu isplaćene plaće za veljaču i ožujak ove godine te nakon neuspješno završenog postupka mirenja, Samostalni radnički sindikat Varteks donio je odluku kojom se pokreće štrajk.

– Štrajk će započeti u ponedjeljak, 06.05.2024. godine u 6 sati i trajat će do ispunjenja zahtjeva Sindikata, a to je isplata neisplaćenih plaća – objavila je Udruga radničkih sindikata Hrvatske.

U ponedjeljak će se održati i konfencija za medije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje