Povežite se s nama

U fokusu

Odgodili isplatu duga Hypo banci: Grad će plaćati 10 posto kamata mjesečno i dati u zalog čak 12 stanova

Objavljeno:

- dana

GRADSKO VIJEĆE VARAŽDINA

– Svjesni smo dugovanja i u srpnju ćemo predložiti rebalans proračuna – rekao je gradonačelnik Varaždina Goran Habuš na sjednici Gradskog vijeća u petak, kada je prvi put javno priznao da je Grad Varaždin u financijskim teškoćama.

To od javnosti više ne može ni skrivati: pred gradske vijećnike stigao je aneks Sporazuma s Hypo bankom, koja od Javne ustanove Gradski stanovi potražuje 6,3 milijuna kuna glavnice, odnosno zajedno s kamatama i ostalim troškovima gotovo 9,2 milijuna kuna. Vijećnici su dali suglasnost na potpisivanje aneksa, čime je spriječeno da se Hypo banka naplati već ovoga mjeseca, do kada je bio rok da Grad podmiri dugove.

Zatezne kamate

Prema aneksu, rok povrata sada će biti travanj sljedeće godine. Međutim, Grad će morati vratiti daleko više, jer dug za zatezne kamate već ovaj mjesec iznosi 2,6 milijuna kuna, a rast će i dalje. Prema prihvaćenom aneksu, Grad će svaki mjesec plaćati 10 posto kamata na iznos glavnice. I ne samo to: moraju izdati zadužnicu na iznos od 9,1 milijun kuna, u što spadaju glavnica od 6,3 milijuna kuna, zatezne kamate od 2,6 milijuna, redovne kamate od 116.800 kuna, javnobilježnički troškovi te troškovi opomene. Grad mora dati i vlastitu bjanko trasiranu mjenicu, ali i založno pravo na čak 12 stanova u vlasništvu Gradskih stanova!

Upravo zbog toga, ali i drugih duga nastalih zbog poslovanja Gradskih stanova, rebalans proračuna za ovu godinu zatražio je vijećnik HSLS-a Željko Bunić. Prema izvješću o izvršenju proračuna za prošlu godinu (koji je prihvaćen većinom glasova), manjak u gradskoj blagajni povećao se za novih 9,1 milijun kuna i time porastao na čak 27 milijuna kuna. Međutim, Bunić je procijenio da stvarni manjak iznosi 53,5 milijuna kuna!

Manjak 55 milijuna kuna?!

– Moja je procjena da trenutni evidentirani, odnosno normalizirani manjak iznosi 53,5 milijuna kuna, a do tog iznosa se dolazi ako se ukupnom manjku dodaju obveze nastale poslovanjem Gradskih stanova. Riječ je o 9,1 milijun kuna duga prema Hypo banci, otprilike toliko iznosi i dug prema Poreznoj upravi, a treba pribrojiti i obveze Gradskih stanova prema APN-u – pojasnio je.  

Ustvrdio je da je nužno smanjiti potrošnju. – Manjak od 55 milijuna kuna, to je naša realnost i to moramo shvatiti. Kolega Zlatan Avar i ja smo još prošli mjesec predložili da se rebalansom proračuna smanje troškovi, a da ne pokrećemo spor protiv Upravnog suda. Ako ćemo i dalje trošiti prema postojećem planu te olako ulaziti u nove sporove, tada ćemo građanima ostaviti brdo nepodmirenih računa, sporova i dugova – upozorio je Bunić. 

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Hrvatska pošta ostala je bez 430 radnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dobit Hrvatske pošte skočila je lani čak za oko 1270 posto te je iznosila 13,6 milijuna eura.

Državna tvrtka uprihodila je tijekom prošle godine 270 milijuna eura, a to je 11 posto više nego prethodne godine. Pošta je očito bolje upravljala troškovima, ali i digla cijene u srpnju.

No, jedan poslovni pokazatelj značajno je utjecao na niže troškove. Hrvatska pošta, naime, lani je imala oko 8300 zaposlenih, što je čak 430 manje nego prethodne godine. To je broj zaposlenih prema satima rada.

Istodobno, prosječna neto plaća tijekom prošle godine iznosila je oko 1040 eura, što je 12 posto više. U apsolutnom iznosu, neto plaća je rasla za oko 110 eura.

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Istraživanje: značajan broj Hrvata ne može si priuštiti skuplje vrste mesa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

I dok meso svakodnevno jede svaki četvrti Hrvat, što jasno govori o popularnosti ove namirnice, dublja segmentacija govori da su građani cjenovno osjetljivi te da se manje konzumiraju skuplje vrste mesa i mesnih prerađevina kao što su teletina i janjetina te pršut i kulen

Potražnja za ovim delicijama raste i uoči Uskrsa pa su na portalu jatrgovac.com upravo u tom periodu proveli istraživanje o stavovima i navikama hrvatskih građana kada je riječ o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda. Također, dobivene odgovore su usporedili s istovjetnim istraživanjem provedenim u 2022. godini.

Učestalost konzumacije pokazuje značajan rast jer je onih koji svakodnevno jedu meso ove godine za 5 % više, odnosno imamo ih 25 %, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno. Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, kojih ove godine imamo ukupno 64 %, dok ih je prije dvije godine bilo 5 % više. Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa tako ove godine imamo 6 % onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a 2 % ispitanika kaže da meso jede rijetko. Da ne jede meso ističe svega 3 % ispitanih građana.

Piletina je uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 % građana, što je 2 % manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 % udjela uz 4 % rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne. Tako se za teletinu najčešće odlučuje 7 % građana, puretinu bira 3 %, a janjetinu svega 1 % konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je pak riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole onda su dobiveni rezultati podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira. Naime, iako su piletina s 38 % te svinjetina s 26 % i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji. Da teletinu s 18 % i janjetinu s 12 % kombinirano preferira gotovo trećina građana (30 %), a najčešće konzumira svega 8 % njih, govori u prilog tome da si ove skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu, slijede kobasice, šunka, pršut, parizer, kulen i vratina.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i ovdje na vrhu slanina s 29 % udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 % udjela pršut.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje