Povežite se s nama

Međimurje

U “Josipovoj kupelji“ odmarali su se biskupi

Objavljeno:

- dana

Varaždinske Toplice

U centru Varaždinskih Toplica, između lječilišta i arheološkog nalazišta, mali je park. Njime dominira nevelika skulptura posvećena borcima NOB-a. U jednome je dijelu park okružen starom, kamenom ogradom i do njega se mora stubama. 

Istim se tim stubama nekada ulazilo u najelitniji hotel kontinentalnog turizma u Hrvatskoj onoga vremena – Josipov hotel, koji je odmah prekršten u „Josipovu kupelj“ i pod tim imenom ušao u povijest najreprezentativnijih primjera lječilišno-hotelske namjene nastalih početkom stoljeća u Hrvatskoj. Cigla koja se još uvijek može vidjeti na kosini podno parka, dio je hotelskog kina, čija je, u potpunosti sačuvana dvorana, ukopana ispod parka. 

Hotel je izgradio zagrebački Kaptol 

– Hotel je izgradio zagrebački Kaptol, dugogodišnji vlasnik topličkog posjeda, za potrebe kupališnog hotela višeg standarda. Gradnja je povjerena najpoznatijem secesijskom arhitektu, Aladaru Baranayu, projektantu većine kontinentalnih zgrada elitističkog tipa svog vremena, odvodi nas u prošlost ravnateljica Zavičajnog muzeja Varaždinskih Toplica Spomenka Vlahović.

Hotel, imenovan po austrijskom caru Josipu, izgrađen je na mjestu srednjovjekovne kupališne drvene zgrade, koja se dokumentarno spominje još 1420. godine, ali se pretpostavlja da je starija. Na mjestu kupelji, 1906. godine izgrađen je luksuzni hotel. Zgrada je bila u obliku slova L, južno je krilo s mansardama imalo pet etaža, dok ih je na zapadu bilo četiri. Bilo je tu 54 luksuznih soba, elegantno kupalište sa 16 posebnih kabina za sumporno-blatne kupelji. Hotel je prvi imao kinodvoranu, elektroinstalacije, lift… U nekoj od hotelskih kupki – američkoj, porculanskoj, blatnoj, kupelji s ugljičnom kiselinom, električnom kupelji, bisernoj… svoje su boljke liječili ugledni gosti – ministri, biskupi…

U hotelu smješteni njemački SS

“Josipova kupelj” – najreprezentativniji primjer lječilišno-hotelske namjene

Kao što svoj elitizam može zahvaliti djelomice svojoj solidnoj gradnji, jednaki je razlog i „presudio“ sudbini Josipove kupelji.

– Njemački SS je tražio solidnu zgradu za smještaj i izabrao upravo hotel. Kad su partizani, koncem rujna 1943. godine, zauzimali Grad, kako bi slomili otpor Nijemaca, nakon puna tri dana, upotrijebili su vatrogasnu štrcaljku s 200 litara benzina. Izgorjelo je krovište i sve međuetažne konstrukcije.

Zauzećem Josipove kupelji oslobođen je cijeli taj kraj i postavljena narodna vlast. Tako izgorjela, zgrada je stajala još do 1947. godine, kad je srušena u potpunosti, govori Spomenka Vlahović.

Kupališno lječilište 1946. godine preuzima Ministarstvo zdravlja NR Hrvatske. Kako bi osigurali ciglu potrebnu za gradnju doma, članovi DVD-a prihvaćaju prijedlog za rušenje i raščišćavanje ostataka zgrade. Dobiveno je čak 100 tisuća komada cigle, no naredbom vlasti opeka završava kao građevinski materijal Zadružnog doma u Tuhovcu. Priča je ovo o nastanku, razvoju i uništenju jednog od najreprezentativnijih hotela kontinentalnog turizma.

Zaštićena zona

Na spomen potencijalne obnove hotela, Spomenka Vlahović veli da bi kao prvo za to trebao ogroman novac, drugo – sektor u kojemu se nalazi točka gdje je nekada bila Josipova kupelj zaštićena je zona kulturne baštine, što znači da podliježe posebnim konzervatorsko-restauratorsko i drugim uvjetima izgradnje.

 

Izvor:
Foto:

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje