Povežite se s nama

Međimurje

Egzotične i ukusne tikve

Objavljeno:

- dana

TIKVENI DIVOVI

Kad je Finka Palatinuš u jednoj trgovini u austrijskom Tirolu kupila karticu sa sjemenom nove sorte tikvi, nije ni slutila da će ove jeseni u njezinim vrtovima stasati pravi tikveni divovi. Tikve su rasle, rasle i rasle dok najveća nije dosegla duljinu od čak 1,2 metra! 

– Četrdeset sam godina živjela u Tirolu, a sad sa suprugom živim na dvije lokacije. Izmjenjujemo se i dio vremena smo i dalje u Tirolu, gdje pomažemo kćeri u brizi oko našeg unučića, a dio vremena smo ovdje u Podevčevu, gdje se bavimo poljoprivredom. I u Tirolu i u Podevčevu imam vrtove i u oba vrta rastu te posebne tikve. Nažalost, nisam zapamtila njihovo pravo ime, ali suprug i ja ih zovemo kraljevskim tikvama. Te tikve su i inače velike, ali su ovdje u Hrvatskoj poprilično nepoznate, pa se svi čude kad ih vide. Inače, u Podevčevu su mi tikve dosta veće nego u Tirolu

 

Chutney, daleki rođak nama poznatijeg ajvara, potječe iz Indije

– ističe Finka koja od tikvi pravi svašta: juhe, kompote, štrudle, umake, chutney i zanimljive deserte. – Tikve su jako ukusne, slatke i karakterizira ih debelo meso crveno-narančaste boje. Od njih radim glavna jela, priloge i deserte, ponekad samo ispečem tikve i poslužim ih s medom kao desert, mi to jako volimo – objašnjava Finka, koja nam je otkrila svoj savršeni recept za slatko-kiseli umak chutney od tikve.

Dašak Indije

Chutney, daleki rođak nama poznatijeg ajvara, potječe iz Indije i može se spravljati od raznih namirnica, od manga, limete, jabuke, breskve, šljive, marelice, rajčice, limuna, kokosa ili tikvi. Kašastog je izgleda i može biti grube do skroz nježne konzistencije. Slatko-kisela aroma dobiva se dodatkom šećera i limunovog soka ili octa. U chutney se mogu dodavati i razni začini poput papra, korijandera, kumina, kurkume i đumbira. Kao prilog chutney paše baš uz sve, naravno, onima koji vole slatko-kisele kombinacije. – Nisu svi za to, Hrvati baš i nisu naučeni na takve okuse. Neki su pozitivno iznenađeni i traže recepte, a neki jednostavno ne vole takav spoj okusa. U Austriji je to uobičajeno i svi jedva čekaju doba tikve. Međutim, juhu od tikve svi vole. Ja po njoj posolim i malo tostiranih bučinih koštica te par kapi bučinog ulja, to je zdravo i ukusno – ističe Finka.

Chutney od tikve

Sastojci: 
3 kg tikve narezane na kockice, 1 kg luka narezanog na kolute, šaka soli, 4 veće ili 8 manjih paprika, 75 dkg šečera, 1 tuba pasirane rajčice, 1 litra vinskog octa – ne prekiselog, 2 žlice srednje ljutog senfa, 2 žlice začina curry, 2 žlice crnog papra, 1 žlica kurkume, 1 žlica slatke mljevene paprike, 1 mala žlica mljevenog đumbira.

Priprema:
Narezane tikve i luk posoliti s jednom šakom soli i ostaviti preko noći. Ujutro ocijediti, dodati narezanu papriku, pola litre octa i polovicu šećera. Kuhati dvadesetak minuta, a zatim dodati preostali ocat i šećer te preostale sastojke. Sve još malo prokuhati i uliti u zagrijane staklenke.

Izvor:
Foto:

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Međimurje

Pridružite se 5. svibnja popularnoj biciklijadi „Stazama Općine Nedelišće“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Turistička zajednica Općine Nedelišće poziva na još jedno izdanje biciklijade „Stazama Općine Nedelišće“.

Svi željni druženja u prirodi i rekreacije doći će na svoje u nedjelju, 5. svibnja.

Početak biciklijade je u 10 sati kod Lovačkog doma u Nedelišću, a okupljanje i preuzimanje bonova za jelo i piće uz kotizaciju od 5 eura već od 9 sati. Za sve sudionike osigurana je okrjepa na punktovima u Slakovcu (kod Čige) i Gornjem Hrašćanu (Stara kovačnica) te tradicionalni ručak na završetku rute kod Lovačkog doma u Nedelišću.

Biciklijada je namijenjena svim uzrastima, a ovisno o vlastitim afinitetima opredijeliti se možete za kraću ili dužu dionicu u duljini od 22 odnosno 33 kilometara. Dijelom asfaltirane, dijelom makadamske, staze su većinom ravničarske i primjerene zahtjevnosti, dok je za djecu do 16 godina obavezno nošenje kacige.

Kako bi olakšali i ubrzali prijavu svih biciklista od ove godine Turistička zajednica Općine Nedelišće uvela je e-prijavnice za sve sudionike. E-prijavnicu popunite na stranici sbajkomilinanoge.hr –

https://sbajkomilinanoge.hr/page/novost/blog/otvorene-prijave-za-proljetnu-biciklijadu-30

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje