Povežite se s nama

U fokusu

Lako je žrtvovati Gorana Habuša

Objavljeno:

- dana

Komentar

Sjećate li se što se sve zbivalo ove, 2015. godine u Varaždinu? Burno je počelo. Ni puna dva mjeseca otkako je usvojen proračun iliti plan kako razumno i svrsishodno trošiti javni novac, gradska vlast je morala stati na kočnicu. O

bjasnili su da se to zove “mjere privremene obustave izvršenja proračuna”, a gradonačelnik Goran Habuš je poručio da Grad nije pred bankrotom. Taman smo odahnuli i već u svibnju nova frka. Zbog dugova Gradskih stanova stiže ovrha na 9,3 milijuna kuna i račun Grada je pred blokadom. Gradonačelnik sa suradnicima pokreće upravni spor i plaćanje dugova odgađaju. Do kada? Možda do 2016., možda do 2017. Sudski sporovi dugo traju, tko bi se time zamarao. Zaboravit će građani, zaboravit će i gradski vijećnici.

 

Zašto bi pitali koliko se troši za plaće? Pa možda će nečija žena trebati posao

Negdje u isto vrijeme trebalo je vratiti i dug po ovrsi Hypo banke, opet oko 10 milijuna kuna s kamatama. Opet je gradska vlast našla rješenje: plaćanje dugova je odgodila. Plaće idu uredno, gradski vrtići neće poskupjeti, privatni neće gnjaviti, udruge će biti zadovoljne. Pa tko će pitati zašto je 600.000 kuna potrošeno na kamate! Ionako su zaboravili i na sve propale natječaje, više pojma nemaju koji su sve članovi HNS-a i SDP-a gdje zaposleni. Nečija supruga u Aquatehnici, nečija kći u Varkomu, a nečija u Gradu. Ma tko bi to pamtio.

Bale. Eh, to je pravi problem Varaždina. Njih je teško zaboraviti kad tako lijepo naslagane stoje na ulazu u grad i smrde. Srećom, cijela ta priča oko bala je toliko komplicirana da je ne kuže ni svi gradski vijećnici, a kamoli građani. Iz Ministarstva zaštite okoliša i Fonda su, doduše, jasno rekli da 70 milijuna kuna žele dati. Ali ne mogu jer su Habuš i njegovi suradnici pogriješili još 2012. kada su bale odlučili riješiti koncesijom, za što nikako nije moguće dati novac. I to je riješeno: gradonačelnik je rekao da laže ministar, a on je žrtvovan. Eto!

Bliži se Božić i u Varaždin je stigla adventska čarolija. Klizalište, borovi, ukrasi… Nitko ne pita za cijenu, jer koga briga što će biti spiskano 300 tisuća kuna kada je grad tako lijep i divan. Doista, ova 2015. je tako odlično prošla i sada je pred gradskom vlašću samo jedna sitnica: nagovoriti 13 od 25 vijećnika da ih podrže, da bez puno pitanja dignu ruke za proračun za 2016. godinu. Učinili su to lani, zašto ne bi opet? Koga briga za silne probleme. Nikome u Gradskom vijeću ne pašu prijevremeni izbori! Jedni nemaju pravog kandidata, drugima je baš dobro, treći se boje rezultata, a četvrtima će se malo zaprijetiti… I tako jedan po jedan glas i valjda će skupiti tih 13, možda i više.

Nema veze kakav je proračun, pa tih 13 vijećnika neće valjda pitati kako će se pokriti minus, manjkovi se stvaraju svake godine. Neće tražiti da se skresaju troškovi za zaposlene. Možda će baš njihova supruga trebati posao. Neće reći da izbace sve što si ne možemo priuštiti. Jer čim u 2016. zapne, lako će promijeniti priču. Tko će pitati zašto su digli ruku za proračun, zašto amandmanima nisu pokušali natjerati vlast da štedi i radi u korist Varaždina? Ako stvari krenu po zlu, za sve će okriviti Habuša! Tada će im to odgovarati, jer to je baš zgodno u godini 2016., prije redovnih izbora. Bit će dovoljno uprijeti prstom u bale na ulazu u grad i reći: “Dragi naši Varaždinci, Habuš čak ni bale nije uspio riješiti. Glasujte za nas! Mi znamo, mi imamo rješenja!” A odgovornost? Tko zna, možda će i to stići na dnevni red.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje