Povežite se s nama

Kultura

Respektabilni filmovi djece i mladeži u kinu “Galerija”

Objavljeno:

- dana

NAJAVLJUJEMO

Varaždinsko kino Galerija po sedmi će put, od 19. do 24. travnja, biti glavna “pozornica” međunarodnog festivala animiranog filma djece i mladih Varaždin u organizacije VANIMA-e.

Na ovogodišnji Festival, koji je tijekom dosadašnjih šest izdanja stekao reputaciju respektabilnog događanja u svijetu filma djece i mladih, u sekciji JUNIOR (filmovi koje su radila djeca i mladi) pristiglo je 305 filmova iz 52 zemlje, dok je u sekciji SENIOR – animirani filmovi za djecu i mlade – stiglo čak 566 filmova iz 68 zemalja.

Najveći broj gostiju dolazi iz Izraela – zemlje partnera

Svaka sekcija je podijeljena na tri kategorije – s obzirom na dob autora, odnosno gledatelja – na mini (djeca do 10 godina starosti), midi (od 11 do 14 godina) i maxi (mladi od 15 do 18 godina). Producentica i predsjednica ASIFA Hrvatske Maša Udovičić i animatorica Petra Zlonoga odabrale su 35 mini, 50 midi i 43 maxi filma – dakle 128 filmova ili 360 minuta. Od 566 pristiglih seniorskih filmova, prema odabiru Dubravke Kalinić Lebinec, osnivačice VANIME, i programske voditeljice VAFI-ja Sandre Malenica, na Festivalu će biti prikazano ukupno 97 filmova. Filmove će za kategoriju senior ocjenjivati žiri članova VANIME, dok filmove djece i mladih ocjenjuje međunarodni žiri odraslih.

Izrael – partner

Dolazak na službene projekcije potvrdilo je više od 70 gostiju iz Ukrajine, Moldavije, Hong Konga, Turske, Španjolske, Litve, Srbije, Slovenije i Izraela. – Najveći broj gostiju dolazi nam iz Izraela, jer je Izrael zemlja partner ovogodišnjega VAFI-ja. Katarina Hananeia i Max Epstein priredit će u Sinagogi svojevrsni performans animacije pijeska uživo – najavila je programska voditeljica Sandra Malenica. U varaždinskom Galerijskom centru bit će otvorena izložba pod nazivom “Jeruzalem: dom, misterija i stvarnost” skupine autora – Elizabete Zaidner, Katarine Hananeia Olge Golster, Vasyla Sribnya i Maxa Epsteina. Izraelac je također i jedan od članova žirija za sekciju junior – animator, profesor i osnivač Centra animacije u Tel Avivu Zsvika Oren. – Tsvika Oren je ujedno pripremio i selekciju suvremene izraelske animacije, animiranih filmova nastalih u proteklih 12 godina, koje ćemo, osim na otvaranju, vidjeti u još dva bloka po sat vremena – govori Sandra Malenica navaljujući predstavljanje gostiju i njihovih festivala. Jer, VAFI je član Youth Cinema Networka, koji okuplja festivale i filmske družine iz cijelog svijeta, a uz VAFI su hrvatski članiovi mreže i DUFF iz Dubrovnika te karlovački Four River Festival.

RADIONICE

Radionica pikselacije
• Od 19. do 21. travnja za djecu od 10 do 14 godina pod vodstvom Mizmora Watzmana iz Izraela. Posebna tehnika stop-animacije, animacije ljudskih tijela, bit će snimana iPadima. Radionica će se održavati od 15 do 18 sati.

Radionica zvuka
•  Jednodnevna radionica produkcije zvuka za animirani film, 23. travnja, pod vodstvom Nikole Jankovića iz srpskog Media Education Centra za djecu od 9 do 15 godina, od 10 do 12 sati. 
Obje će radionice biti održane u uredu VANIME, na adresi Augusta Šenoe 12. Broj polaznika je ograničen. Prijave na e-mail info [email protected] do petka, 15. travnja. U poruci treba napisati ime i prezime, dob, broj mobitela odgovorne osobe.
 Radionice su besplatne.

Izvor:
Foto:

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje