Povežite se s nama

U fokusu

Moraju van iz Križanićeve 33, no prostor koji im se nudi prvo treba urediti. Što je Grad čekao dosad?

Objavljeno:

- dana

UDRUGE NA MUKAMA I BEZ IZBORA

Do petka, 22. travnja do 15 sati, zainteresirane udruge mogu se prijaviti na Javni natječaj za dodjelu prostora udrugama radi provođenja programa i projekata od interesa za Grad Varaždin.

Natječaj je Grad raspisao 1. travnja na svojim internet stranicama, a udrugama se nude prostori u bivšoj zgradi Centra Tomislav Špoljar u Graberju 33 te po jedan prostor u Ulici kralja Petra Krešimira IV. 6 i u Pavlinskoj ulici 6, i to na rok od tri godine.

Zgrada već dvije godine prazna. Što je Grad čekao?

Na natječaj se mogu javiti sve zainteresirane udruge, iako je prvenstveno namijenjen onima iz zgrade u Križanićevoj 33.

Tu je zgradu još prije dvije godine, temeljem Zaključka Gradskog vijeća od 22. svibnja 2014. godine, Grad dao na korištenje Sveučilištu Sjever, a istovremeno su se u Gradu obvezali riješiti pitanje smještaja udruga.

Predstavnici udruga iz Križanćeve 33 u zadnja dva tjedna obilazili su ponuđene prostore, a ono što su vidjeli nije ih oduševilo: u učionicama su još školske ploče, u nekim prostorijama uništeni tepisoni. Najmanje što se mora učiniti je obojiti zidove

No, u protekle dvije godine to se nije učinilo. Rokovi iseljenja udruga samo su se pomicali, a prekršen je i zadnji rok koji se u javnosti spominjao kao krajnji za preseljenje udruga iz Križanićeve 33 – ožujak ove godine.

U Gradu ističu da natječaj traje do 22. travnja, nakon čega će Povjerenstvo otvoriti pristigle prijave, obaviti bodovanje te predložiti gradonačelniku donošenje odluke o dodjeli prostora. No, očito je da je natječaj raspisan u zadnji tren, jer u nekim udrugama su nam rekli da su određeni radovi u zgradi u Križanićevoj 33 već počeli. Međutim, službeni početak je planiran za otprilike dva mjeseca.

– Obnova dviju zgrada, među kojima je i zgrada u Križanićevoj 33, bi trebala započeti sredinom ove, a završiti do kraja godine. Vrijednost cjelokupne obnove procijenjena je na oko sedam milijuna kuna bez PDV-a, a sredstva su osigurana dijelom kroz bespovratno sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a dijelom iz vlastitih sredstava – poručuju sa Sveučilišta Sjever.

U zgradi u Križanićevoj 33 prostore ima osam udruga i Zajednica tehničke kulture. Predstavnici udruga u zadnja dva tjedna obilazili su ponuđene prostore, uglavnom one u Graberju 33, no ono što su vidjeli nije ih nimalo oduševilo.

Zgrada bivšeg Centra Tomislav Špoljar nije baš u najboljem stanju s obzirom na to da stoji prazna otkako se škola preselila u novu zgradu.

U učionicama su još školske ploče, na podovima uništeni tepisoni, a mnoge prostorije nemaju ni telefonski niti internet priključak, koji udrugama trebaju. Najmanje što bi se u tim prostorima trebalo učiniti je obojiti zidove, poručuju iz udruga koje, nažalost, više nemaju izbora jer moraju van iz zgrade u Križanićevoj 33.

U svoje “nove” prostore trebale bi preseliti odmah po završetku javnog natječaja, no novaca za uređenja nemaju. Hoće li ih Grad dotad urediti?

– U zgradu u Graberju 33 treba izvršiti određena ulaganja u obliku manjih zahvata s obzirom da je zgrada dvije godine prazna – svjesni su problema u Gradu Varaždinu.

No, hoće li ta ulaganja izvršiti Grad i kada, nisu naveli.

Što ako se na natječaj javi više udruga?

Osim toga, u udrugama strahuju da bi mogle ostati “kratkih rukava”, jer za isti prostor se može javiti više udruga.

No, u objavljenom javnom natječaju se navodi da će se prijave bodovati na temelju kvantitativnih i kvalitativnih kriterija te će se formirati rang-lista za dodjelu prostora.

– U slučaju da dva ili više podnositelja zahtjeva imaju jednak broj bodova, prednost na listi imat će ona udruga koja je ostvarila više bodova u zbroju bodova po kvalitativnim kriterijima – objašnjeno je u natječaju.

Više bodova tako će dobiti udruge koje više godina aktivno djeluju, koje imaju veći broj zaposlenih i volontera, koje su na godišnjoj razini organizirale više konferencija, tribina ili okruglih stolova, a i koje su prethodno uredno koristile prostor u vlasništvu ili pod upravom Grada Varaždina.

Ako udruga ne duguje Gradu, dobit će više bodova!

Uz neizvjesnost što ih čeka, udruge uz prijavu moraju priložiti i “brdo” dokumentacije, od izdvadaka iz registra u koji je udruga upisana do dokaza da redovno podmiruju sve dospjele financijske i druge obveze, da se protiv odgovorne osobe ne vodi kazneni postupak, ali i potvrdu Porezne uprave o stanju duga po osnovi javnih davanja ne stariji od 30 dana i potvrdu da ništa ne duguju Gradu. Moraju priložiti i jamstvo za ozbiljnost ponude u iznosu od 5.000 kuna, koje će kasnije, u slučaju dodjele prostora, ostati kao jamstvo za uredno ispunjenje ugovornih obveza.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje