Povežite se s nama

Život i društvo

Škola nakon koje možeš raditi i zarađivati ili učiti dalje i studirati

Objavljeno:

- dana

GRADITELJSKA, PRIRODOSLOVNA I RUDARSKA ŠKOLA

U Varaždinskoj županiji završila je ovogodišnja kampanja “Odaberi svoju školu”, a jedna od škola koja se predstavila budućim srednjoškolcima je i Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola Varaždin.

U prvim razredima ove škole u 11 različitih četverogodišnjih i trogodišnjih programa ukupno ima 212 mjesta u prvim razredima za nove učenike u novoj školskoj godini. Među njima su i dva programa u području rudarstva: rudarski i geološki tehničar, koje, osim u Varaždinu, nema nijedna druga srednja škola u Hrvatskoj.

Škola koja daje širinu obrazovanja

– Riječ je o brzo zapošljivim zanimanjima u kojima su zarade dobre – ističe Zoran Hajek, ravnatelj Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole Varaždin, koja je nastala na tradiciji rudarskih škola, počevši od 1939. godine, kad je osnovana Rudarska nadzornička škola.

Obično se rudarstvo doživljava teškim poslom pod zemljom, no ravnatelj ističe da danas više nije tako.

– Rudarstvo više nije odlazak pod zemlju, već podrazumijeva dobivanje mineralnih sirovina za građevinsku industriju, dakle, šljunka, pijeska, gline, kvarca i drugih sirovina, za što se školuju naši rudarski i geološki tehničari – pojasnio je Hajek.

Program prirodoslovne gimnazije je jedinstven jer je verificiran od strane nadležnog Ministarstva i ima laboratorijske vježbe

Jedna od posebnosti Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole je prirodoslovna gimnazija, koja je u sustavu verificiranih gimnazijskih programa od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta te je jedinstvena po tome jer ima laboratorijske vježbe iz kemije, biologije i fizike kroza sve četiri godine.

– Učenici tako stječu teorijska znanja i potrebne vještine laboratorijskog rada, što im je odlična priprema za upis na medicinu, veterinu, farmaciju, biologiju, kemiju, biotehnologiju, prehranu ili agronomiju. No, s obzirom na to da je riječ o gimnazijskom programu, učenici prirodoslovne gimnazije dobivaju jednu gimnazijsku širinu obrazovanja, pa nakon završetka programa lako upisuju i fakultete iz društvenih područja, od novinarstva, hrvatskog jezika, povijesti do teologije – istaknuo je ravnatelj.

U novoj školskoj godini Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola upisat će dva razreda arhitektonskih tehničara, programa u području graditeljstva za koji svake godine vlada veliko zanimanje učenika. Nakon završetka ovog programa dobivaju se mladi suradnici osposobljeni za rad u projektnim uredima, građevinskim ili komunalnim tvrtkama, a svi koji žele mogu nastaviti svoje školovanje na tehničkim i srodnim fakultetima. Područje graditeljstva obuhvaća i trogodišnja zanimanja. To su zidar, koje je nakon osam godina ponovno postalo deficitarno zanimanje, keramičar/oblagač i monter suhe gradnje, a tu je i trogodišnji program za rukovatelja samohodnim građevinskim strojevima.

Ekološki tehničar – zanimanje budućnosti

Jedno od atraktivnih zanimanja je ekološki tehničar, zanimanje budućnosti.

– U zemljama EU nema nijedne proizvodne tvrtke koja nema zaposlenog jednog ekološkog tehičara. Riječ je o vrlo interesantnom zanimanju. Ekološki tehničar je osoba koja unutar tvrtke vodi brigu o zbrinjavanju otpada, reciklaži sekundarnih sirovina, zaštiti okoliša i promociji zdravog načina života – istaknuo je ravnatelj Hajek.

Od ostalih programa tu je prehrambeni tehničar, zanimanje koje već tradicionalno obrazuje Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola. Učenici koji se odluče za ovo zanimanje po završetku obrazovanja mogu raditi u prehrambenoj industriji na pripremi i preradi hrane, ali i u laboratorijima prehrambene industrije, pregledu i distribuciji hrane u trgovačkim centrima ili tržnicama. Među zanimanjima novijeg datuma je tehničar nutricionist.

Gotovo trećina nastavnika škole ima stutus profesora mentora ili savjetnika, a mnogi od njih su bivši učenici škole

– Riječ je o stručnjaku koji zna oblikovati zdrave jelovnike za ciljane skupine korisnika, primjerice, pacijente u bolnicama, djecu u vrtićima i školama, profesionalne sportaše, dijabetičare, celijakičare i slično. Učenici koji završe ovaj četverogodišnji program imaju odličnu podlogu za studij nutricionizma – istaknuo je Hajek. Uz 11 obrazovnih programa u graditeljskom, rudarskom, prirodoslovnom i prehrambenom području u novoj školskoj godini, Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola ima uvjete za kvalitetno izvođenje nastave u jednoj smjeni. Svakako treba spomenuti čak sedam moderno opremljenih laboratorija za stručno obavljanje nastave: laboratorij za tehnološke operacije, mikrobiologiju, kemiju, geomehanički laboratorij, nutricionistički, geotehnički i vinski laboratorij, koji je predviđen i za vanjske korisnike.

– U moderno opremljeni vinski laboratorij svi koji žele mogu donijeti svoje uzorke vina na ispitivanje. Uz to, ovlašteni smo za izradu energetskih pregleda i certifikata za kuće i druge objekte – doznajemo od ravnatelja Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole.

Uz kvalitetne uvjete za stručnu nastavu, škola ima multimedijsku dvoranu, sportsku dvoranu i dobro opremljenu knjižnicu, a kod učenika se razvija svijest o pomaganju osobama kojima je pomoć neophodna kroz organiziranje humanitarnih akcija. S učenicima rade 84 profesora, a gotovo trećina nastavnika škole ima status profesora mentora ili savjetnika, a mnogi od njih su bivši učenici škole. Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola ponosna je i na uspjehe svojih učenika koji redovno sudjeluju na županijskim i državnim natjecanjima. Posebno su ponosni na rezultate državnih natjecanja prehrambenih tehničara, kemičara, ekologa i građevinara. Ove godine osvojili su jedno prvo i četiri treća mjesta na državnim natjecanjima iz navedenih područja.

Od jeseni i usavršavanej za energetski učinkovitu gradnju

Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola Varaždin uključena je u projekt  “Zeleno vidim, učim, gradim”, koji je namijenjen suvremenim tehnikama energetski učinkovite gradnje. Cilj projekta je razviti dva nova programa usavršavanja, a to su fasader na izvođenju radova u području energetski učinkovite gradnje i tehničar u području energetski učinkovite gradnje. 
– Programi su namijenjeni učenicima koji su završili školovanje i radnicima u građevinskoj struci, a moći će se upisati od jeseni. Cilj je educirati ih za energetski učinkovitu obnovu kuća i zgrada, što je posljednjih godina traženo – objasnio je ravnatelj Zoran Hajek.
Ukupna vrijednost projekta je 791.066 kuna, pri čemu je većina novca osigurana iz Europskoga socijalnog fonda. Projekt zajednički provode Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola Varaždin i Mješovita industrijsko-obrtnička škola iz Karlovca, koja je i nositelj projekta. Škola je uključena i u projekt ERASMUS + pod nazivom “The School we like to learn in”. Voditelj projekta je Srednja škola Malpils iz Latvije, a uz Varaždince partneri su škole iz Austrije, Italije, Portugala i Španjolske.

DOĐITE U ŠKOLU!

Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola Varaždin do kraja školske godine ima otvorena vrata za sve osmaše koji su još neodlučni ili žele doznati nešto više o programima koji postoje u školi.
– Otvoreni smo za suradnju s roditeljima i njihovom djecom koja ove godine upisuju srednju školu. Sve što trebaju učiniti je okrenuti naš broj telefona, a mi ćemo im osigurati termin u kojem će obići našu školu uz stručno vodstvo i na licu mjesta vidjeti kako radimo – poručio je ravnatelj Zoran Hajek.
Broj telefona na koji možete nazvati je 042/313-292, a termin možete ugovoriti i preko e-maila:  [email protected].
Više informacija možete doznati i na internet stranici škole www.rudarska.hr

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

Život i društvo

Učenička zadruga „Sunce“ Gospodarske škole pobjednik 27. smotre učeničkih zadruga Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Između 26 osnovnih i srednjih škola s područja Varaždinske županije, čije učeničke zadruge su se 3. svibnja predstavile na XXVII. smotri učeničkih zadruga Varaždinske županije održanoj u Gospodarskoj školi Varaždin prvo mjesto odnijela je učenička zadruga škole domaćina „Sunce“.

Drugo mjesto pripalo je Učeničkoj zadruzi „Jabuka“ OŠ Martijanec, dok su treće mjesto osvojili članovi Učeničkoj zadruzi „Jurek“ iz Osnovne škole Sveti Đurđ.

Ujedno održan je i 9. sajam vježbeničkih tvrtki na kojom je sudjelovalo 28 vježbeničkih tvrtki, a s obzirom na goste iz Bosne i Hercegovine, sajam je ove godine poprimio i međunarodni karakter. U kategoriji „Predstavljanje i vizualni identitet tvrtke“ prvo mjesto pripalo je vježbeničkoj tvrtki Citronis d.o.o. iz Gospodarske škole Varaždin, dok je u kategoriji „Prodajni razgovor“ najbolja bila vježbenička tvrtka Campagnula Design d.o.o. iz Srednje škole Antuna Branka Šimića iz Gruda.

Otvorenju Smotre prisustvovali su zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr.sc. Miroslav Huđek, ministrica obrazovanja, znanosti, kulture i športa Zapadnohercegovačke županije Daniela Perić i ravnateljica Gospodarske škole Varaždin mr. sc. Jasminka Kelemen.

Zamjenica Zagorec tom je prigodom naglasila kako je Varaždinska županija nadaleko poznata po svojoj posvećenosti obrazovanju te podupire rad svojih učenika.

– Tome u prilog ide i ova smotra, ali i sajam vježbeničkih tvrtki. Učeničke zadruge su iznimno važne, one su promotori svoje lokalne zajednice, čuvari identiteta i tradicije. Učenici kroz rad u učeničkim zadrugama razvijaju poduzetnički duh, njihova ideja prerasta u finalni proizvod, radom u zadrugama uče odgovornosti, razvijaju svoju kreativnost i marljivost te ima na tome od srca zahvaljujem – ustvrdila je zamjenica župana čestitavši Gospodarskoj školi ujedno i njen dan.

Čast što su domaćini 27. županijske smotre učeničkih zadruga osnovnih i srednjih škola i 9. sajma vježbeničkih tvrtki, koja ove godine ima i međunarodni karakter izrazila je i ravnateljica Gospodarske škole mr. sc. Jasminka Kelemen.

– Imamo više izlagača nego lani, ali to nas jako veseli jer je to pokazatelj da se poduzetnički duh rađa, njeguje i raste. Ovakve manifestacije su izrazito važne jer učenici već od malih nogu vježbaju, uče, stječe navike kako započeti posao, a kroz to doznaju koliko je rada i truda potrebno da bi se nešto postiglo. Izuzetno je važno nastaviti i u srednjoj školi s ozbiljnijim znanjima iz poduzetništva kako bi se jednog dana mogli baviti poduzetništvom – istaknula je ravnateljica Kelemen.

Među brojnim izlagačima smotri sudjelovala je je i Učenička zadruga “Jurek” OŠ Sveti Đurđ, koja ove godine slavi 30. godina neprekidnog rada. Mentorica zadruge Elena Kovačić, ujedno je i voditeljica sekcije Kreativne krpice.

– Sekciju sam pokrenula prije nekoliko godina jer sam pronašla učenike koji vole šivati. I ove smo godine u krpicama i kreativni, ali smo se posvetili recikliranju i održivom razvoju. Naš štand je sav od recikliranih proizvoda – otkrila je Kovačić istaknuvši kako je interes u njihovoj školi za uključivanje u rad učeničkih zadruga iznimno velik, pa je tako od 257 učenika te škole, čak 180 zadrugara.

Nastavite čitati

Život i društvo

Već 19. godinu varaždinska Gradska tržnica potvrđuje status certificirane seljačke tržnice

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na varaždinskome placu je u subotu, 4. svibnja, upriličena svečana podjela certifikata “Proizvodi hrvatskog seljaka” u sklopu projekta Udruge hrvatskih tržnica pod nazivom Certificirana seljačka tržnica.

Projekt je proveden u suradnji s Udrugom hrvatskih tržnica i Varaždinskom županijom.

Gradska tržnica Varaždin na samom je vrhu u Hrvatskoj prema broju certificiranih proizvođača. Ove je godine certificirano 56 domaćih proizvođača. Njih dvadesetak certifikate je primilo iz ruku zamjenika gradonačelnika Miroslava Markovića, predsjednika Gradskog vijeća Lovre Lukavečkog, tajnika Udruge hrvatskih tržnica Miljenka Ernoića, te direktorice Gradske tržnice Željke Vincek Strugar.

Certificirani su: Antolić Vjekoslava, Bek Denis, Bekrić Emsad, Bocko Vladimir, Bogadi Ivan,
Borovec Krešimir, Božić Zdravko, Brezovec Mileva, Brgles Ivanka, Cafuk Marija,
Cafuk Vid, Hižak Vesna, Hleb Drago, Ma-roko, Horvat Ivan, Horvat Marko, Horvat Štefa, Hudika Božidar, Ivanček Višnja, Kereša Marin, Koren Božidar, Košić Draženka, Košić Mario, Košić Vjekoslav, Kotiščak Danijel, Kranjčec Vera,kranjec Nevenka, Leskovar Marko, Lončar Zrinka, Ljubek Eduard,makaj Domagoj, Malić Branko, Mašić Ljiljana, Medved Ivica, Međimurec Draženka, Meljnjak Dario, Namjesnik Mladen, Novak Josip, Pavlović Sanja, Plantić Đurđica, Pocedulić Marija, Posavec Marjana, Premec Anka, Rog Božidar, Šegović Nada, Šimak Branko, Šipek Darko, Šipek Marija, Škreb Stjepan, Tkalec Nikola, Tomašić Marija, Vručina Đurđica, Vuković Nikola, Zagorec Franjo, Zagorec Katica i Zagorec Mario.

Zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković čestitao je poljoprivrednicima, kao i svima koji rade na ovom projektu te, uz ostalo, rekao: “Drago mi je da će gotovo 60 OPG-ova danas dobiti certifikat koji su kao pečat kvalitete domaćim proizvodima na Varaždinskom placu. Mladi ljudi koji se bave poljoprivredom sigurno znaju kako je teško zaraditi svaki cent na polju na kojem rade.”

Marković se osvrnuo i na cijene na tržnici te istaknuo: “Domaća se proizvodnja suočava s izazovima visokih troškova proizvodnje koji nerijetko rezultiraju višim cijenama proizvoda na tržnici u usporedbi s onima koji dolaze iz masovne proizvodnje, često uvoznog porijekla. S obzirom na povećanje cijena u svim sektorima, Grad Varaždin izravnim prodavačima domaćih poljoprivrednih proizvoda s područja grada, koji prodaju na Gradskoj tržnici, svake godine subvencionira mjesečne troškove zakupa prodajnog mjesta. Postoji i niz drugih mjera kroz koje Grad Varaždin potiče ruralni razvoj na području grada, poput subvencija na nove plastenike i staklenike te subvencija za nabavku nove opreme za preradu i pakiranje proizvoda tako da u konačnici OPG-ovi postaju sve konkurentniji cijenom u odnosu na slične proizvode upitnog porijekla i kvalitete.”
Ujedno je obećao kako će se na svojoj budućoj poziciji saborskog zastupnika dodatno zalagati za poboljšanje položaja hrvatskih poljoprivrednika.

Direktorica Gradske tržnice Željka Vincek Strugar istaknula je da Varaždinski plac već 19 godina provodi projekt udruge Hrvatskih tržnica te s ponosom nosi status certificirane seljačke tržnice.

– Cilj projekta je zaštita malih proizvođača te poticanje potrošača na kupnju domaćih proizvoda izravno od proizvođača. Svježi i domaći proizvodi srž su naše ponude, a broj certificiranih prodavača dokaz je predanosti naših OPG-ova kvaliteti i izvrsnosti. Ponosni smo što smo prepoznati kao jedna od vodećih tržnica u Hrvatskoj po broju certificiranih prodavača što potvrđuje našu posvećenost održavanju visokih standarda. Kupujući na varaždinskoj tržnici, građani ne samo da uživaju u vrhunskoj kvaliteti već aktivno doprinose razvoju malih obiteljskih gospodarstava i jačanju lokalne poljoprivrede – jasna je bila Vincek Strugar.

Događaju je prisustvovao i tajnik Udruge hrvatskih tržnica Miljenko Ernoić koji je čestitao svim poljoprivrednicima, kao i djelatnicima koji rade na provođenju projekta od samog početka 2006. godine te istaknuo kako je varaždinska Gradska tržnica među vodećima u Hrvatskoj po broju certificiranih proizvođača i kontinuitetu provođenja ovog projekta.

Iz varaždinske Gradske tržnice najavljuju idući veliki događaj, Varaždinski sejem, na kojem će se predstaviti četrdesetak OPG-ova s domaćim proizvodima. Proslava je najavljena za subotu, 18. svibnja, uz tamburaški sastav Sedef i KUD Željezničar te zanimljive i atraktivne sadržaje za djecu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje