Povežite se s nama

U fokusu

MURID-u 350.000 kuna za aktivnosti, ali i nagrada “Ponos Hrvatske” za pričalice

Objavljeno:

- dana

U prostorijama Međimurske udruge za ranu intervenciju u djetinjstvu potpisan je ugovor vrijedan 350.000 kuna kojim Međimurska županija podupire djelatnosti rane intervencije. Ugovor o izravnoj dodijeli financijskih sredstava za sufinanciranje socijalne usluge rane intervencije u MURID-u potpisali su župan Međimurske županije Matija Posavec i izvršna direktorica MURID-a Silvija Pucko.

Međimurska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu (MURID) postoji od 2011. godine te se profilirala kao jedini licencirani pružatelj socijalne usluge rane intervencije u sjeverozapadnoj Hrvatskoj.

– MURID trenutno pruža cijeli spektar aktivnosti i programa iz područja rane intervencije, od samoga probira i dijagnostike do terapijskih usluga u individualnom i grupnom obliku te intenziteta od jednom tjedno do dvadesetak sati tjedno. Šesnaestak djelatnica MURID-a tjedno osigurava 185 usluga za korisnike s područja Međimurske županije i ostalih županija iz regije – istaknula je Silvija Pucko te zahvalila Međimurskoj županiji i županu Posavcu na sustavnoj i direktnoj podršci.

Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Sonja Tošić-Grlač naglasila je važnost potpisivanja ovog ugovora:

– Osnovni cilj i svrha MURID-a je promicanje dobrobiti sve male djece, a osobito one s biološkim ili socijalnim rizikom za optimalan razvoj. Ovo je jedina udruga u Međimurskoj županiji koja provodi registrirane socijalne djelatnosti rane intervencije te pruža pomoć pri uključenju u redoviti odgojni i obrazovni sustav za osamdesetero djece s područja Međimurske županije. Apeliram na udruge civilnog društva koje se bave pomaganjem potrebitima da u svojem djelovanju obavezno konzultiraju struku. MURID to uspješno radi, što potvrđuju njihovi rezultati na domaćem i međunarodnom planu.

MURID pruža pomoć, podršku mališanima i njihovim obiteljima, a otprije pet godina Međimurska županija to podupire pomoću izravne dodjele financijskih sredstava.

– U Hrvatskoj se rana intervencija još uvijek smatra nadstandardom, a mi ne želimo da i u Međimurju bude tako. Želimo da kod nas to bude sustavno riješeno za svu djecu koja imaju takvu potrebu, a na nama je da kao zajednica pomognemo struci i volonterima u osposobljavanju te djece za što bolje uključivanje u odgojno-obrazovni proces. Pohvalno je što MURID provodi čitav niz različitih programa na sve širem prostoru pa su nedavno otvorili svojevrsnu ispostavu u Murskom Središću, čime su i roditelje iz tog dijela županije rasteretili dijela troškova. Kao Županija poticat ćemo otvaranje sličnog prostora i u donjem Međimurju – istaknuo je župan Matija Posavec.

Pričalice ponos Hrvatske

I ove godine dnevni list 24 sata, Hrvatska radiotelevizija i Udruga “Ponos Hrvatske” dodjeljuju istoimenu nagradu!

Dobitnicima će nagrade po 15. put biti uručene 25. veljače, a dotad ih možete upoznati putem reportaža u listu 24 sata te emisiji “Dobro jutro, Hrvatska”. Među ovogodišnjim kandidatima su tete i barbe, odnosno stričeki pričalice, koji svake večeri posjećuju djecu i mlade u bolnicama u Rijeci, Zagrebu, Puli, Splitu i Čakovcu. Najnježniji volonteri su tete i barbe ili tete i stričeki pričalice na odjelima hrvatskih bolnica. Projekt je prije 10 godina pokrenula riječka Udruga Portić.

– Volontera nam ima jako puno, aktivnih oko 100, s tim da ih je našom Udrugom u tih deset godina prošlo nebrojeno mnogo – izjavila je Tamara Milovanović iz Udruge za promicanje dobrobiti djece Portić iz Rijeke.

Program riječkih teta i stričeka pričalica preuzela je i Međimurska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu prije dviju godina u Čakovcu. Mališane na Odjelu pedijatrije Županijske bolnice Čakovec (također sudionice u programu) posjećuju, kao i u drugim gradovima, svake večeri. Sudjeluje i gradska Knjižnica “Nikola Zrinski”, a tijekom dviju godina javilo se 60 volontera.

Jedna od teta pričalica te jedna od onih koja će preuzeti ovogodišnju nagradu je MURID-ova zaposlenica Maja Baksa, mag. prim. educ. Od srca čestitamo svim tetama i stričekima pričalicama u Međimurju i šire! Zahvaljujući tetama, barbama i stričekima volonterima, djeca i njihovi roditelji, a često i bolničko osoblje, slađe spavaju, a njihovi lijepi snovi i pozitivna očekivanja bolest lakše okreću na put prema dragocjenom zdravlju i sretnijem životu!

U fokusu

U teorije zavjera češće vjeruju mlađe osobe, manje obrazovani i građani desnih svjetonazora

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kakva obilježja imaju građani i građanke Hrvatske koji su skloniji vjerovanju u teorije zavjera i dezinformacije te za koga oni glasaju na izborima, predstavljeno je na današnjem predstavljanju rezultata anketnog istraživanja Jadranskog opservatorija za digitalne medije (ADMO).

Anketno istraživanje je provedeno od 11. prosinca 2023. do 31. siječnja 2024. na nacionalnom probabilističkom uzorku od 924 osobe, u dobi od 18 do 65 godina, koje koriste internet i koje su sudjelovale u prvom krugu istraživanja 2022. godine.

U odnosu na svibanj 2022., kada je proveden prvi val istraživanja na istim sudionicima, početkom 2024. godine vidi se porast u slaganju s većinom tvrdnji koje opisuju globalne teorije zavjera, objavio je GONG.

– Uočeno je devet viralnih tema koje se odnose na stanje nakon pandemije i COVID-19, klimatske promjene, veliku zamjenu stanovništva, veliki reset, QAnon, ratove u Ukrajini i Gazi, EU i teorije o LGBTQ+ zavjerama. Posebno se izdvajaju teorije zavjera o migracijskim prijetnjama, post-covidu, Europskoj uniji i velikom resetu svijeta. Sve to upućuje na postojanje super-teorije zavjere koja predstavlja konspiratornu imaginaciju o svjetskoj tiraniji kojom vladaju neodređene elite – pojasnio je jedan od autora istraživanja Nebojša Blanuša, profesor s Fakulteta političkih znanosti i član ADMO-a.

– Mlađe i manje obrazovane osobe, osobe desnih ideoloških orijentacija kojima se čini da se svijet prebrzo mijenja na zlokoban način i time ugrožava postojeći način života, oni s niskim povjerenjem u znanost i tradicionalne medije te oni s intuitivnim stilom razmišljanja – to bi bili građani i građanke za koje možemo reći da su prema rezultatima istraživanja skloniji vjerovati u super-teoriju zavjere – pojasnila je jedna od autorica istraživanja Ivana Hromatko, profesorica s Filozofskog Fakulteta u Zagrebu i članica ADMO-a.

Prema prikupljenim podacima, takav način razmišljanja izraženiji je kod birača koji su na nedavno završenim parlamentarnim izborima glasali za Most i partnere te za koaliciju okupljenu oko Domovinskog pokreta. Teorije zavjere najmanje prolaze kod birača Možemo.

Povjerenje u institucije je i dalje vrlo nisko i uglavnom se nije promijenilo u odnosu na prethodnu točku ispitivanja, upozorila je jedna od autorica istraživanja Mirjana Tonković, profesorica s Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

– Najmanje povjerenja sudionici istraživanja imaju u političke stranke, Hrvatski sabor, Vladu, pravosuđe. U prosjeku je to povjerenje niže od 3 na skali od 1 do 10. Oko 90 % sudionika i sudionica smatra da su za stvaranje i širenje lažnih informacija u Hrvatskoj najviše odgovorni političari, zatim novinari i urednici, društvene mreže, korporacijski lobiji i teoretičari zavjera – pojašnjava Tonković te ističe kao je procjena sudionika o vlastitoj informiranosti o političkim zbivanjima relativno niska, čak niža u odnosu na 2022.

– Interes ispitanih građana i građanku za politiku i izbore je nizak i nepromijenjen u odnosu na prvo mjerenje. Vjerovanje u lokalne i globalne teorije zavjera je poraslo, povjerenje u znanost se smanjilo, a politička orijentacija ispitanika je nešto desnija u odnosu na svibanj 2022. godine – zaključuje Tonković.

U odnosu na 2022. poraslo je slaganje s tvrdnjom da velike farmaceutske tvrtke namjerno šire zarazne bolesti kako bi povećale prodaju lijekova (44% ispitanih se slaže), kao i s tvrdnjom da se svakoga tko ima računalo spojeno na Internet tajno prati i neovlašteno nadzire (45% ispitanih se slaže).

Nadalje, porastao je broj onih koji vjeruju da Židovi upravljaju najvažnijim svjetskim događajima za gotovo 10% i sada iznosi 30% od ukupnog broja ispitanih. U odnosu na rezultate iz 2022., kada je iznosio 10 posto, porastao je i broj građana i građanki (14%) koje vjeruju da je globalno zatopljenje izmišljotina korumpiranih znanstvenika koji žele i dalje trošiti javni novac za svoja istraživanja. Čak 45% sudionika i sudionica istraživanja slaže se s tvrdnjom da bez obzira tko je službeno na čelu vlada, medija i korporacija, postoji tajna grupa moćnika koja kontrolira događaje u svijetu, kao što su ratovi i ekonomske krize.

Svjetlana Knežević iz Gonga upozorila je kako je u super izbornoj godini, više no ikada prije, postalo jasno kako su dezinformacije, vjerovanje u teorija zavjere i zloupotreba umjetne inteligencije veliki rizici za integritet izbora i demokraciju. Vratiti povjerenje u institucije, medije, znanost, kao i politički obrazovati građanstvo, da njeguju zdravi skepticizam i kritički promišljaju, ali i aktivno sudjeluju u društvu i političkim procesima vidi kao smjer za ozdravljanje demokracije.

ADMO je multidisciplinarni centar za provjeru točnosti i istraživanje dezinformacijskih narativa u digitalnom okruženju, promoviranje i edukaciju o medijskoj i digitalnoj pismenosti – kako građana i građanki, tako i novinara i novinarki, kao i sudjelovanje u zagovaranju i implementiranju javnih politika od EU do nacionalne razine. ADMO je dio EDMO-a, Europske digitalne mreže za borbu protiv dezinformacija u kojoj sudjeluju hubovi iz svih zemalja članica EU.

Nastavite čitati

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje