Povežite se s nama

U fokusu

Sjednica Županijske skupštine: formiran je Fond solidarnosti za obrtnike i tri kreditne linije

Objavljeno:

- dana

Vijećnici Županijske skupštine su danas, 17. travnja, većinom glasova prihvatili prijedloge za pomoć zatvorenim obrtima u Varaždinskoj županiji, uključujući i amandman župana Radimira Čačića kojim je osigurano dodatnih milijun kuna za formiranje jamstvenog fonda za obrtnike. Sjednica je održana elektronskim putem.

Župan Čačić je amandman podnio s obzirom da je ministar gospodarstva Darko Horvat odbio dati suglasnost da se sredstva iz njegovog Ministarstva usmjere za pomoć uslužnim obrtima, koji su zatvoreni.

Varaždinska županija je formirala tzv. Fond solidarnost za obrtnike i tri kreditne linije.

Za Fond solidarnosti za obrtnike rebalansom proračuna je osigurano 1,5 milijuna kuna. Bespovratna pomoć isplaćivat će se obrtima čija je egzistencija ugrožena nakon što su odlukom Vlade morali zatvoriti obrte. Obrtima koji imaju do 10 zaposlenih isplatit će se do 3.000 kuna bespovratne pomoći, a 5.000 kuna obrtima s 10 i više zaposlenih. On-line obrazac je objavljen u srijedu, a dva dana je stiglo čak 400-tinjak prijava.

Za obrtnike je formiran i jamstveni fond ukupnog kreditnog volumena 3,5 milijuna kuna i sa 70 posto garancije putem Garancijske agencije Varaždinske županije (GARA). Obrtnici će moći dobiti do 50.000 kuna kredita uz zadužnicu s rokom vraćanja do dvije godine i počekom od tri mjeseca tijekom kojih će kamatu plaćati Županija.

Za prerađivačku industriju pripremljen je fond ukupnog kreditnog volumena 2,1 milijun kuna, uz 75 posto garancije putem GARA-e, a moći će se koristiti za financiranje ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu, modernizaciju tehnološkog procesa te za obrtna sredstva vezana uz modernizaciju tehnološkog procesa do 500.000 kuna.

Za OPG-ove se pak provodi „Proljetna sjetva“ za koju se putem GARA-e također izdaju jamstva. OPG-ovi mogu dobiti maksimalno 100.000 kuna kredita uz garanciju 100 posto glavnice kredita.

Za rebalans proračuna i pomoć obrtnicima elektroničkim putem je glasovalo 38 županijskih vijećnika, dok su protiv bili bivši vijećnici Živog zida, sada nezavisni Mladen Rogina i Marijan Dominko.

– Zahvaljujem svima na razumijevanju situacije i na podršci obrtnicima, a potpuno razumijem činjenicu da nekadašnji zastupnici Živog zida to nisu podržali budući da su neki od njih pokazali da smatraju da nema potrebe pomoći obrtnicima i malim poduzetnicima, jer je moguća samopomoć krađom u supermarketima – rekao je župan Radimir Čačić.

Dodajmo da su sredstva za Fond solidarnosti za obrtnike većim dijelom osigurana smanjenjem plaća službenika i namještenika Varaždinske županije za 20 posto, zamjenici župana odrekli su se 20 posto neto plaće, župan 20 posto naknade s obzirom da se odmah na početku mandata odrekao plaće u humanitarne svrhe, a za 20 posto su smanjene i plaće u svim ustanovama i tvrtkama u kojima je Županija 100-postotni vlasnik.

Sredstva za jamstveni fond osigurana su iz viška prihoda ostvarenog prošle godine, iz zateznih kamata po dugu za JPP koji je država morala uplatiti po pravomoćnoj presudi.

Dodajmo da se župan Radimir Čačić očitovao na izjave varaždinskog gradonačelnika Ivana Čehoka vezane uz Fond solidarnosti za obrtnike koji je formirala Varaždinska županija.

Očitovanje župana Radimira Čaćića u sedam točaka prenosimo u cjelosti:

  1. Mjere Varaždinske županije za pomoć obrtnicima ne ostaju na razini obećanja, za razliku od nekih drugih.
  2. Mjere pomoći sastoje se od Fonda solidarnosti za obrtnike koji predviđa bespovratnu novčanu pomoć te od tri jamstvena kreditna fonda. Jamstvene kreditne fondove, osim onog predviđenog za poljoprivredu, mogu koristiti svi obrtnici iz Varaždinske županije, uključujući i one s područja Grada Varaždina, a jamstveni fond za sjetvu mogu koristiti svi OPG-ovi iz županije, također uključujući i one iz Varaždina.
  3. Fond solidarnosti za obrtnike, kao što mu samo ime kaže, formiran je s namjerom da se zaposleni u Varaždinskoj županiji i povezanim institucijama odreknu 20 posto svojih plaća te da svoj novac bespovratno daju onima koji su odlukom države izgubili sve prihode i kojima nitko nije pomogao ili, kao u slučaju Grada Varaždina, barem javno obećao pomoć.
  4. U pozivu obrtnicima da se prijave za dodjelu bespovratne pomoći jasno je naznačeno da će Županija, ako Grad Varaždin ne ispuni svoje obećanje, rebalansom i za varaždinske obrtnike osigurati isti fond i iste uvjete dodjele bespovratne pomoći. Dva puta dodjeljivati pomoć jednima, dok drugi nisu dobili ništa, protivi se samoj ideji solidarnosti, posebno zato jer se radi o osobnom novcu iz plaća naših zaposlenika.
  5. Mjere Županije su prodiskutirane i usuglašene s Obrtničkom komorom, o čemu su sami izvijestili javnost te izrazili zahvalnost i podršku mjerama Varaždinske županije. „Najznačajniji je dogovor postignut u komunikaciji s Varaždinskom županijom“, naveli su iz Obrtničke komore. Još jednom naglašavamo, najveći dio novca u Fondu solidarnosti je iz plaća zaposlenika i dužnosnika Županije te povezanih županijskih ustanova i tvrtki te ga nije nitko u Fond uplatio osim njih i dijela županijskih vijećnika, pa ni varaždinski obrtnici. 
  6. Stoga bi Čehok, umjesto da proziva ljude koji su dali svoj novac, bio stvarno uvjerljiv kad bi počeo od sebe i uplatio svoj novac u isti taj Fond solidarnosti za obrtnike, u koji su sredstva uplatili županijski službenici, namještenici, dužnosnici i dio županijskih vijećnika. Time bi bez problema odmah, bez odgode bila izvršena i isplata bespovratne pomoći obrtnicima s područja Grada Varaždina.
  7. Još jednom ponavljamo, ako Čehok ništa od toga ne učini, Varaždinska županija će održati svoje obećanje te će i varaždinskim obrtnicima isplatiti bespovratnu novčanu pomoć, što je bio i dogovor s predstavnicima Županijske obrtničke komore.

U fokusu

Na sjeveru zemlje policija oduzela više od 100 vozila, a među njima i Porsche Cayenne vrijedan oko 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: PU međimurska

Izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama 2019. policiji je omogućeno da privremeno ili trajno oduzme vozilo ljudima koji grubo krše prometne propise.

Prema podacima MUP-a u Hrvatskoj je od tada privremeno zaplijenjeno više od 1100 vozila, a čak 215 ih je trajno oduzeto višestrukim počiniteljima teških prometnih prekršaja.

Privremeno oduzeta vozila čuvaju se u prostorima policijskih uprava diljem zemlje. Troškove čuvanja snosi počinitelj. Trajnim oduzimanjem ona postaju vlasništvo države. Takvo vozilo može biti prodano, može biti dodijeljeno određenom tijelu državne uprave ili to vozilo može biti uništeno, saznaje se od MUP-a. Ako se takav vozač zatekne u prometu, policija protiv njega podnosi optužni prijedlog nadležnom Prekršajnom sudu te predlaže trajno oduzimanje vozila. Krajnju odluku o počinjenom prekršaju, kao i odluku o postupanju s privremeno oduzetim vozilom, donosi sud.

Cilj te mjere je da se recidiviste odvrati od ponovnog počinjenja najtežih prometnih prekršaja. I struka smatra da to daje rezultate.

Provjerili smo kakva je situacija s oduzetim vozilima na području Policijske uprave varaždinske i Policijske uprave međimurske.

Na području Policijske uprave međimurske u razdoblju od 2019. do 2023. godine, sukladno spomenutoj odredbi Zakona o sigurnosti prometa na cestama, ukupno je oduzeto 38 vozila, dok je u 2023. godini oduzeto 12 vozila. Tijekom 2023. godine, od ukupno oduzetih 12 vozila, a radilo se o 11 osobnih automobila i jednom motociklu, trajno je oduzeto jedno vozilo, za četiri vozila još uvijek se čeka odluka suda. Sedam je vozila vraćeno vlasnicima. Za privremeno oduzeta vozila, a koja su nakon provedenog postupka vraćena vlasnicima, postupak je najmanje trajao dva mjeseca, a najduže 12 mjeseci.

Tijekom 2023. godine vozila su se oduzimala zbog upravljanja vozilom prije stjecanja prava na samostalno upravljanje (četiri slučaja), upravljanje nakon ukidanja vozačke dozvole (četiri slučaja) i vožnje pod zabranom (tri slučaja).

– Ne postoji neka maraka vozila koja bi se izdvajala po brojnosti oduzimanja, dok je najvrjednije privremeno oduzeto motorno vozilo Porsche Cayenne, proizveden 2021. godine, vrijedan oko 100.000 eura. Spomenuti Porsche privremeno je oduzet u ožujku 2022. godine u Čakovcu od 28-godišnjeg vozača, koji je njime upravljao u vrijeme dok mu je zbog prikupljenih 12 negativnih prekršajnih bodova u razdoblju od dvije godine, rješenjem nadležne policijske uprave ukinuta i oduzeta vozačka dozvola. Vozač je uhićen, a nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja, uz optužni prijedlog zbog počinjenja prekršaja iz Zakona sigurnosti prometa na cestama, doveden je dežurnom sucu Općinskog suda u Čakovcu, Prekršajni odjel. Nakon saslušanja sudac je 28-godišnjem vozaču odredio zadržavanje te je predan u varaždinski zatvor. Porsche Cayenne je nakon provedenog postupka vraćen vlasniku, konkretno jednoj od registriranih leasing kuća u Republici Hrvatskoj – pojasnili su za Regionalni tjednik iz PU međimurske.

Varaždinska županija

Od 2019. godine na području Policijske uprave varaždinske ukupno su 64 vozila oduzeta privremeno, a četiri trajno. Tijekom 2023. godine oduzeto je 36 vozila/osobnih vozila, od čega je sud u jednom slučaju donio odluku o trajnom oduzimanju vozila. U slučajevima privremenog oduzimanja vozila kao sredstva počinjenja prekršaja, sud je dužan donijeti odluku u roku od 15 dana.

Na području Policijske uprave varaždinske vozila su najčešće privremeno oduzeta od vozača koji su već najmanje dva puta pravomoćno kažnjeni za sljedeće prekršaje: upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola, upravljanje prije stjecanja prava te upravljanje u vrijeme trajanja zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom.

Osam najtežih prekršaja

Policija može vozilo privremeno oduzeti vozaču (povratniku u počinjenju prometnih prekršaja) koji je najmanje već dva puta pravomoćno kažnjen u trogodišnjem razdoblju za počinjenje prekršaja opisanih u članku 229. stavku 8. Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Radi se o osam najtežih prekršaja za koje je detektirano da uzrokuju najveća i najteža stradavanja u cestovnom prometu, a to su:

  1. prekoračenje dozvoljene brzine kretanja u naseljenom mjestu za više od 50 km/h,
  2. vožnja u suprotnom ili zabranjenom smjeru na autocesti, brzoj cesti i cesti namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila,
  3. namjerni prolazak kroz crveno svjetlo, odnosno prolazak kroz crveno svjetlo bez smanjenja brzine, povećanjem brzine ili prolazak kroz dva ili više crvenih svjetala,
  4. odbijanje podvrgavanju ispitivanja radi provjere da li u organizmu ima alkohola ili droga,
  5. vožnja pod utjecajem alkohola iznad 1,5 g/kg i vožnja pod utjecajem droga,
  6. upravljanje vozilom prije stjecanja prava,
  7. upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola ukinuta zbog prikupljenih negativnih prekršajnih bodova,
  8. upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola oduzeta, dok je vozač isključen iz prometa ili mu je izrečena mjera privremenog oduzimanja vozačke dozvole ili zaštitna mjera.
    Ako se takav vozač zatekne u prometu, policija protiv njega podnosi optužni prijedlog nadležnom Prekršajnom sudu te predlaže trajno oduzimanje vozila. Krajnju odluku o počinjenom prekršaju, kao i odluku o postupanju s privremeno oduzetim vozilom, donosi sud.

Nastavite čitati

U fokusu

Bilić: Pozivam sve saborske zastupnike sa sjevera da radimo za interese ovoga kraja i ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Besplatni vrtići, brza pruga i sigurnije ceste, razvoj varaždinskog aerodroma, domovi za starije, bolje obrazovanje i zdravstvo bez politike. To su prioriteti za koje ću se zalagati u ovom sazivu Sabora jer smatram da je to moja dužnost i obaveza, poručio je saborski zastupnik i gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić.

Danas je održana konstituirajuća sjednica Hrvatskog sabora, a zastupnik Nezavisne platforme Sjever Dubravko Bilić poručuje da od svih saborskih zastupnika očekuje da se manje bave politikanstvom, a više projektima koje su predstavljali u programima svojih stranaka.

-Nažalost smo u zadnjih nekoliko saziva Sabora imali prilike gledati više besmislica i svađa, galame i sramotnih istupa, a manje konkretnih stvari. Stoga nikoga ne bi trebalo čuditi što ljudi ne da nemaju razumijevanja i interesa za politiku, nego osjećaju otpor – rekao je Bilić. Dodaje kako od svih saborskih zastupnika očekuje da se drže onoga za što su danas prisegnuli.

-Danas smo svi prisegnuli da ćemo svoju dužnost obnašati savjesno i odgovorno, da ćemo se držati Ustava i zakona i poštovati pravni poredak te se zauzimati za napredak države. Očekujem od saborskih zastupnika, posebice onih sa sjevera Hrvatske, da se zajedno bavimo projektima u svrhu napretka, te da u ovom sazivu Sabora prioritet bude ono što ljudima ovdje stvarno treba. Stoga sve pozivam da radimo u interesu ovoga kraja i ljudi sa sjevera Hrvatske. Sjever više od dva desetljeća čeka Podravsku magistralu, zaobilaznice i brze ceste od Čakovca, preko Varaždina do Ivanca, čekamo brzu prugu… Čekamo i da nas netko ozbiljno shvati – rekao je Bilić. Na kraju ističe da od projekata za koje se zalagao u kampanji neće odustati.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje