Povežite se s nama

U fokusu

Renesansni festival u Koprivnici opet uvršen na listu TOP hrvatskih događanja

Objavljeno:

- dana

OD 25. DO 28. KOLOVOZA

Koprivnički Renesansni festival ponovo je uvršten među top događanja u Hrvatskoj. Time su gradski turistički djelatnici opravdali sve epitete koji se vežu uz ovu, od struke i publike prepoznatu manifestaciju. Također se pokazalo kako je 200 tisuća kuna, koje je lani Hrvatska turistička zajednica dodijelila Renesansnom festivalu, dobro uloženi novac pa će  nacionalna turistička zajednica i ove godine Fesivalu dodijeliti jednaki iznos.

Dolazak na Renesansni festival najavile su viteške skupine desetak europskih zemalja pa će na Festivalu nastupiti preko tisuću sudionika. Svi smještajni kapaciteti u Gradu za te su dane već rasprodani, a organiziran je i sponzorirani besplatni vlak iz Zagreba.

-Time će se Festivalu omogućiti zadržavanje visoke kvalitete sadržaja koje nudi ova manifestacija – rečeno je danas u razgovoru s novinarima na koprivničkom Bedemu. – Iako nemamo dvorce, more i neke druge komparativne prednosti važne turistima, uspjeli smo stvoriti nacionalnu manifestaciju, koja iz godine u godinu privlači sve veći broj posjetitelja i to ne samo iz Hrvatske nego i susjednih zemalja. Ući po drugi put među najbolje manifestacije u državi nije samo priznanje gradskoj Turističkoj zajednici, na čelu s autorom projekta, Renatom Labazanom, nego i za cijelu Koprivnicu  – rekao je predsjednik Turističke zajednice Koprivnice i gradonačelnik Mišel Jakšić.

Gradonačelnik je istaknuo kako Festival  ima veliko gospodarsko značenje za Grad pa je jedan od ciljeva stvoriti uvjete da se dio sadržaja odvija tijekom cijele godine.  

 

Za ovogodišnji Festival najavljen je i gastro iskorak pa tako neće biti jela s rajčicama i krumpirom jer te namirnice u ono vrijeme nisu bile poznate. Gosti će zato imati priliku kušati jela od fazana, divljači, pečenog vola, renesansnim picekima u medu… Na trpezi će se naći i brojna jela od kopriva, biljke kojoj Grad „duguje“ ime.

U razgovoru s novinarima predstavljen je i program ovogodišnjeg Renesansnog festivala, koji je na programu gradskih događanja od 25. do 28. kolovoza. Glavna tema Festivala je srednjovjekovna glazba. Glazbeni adut je popularna njemačka grupa Furunkulus, koja tim nastupom ima svoj debut u ovom dijelu Europe. Na gradskim će pozornicama nastupiti i brojni mladi glazbenici, udruge i glazbene skupine.

Nema slobodnih kreveta

Dolazak na Renesansni festival najavile su viteške skupine desetak europskih zemalja pa će na Festivalu nastupiti preko tisuću sudionika. Svi smještajni kapaciteti u Gradu za te su dane već rasprodani, a organiziran je i sponzorirani besplatni vlak iz Zagreba.

Za ovogodišnji Festival najavljen je i gastro iskorak pa tako neće biti jela s rajčicama i krumpirom jer te namirnice u ono vrijeme nisu bile poznate. Gosti će zato imati priliku kušati jela od fazana, divljači, pečenog vola, renesansnim picekima u medu… Na trpezi će se naći i brojna jela od kopriva, biljke kojoj Grad „duguje“ ime. I neće biti – plastike.

Koprivnica će se tih dana što je više moguće više vratiti u renesansno vrijeme. Cilj je Renesansnim festivalom oživjeti autohtoni duh vremena. Sudeći prema potpori krovne nacionalne turističke organizacije Koprivnica uspješno realizira svoj naum. 

Djelić atmosfere s lanjskog Renesansnog festivala pogledajte na you tubu:  https://www.youtube.com/watch?v=KkLrsyEHsQQ

Izvor:
Foto:

U fokusu

Hrvatska pošta ostala je bez 430 radnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dobit Hrvatske pošte skočila je lani čak za oko 1270 posto te je iznosila 13,6 milijuna eura.

Državna tvrtka uprihodila je tijekom prošle godine 270 milijuna eura, a to je 11 posto više nego prethodne godine. Pošta je očito bolje upravljala troškovima, ali i digla cijene u srpnju.

No, jedan poslovni pokazatelj značajno je utjecao na niže troškove. Hrvatska pošta, naime, lani je imala oko 8300 zaposlenih, što je čak 430 manje nego prethodne godine. To je broj zaposlenih prema satima rada.

Istodobno, prosječna neto plaća tijekom prošle godine iznosila je oko 1040 eura, što je 12 posto više. U apsolutnom iznosu, neto plaća je rasla za oko 110 eura.

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Istraživanje: značajan broj Hrvata ne može si priuštiti skuplje vrste mesa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

I dok meso svakodnevno jede svaki četvrti Hrvat, što jasno govori o popularnosti ove namirnice, dublja segmentacija govori da su građani cjenovno osjetljivi te da se manje konzumiraju skuplje vrste mesa i mesnih prerađevina kao što su teletina i janjetina te pršut i kulen

Potražnja za ovim delicijama raste i uoči Uskrsa pa su na portalu jatrgovac.com upravo u tom periodu proveli istraživanje o stavovima i navikama hrvatskih građana kada je riječ o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda. Također, dobivene odgovore su usporedili s istovjetnim istraživanjem provedenim u 2022. godini.

Učestalost konzumacije pokazuje značajan rast jer je onih koji svakodnevno jedu meso ove godine za 5 % više, odnosno imamo ih 25 %, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno. Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, kojih ove godine imamo ukupno 64 %, dok ih je prije dvije godine bilo 5 % više. Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa tako ove godine imamo 6 % onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a 2 % ispitanika kaže da meso jede rijetko. Da ne jede meso ističe svega 3 % ispitanih građana.

Piletina je uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 % građana, što je 2 % manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 % udjela uz 4 % rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne. Tako se za teletinu najčešće odlučuje 7 % građana, puretinu bira 3 %, a janjetinu svega 1 % konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je pak riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole onda su dobiveni rezultati podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira. Naime, iako su piletina s 38 % te svinjetina s 26 % i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji. Da teletinu s 18 % i janjetinu s 12 % kombinirano preferira gotovo trećina građana (30 %), a najčešće konzumira svega 8 % njih, govori u prilog tome da si ove skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu, slijede kobasice, šunka, pršut, parizer, kulen i vratina.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i ovdje na vrhu slanina s 29 % udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 % udjela pršut.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje