Povežite se s nama

Kultura

FOTO Muzej Međimurja: izložba Kristine Horvat Blažinović otvorena do 23. lipnja

Objavljeno:

- dana

Nakon poduže korona pauze, Muzej Međimurja Čakovec nastavlja s izložbama i drugim događanjima u svom muzejskom prostoru.

Tako je u utorak, 9. lipnja, u Izložbenom salonu otvorena izložba, zapravo doktorski rad, hrvatske umjetnice međimurskih korijena Kristine Horvat Blažinović: “Zabava za Kralja – realno i simboličko u poetici umnoženih ekrana i slika”. Izložba je praktični dio doktorskog rada realiziran na Poslijediplomskom doktorskom studiju Slikarstvo, Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu (mentori: red. prof. dr. art Damir Sokić i doc. dr. sc. Blaženka Perica).

Realno i simbolično

Ovu zanimljivu izložbu otvorila je ravnateljica MMČ-a Maša Hrustek Sobočan, a autoricu je u ime Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu pozdravio umjetnik i profesor Andrija Večenaj. Doktorski rad “Realno i simbolično u poetici umnoženih ekrana i slika” Kristine Horvat Blažinović “u cjelini odlikuju vješto izabrani citati i njihovo nadovezivanje u smislene iskaze o širim kontekstima.“ Izložba se sastoji od nekoliko tematski povezanih videoprojekcija: od dviju videoinstalacija i triju videoprojekcija, koje čine cjelovit audiovizualni ambijent. Videoradovi i instalacije su osmišljeni kao samostalna djela, ali su, objedinjeni zajedničkom idejom, istovremeno segmenti jedinstvene izložbene cjeline. Na izložbi su postavljeni sljedeći radovi: “Nema mjesta panici” (2015.), videoinstalacija; audiovideo ambijent; “Zabava za kralja” (2018.), videoinstalacija sa zvukom i objektom; “En ten tini” (2018.), videoprojekcija sa zvukom; “Smijanje” (2016. – 2018.), videoprojekcija sa zvukom te “Podučavanje mladih djevojaka” (2018. – 2020.), videoprojekcija sa zvukom.

– Teorijsko se istraživanje provodi u istovremenosti i međuovisnosti s praktičnim umjetničkim radom – kroz dvosmjernu uzročno-posljedičnost. Izložba nosi naziv “Zabava za kralja”, no interpretaciju naslova prepuštam svakome da protumači sam – pomalo je zagonetno na otvorenju rekla autorica.

O autorici

Kristina Horvat Blažinović rođena je u Čakovcu 1970. godine. Diplomirala je slikarstvo 1997. godine na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, u klasi profesora Gustava Gnamuša. Godine 2007. na istoj Akademiji završila je poslijediplomski magistarski studij videa. Od 2012. polaznica je poslijediplomskog doktorskog studija Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, smjer Slikarstvo, pod mentorstvom red. Prof. dr. art. Damira Sokića i teorijske mentorice dr. sc. Blaženke Perice. Od 1997. do 2003. godine radi u Graditeljskoj školi u Čakovcu na Odjelu likovne umjetnosti i dizajna, a od 2003. do 2007. zaposlena je na Visokoj učiteljskoj školi u Čakovcu kao nositeljica kolegija Medijska kultura, Dijete i mediji, Likovna kultura i Metodila likovne kulture na odgojiteljskom i učiteljskom studiju. Od 2007. do danas u stalnom je radnom odnosu na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, u zvanju izvanredne profesorice.

Od 2010. do 2014. godine predaje na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu kao autorica i nositeljica kolegija “Interdisciplinarni pristup vizualnoj i medijskoj kulturi”. Na umjetničkom području djeluje od 1993. godine. Samostalno izlaže u Hrvatskoj i Sloveniji te skupno u zemlji i inozemstvu. Fundus njezine umjetničke produkcije obuhvaća slike, skulpturne objekte, video, video i multimedijalne instalacije, performans, kazališne lutke i grafički dizajn. Autorica je nekoliko glazbenih spotova, videoscenografije za kazališnu predstavu Odisej 2001. Dobitnica je nagrade Best Work Award, na ECNSI 2011. – Međunarodnoj izložbi sveučilišnih profesora likovnih umjetnika u Zagrebu.

Izložbu možete razgledati do 23. lipnja.

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje