Povežite se s nama

U fokusu

FOTO Komarci u Trnovcu Bartolovečkom: veterinari ih dime i prskaju, a oni su lukavi, pa vrebaju iz guma?

Objavljeno:

- dana

Prošlotjedni dvodnevni adulticidni tretman komaraca na području Trnovca Bartolovečkog izgleda da je samo privremeno zaustavio najezdu krvopija koje su već godinama noćna mora žitelja spomenute općine.

Naime, mještani koji stanuju u Dravskoj ulici smatraju da ni ovogodišnje suzbijanje komaraca dimljenjem nije polučilo očekivane rezultate.

Čije su krvopije?

– Za sve su krivi komarci koji se legu u ogromnoj gomili iskorištenih guma uskladištenih u tvorničkom krugu Gumiimpexa. Stanovnici koji žive u obiteljskim kućama u Dravskoj ulici, koja je u susjedstvu Slobodne zone, ne mogu imati normalan život ljeti, a komarci najveći problem zadaju djeci. Bez raznih krema i sprejeva za zaštitu od komaraca, na otvorenom se ne može izdržati duže od 20 minuta – tvrdi ogorčeni mještanin M. K.

Štoviše, napominje i da je općinski načelnik Zvonko Šamec upoznat s problemom, ali, po njemu, „ne poduzima ništa jer ne živi u toj ulici i baš ga briga“.

– Provode nekakvo zaprašivanje komaraca jednom godišnje i to je samo organizirano da ljudima zamažu oči. Isti dan nakon tog zaprašivanja komaraca je isto koliko ih je bilo i prije. Siguran sam da djeca Roma imaju sretno djetinjstvo, za razliku od naše, koja moraju po cijele dane biti zatvorena u kući – smatra Trnovčanin koji nam je poslao fotografije svog tijela posutoga ubodima komaraca.

No, da ubodi komaraca nisu samo bezazlena nelagoda, itekako su svjesni u tvrtki Gumiimpex, iz koje ukazuju da se u njihovu tvorničkom krugu kontinuirano provode larvicidna i ina tretiranja komaraca.

– Gumiimpex se uvijek iznova dokazuje kao partner lokalnoj zajednici, pa je tako i u Trnovcu Bartolovečkom. Naime, s Veterinarskom stanicom Varaždin imamo sklopljen ugovor o kontinuiranom tretiranju komaraca. Te napasti zadaju glavobolje i našim radnicima, te su stručni zaposlenici Stanice napravili procjenu i odredili intervale suzbijanja komaraca koji bi se eventualno mogli razmnožavati u našem tvorničkom krugu. Stoga ih svakih desetak dana uništavaju na cijelom prostoru dimljenjem, ubacivanjem tableta s insekticidom u odložene gume i drugim postupcima. U suradnji s Općinom organizirali smo i podmirili troškove nekoliko tretiranja komaraca u ulicama izvan tvorničkog kruga te se odazivamo na svaku inicijativu koja ide u sličnom smjeru. Nažalost, u ovom kraju su ogromne vodene akumulacije i problem je kompleksan – ističe Damir Kirić, predsjednik Uprave tvrtke Gumiimpex-GRP d.o.o.

Da je tomu zaista tako, potvrdila nam je Natalija Haber, voditeljica Odjela za higijenu okoliša i sanitaciju VSV-a.

– U tvorničkom krugu Gumiimpexa svakih 10 do najviše 14 dana provodimo adulticidno suzbijanje živih jedinki komaraca hladnim i toplim zamagljivanjem. No, s obzirom na to da u odloženim gumama mogu nakon kiše nastati „džepovi“ s vodom, redovito provodimo i tzv. larvicidna tretiranja, kojima inaktiviramo razvoj komaraca. Ovisno o situaciji na terenu, naši zaposlenici spomenuto tretiranje obave prskanjem guma ili larvicidnim tabletama – objasnila je ova stručnjakinja za borbu s krvopijama.

Dodala je i da se mještani moraju ozbiljnije uhvatiti ukoštac s najezdom jer se baš nesnosni tigrasti komarci najradije legu u njihovim dvorištima.

– Ove napasti iskoristit će zapuštene živice, nepokrivene bačve, nepokošen korov… ma baš svaku zapuštenu površinu kao svoje stanište. Oni ne lete daleko od njih i najbolje ih je, nazovimo to „urednošću“, iskorijeniti iz okućnica. Dakako, mi u dogovoru s Općinom po potrebi provodimo i adulticidne tretmane na širem području jedinice lokalne samouprave, ali to jednostavno ne može u potpunosti iskorijeniti komarce – ističe Natalija Haber.

Od općinskog načelnika Zvonka Šameca doznajemo i to da je čak 11 % područja Općine Trnovec Bartolovečki „pod vodom“.

– To je nešto s čim se moramo pomiriti, a kad znamo i da su količine oborina u varaždinskom kraju tijekom srpnja bile iznad višegodišnjih prosjeka, jasno je da sve to pogoduje biologiji komaraca. Ove godine zaprašili smo sva dvorišta u Dravskoj ulici i prošlog tjedna je protiv komaraca tretirano područje cijele Općine. Samo potonje je obavljeno na površini od 6,5 četvornih kilometara i plaćeno 15.000 kuna plus PDV. Ne žalimo novce koji iz proračuna odlaze na suzbijanje komaraca, ali su stručnjaci ti koji najbolje znaju kada je pravi čas za to – naglasio je načelnik.

Kišna godina

Nažalost, i mještani Trnovca Bartolovečkog moraju se priviknuti na nimalo ugodan suživot s komarcima, na koje u drugim sredinama podižu i avione za kišnih godina.

– Za novu sezonu njihova tretiranja iz proračuna namjeravamo izdvojiti veću količinu novaca. Raduje nas činjenica da se u Općinu javlja sve više zadovoljnih mještana, koji primjećuju da je nakon dimljenja smanjen broj uboda. No, takvoj situaciji doprinosimo i svojim odnosom prema okolišu, te u ovoj prigodi zahvaljujem svim mještanima koji svoje okućnice i poljoprivredne parcele redovito održavaju – zaključio je Zvonko Šamec.

Ključno je odgovorno ponašanje građana

Stručnjaci tvrde da je najuspješnija mjera suzbijanja komaraca suzbijanje razvojnih oblika komaraca u vodi, odnosno uklanjanje legla komaraca! Naime, njihov razvojni ciklus na ljetnim temperaturama traje od 5 do 7 dana, što znači da se u okolišu stalno razvijaju nove jedinke komaraca. Česte kiše uz visoke temperature pogoduju stvaraju brojnih legla komaraca u okolišu, a važnu ulogu imaju brojni građani koji vrlo često zbog nepažnje, nemara i neznanja svojim svakodnevnim aktivnostima stvaraju legla komaraca u dvorištima i vrtovima. Građani odgovornim ponašanjem mogu značajno utjecati na smanjenje broja komaraca u svom okruženju. Potrebno je ukloniti vodu koja može postati leglo komaraca, odnosno ukloniti nepotrebne predmete i posude u kojima se nakuplja voda: kante, staklenke, igračke, odbačene predmete, automobilske gume te druge vrste posuda.

Redovito (jednom tjedno) treba prazniti ili mijenjati vodu u posudama koje su u upotrebi i zadržavaju vodu. Spremnike za vodu u okućnicama i vrtovima potrebno je zatvoriti poklopcem, gustom mrežom ili folijom. U vaze za cvijeće na grobljima najbolje je staviti pijesak ili zemlju, a prirodno cvijeće zamijeniti umjetnim. Nužno je je i propisno odlagati krupni otpad te održavati otvorene bazene, ukrasna jezerca i fontane.

– Građani trebaju održavati ispravnim sustave za odvodnju, drenažu i prikupljanje voda (krovni oluci, ulični slivnici, kanalizacija). Uz to, folije (cerade, tende i sl.) treba postavljati tako da u njima nije moguće zadržavanje vode. Nije svejedno kako se drže gume u vulkanizerskim dvorištima. Treba redovito uklanjati one koje se ne koriste, prazniti vodu iz njih, gume slagati u obliku piramide i prekriti ih nepropusnom folijom tako da se na njima ne zadržava voda. Oni koji pak posjeduju septičke jame, moraju ih držati zatvorene – ističu stručnjaci Veterinarske stanice Varaždin.

U fokusu

Nova odluka o parkiralištima u Varaždinu, evo koje su novosti i kako sudjelovati u javnoj raspravi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U razdoblju od 30. travnja do 30. svibnja 2024. godine provodi se savjetovanje sa zainteresiranom javnošću povodom donošenja Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina.

-Ovim izmjenama i dopunama Odluke detaljnije se definiraju odredbe koje se odnose na uslugu parkiranja na uređenim javnim površinama i u javnim garažama, s obzirom na uvođenje novih informacijskih tehnologija, ali i definiranje naplate i kontrole naplate parkiranja, definiranje postupka izdavanja povlaštenih parkiranih karata za stanare i drugih poslova s tim u vezi te obavljanje nadzora nepropisno parkiranih vozila na parkiralištima. Na Nacrt prijedloga Odluke zatražena je prethodna suglasnost Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama – ističu u Gradu Varaždinu.

Izrađen je novi prometni elaborat, a osim revizije postojećih javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata za korištenje parkirališnih mjesta na području Grada Varaždina, dodatno se uvodi naplata parkiranja na dijelovima grada, takozvanim parkirališnim blokovima, u kojima će vrijediti posebni povlašteni uvjeti za stanare. Naplata bi se trebala uvoditi etapno.

Temeljem provedene revizije javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata parkiranja na području Grada Varaždina u zonama 0., 1., 2. i 3., obavljeno je usklađenje te je utvrđeno da je obilježeno ukupno 996 parkirnih mjesta za predviđenih za naplatu parkiranja, a osim njih, obilježeno je 71 parkirno mjesto za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti te 6 parkirnih mjesta za taxi vozila i 6 mjesta za punjenje električnih vozila. Također je predviđeno obilježavanje 5 parkirnih mjesta za motocikle.

-U Gradu Varaždinu uvode se 3 nova parkirališna bloka na kojima će se obavljati naplata parkiranja: blok A, blok B te blok C. Blokovi A i B uvrstit će su u drugu zonu naplate dok će se blok C uvrstiti u treću zonu naplate parkiranja u Gradu Varaždinu. U navedenim će blokovima pod naplatom biti ukupno 728 parkirnih mjesta, dok će za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti biti rezervirano ukupno 39 parkirnih mjesta. U svakom od navedenih blokova broj parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti zauzima 5% od ukupnog broja parkirnih mjesta, kao i u ukupnom broju parkinga pod naplatom – navedeno je u spomenutom elaboratu.

Uvode se tako parkirališni blok A, koji će obuhvaćati prostor istočnije od Ulice Stanka Vraza ( iza višestambenih zgrada kućni broj 6, 8 i 10) – prilaz preko Ulice Vatroslava Lisinskog, blok B koji će obuhvaćati postojeće parkiralište smješteno istočnije od Zagrebačke ulice, a južno od Ulice Franca Prešerna, te blok C, koji obuhvaća parkirna mjesta u Trakošćanskoj ulici te dio u Ulici braće Radić.

Cilj provođenja savjetovanja sa zainteresiranom javnošću jest upoznavanje javnosti s nacrtom dokumenata, a radi dobivanja mišljenja, primjedbi i prijedloga i eventualno prihvaćanja zakonitih i stručno utemeljenih prijedloga, primjedbi i mišljenja.

Materijali i obrasci relevantni za savjetovanje, kao i sami nacrti dokumenata, nalaze se na web stranici Grada Varaždina https://varazdin.hr/savjetovanja-s-javnoscu-2024-godini/ pod rednim brojem 37.

Svoje doprinose javnom savjetovanju moguće je dostaviti isključivo putem priloženog obrasca, zaključno do 30. svibnja 2024. godine na adresu Grad Varaždin, Upravni odjel za gradnju i komunalno gospodarstvo, Trg slobode 12/II, 42000 Varaždin, s naznakom: „Mišljenja, primjedbe i prijedlozi na Nacrt Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina“ ili na e-mail adresu: [email protected].

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Moćni Rafalei preletjeli nad sjeverom Hrvatske za oko 4 minute, jeste li ih vidjeli?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Veliko pojačanje obrani Republike Hrvatske su višenamjenski borbeni avioni Rafalei koji su u našu zemlju došli 25. travnja.

Povodom današnjeg svečanog obilježavanja 29. obljetnice vojno-redarstvene operacije Bljesak od 9 do 11 sati višenamjenski borbeni avioni Rafale Hrvatskog ratnog zrakoplovstva preletjet će područje Republike Hrvatske.

Dva hrvatska Rafalea već su se mogla vidjeti nad sjeverom Hrvatske jer su nad Koprivnicom bilu u 09:50, nad Ludbregom i Čakovcem u 09:52, nad Varaždinom u 09:54 i Krapinom u 09:56.

Morali ste biti jako točni ako ste ih željeli vidjeti, ali ako niste uspjeli zabilježila ih je nad Varaždinom kamera našeg Ivana Agnezovića. Čak i ako ih niste stigli vidjeti vjerojatno ste ih čuli.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje