Povežite se s nama

Novosti

Solari, LED rasvjeta, niskoenergetske kuće…

Objavljeno:

- dana

5. međunarodni sajam obnovljivih izvora energije

Usprkos nastupu tridesetak izlagača, među kojima su neki i iz inozemstva, aktualne prilike odrazile su se i na 5. međunarodni sajam obnovljivih izvora energije, najstariju sajamsku priredbu takve vrste u Hrvatskoj koja se od petka do nedjelje održava u Varaždinu.  Ove godine izostali su, primjerice, HEP i proizvođači vjetroelektrana. Potonje je zacijelo posljedica Vladinih mjera zbog kojih su ulaganja u solarne i vjetroelektrane postala neatraktivna.

No neki se ne predaju, kao što je slučaj sa varaždinskim Solvisom koji je ove godine uspio udvostručiti proizvodnju.

-Jedini smo proizvođač solarnih modula u Hrvatskoj, a vjerojatno će tako i ostati s obzirom na da je kvota za solarne elektrane smanjena na 5 MW, dok je za ovu godinu ugovoreno 15 MW. Smanjena je i otkupna cijena za energiju dobivenu od Sunca, a promijenjeni su i uvjeti otkupa. Naime, ako imate elektranu od 10 kW, a potrošnju od jedan, taj jedan kilovat HEP će se otkupiti po ugovorenoj cijeni, a ostalo po istoj onoj koju kupujete od HEP-a ili nekog drugog proizvođača, veli Jurica Cindori iz Solvisa objašnjavajući posljedice nedavnih promjena.

Novonastale okolnosti dale su dodatni poticaj za usmjeravanje na prodaju solarnih modula u inozemstvo gdje odlazi više od 80 posto proizvodnje Solvisa u kojem radi 110 zaposlenika. Najznačajnije tržište je njemačko, a zatim zemlje Beneluxa, Engleska i Italija.

-Na sreću, imamo puno upita iz inozemstva, pa smo tako počeli raditi i za Francusku. Dobra dio proizvodnje dogovorili smo već za iduću godinu. Ove godine udvostručili smo proizvodnju s 25 na 50 MW. Zbog toga smo dokupili proizvodnu liniju iz bivšeg Solarisa koji je dio proizvodnje preselio u Kanadu, veli Cindori.

Na Cro Eco Energy Expu, čiji je organizator Grad Varaždin, izlaže i tvrtka Nika konstrukcije, jedini hrvatski proizvođač konstrukcija za sunčane elektrane.

Varaždinska županija i grad Varaždin nisu samo prvi krenuli s ovakvom vrstom sajma, već nisu imali strpljenja da se svi zajedno dogovorimo te su prvi krenuli s projektima energetske učinkovitosti u javnom sektoru i danas se imaju sa čime ponositi, ustvrdila je Anka Mrak Taritaš, ministrica graditeljstva,  osvrćući se na projekte energetske obnove varaždinskih škola i dječjih vrtića o kojima su govorili varaždinski župan Predrag Štromar te zamjenica varaždinskoga gradonačelnika Natalija Martinčević. Otvarajući sajam, ministrica je naglasila da je energetska učinkovitost i u središtu pozornosti  ministarstva i Vlade. -Vlada je donijela program energetske učinkovitosti obnove zgrada javnog sektora za 2014. -2015. godinu. Već krajem studenog raspisat će se prvi natječaj za obnovu, a nadam se da će iduće dvije godine biti  provedeno 200 natječaja za isto toliko zgrada javnog sektora, rekla je Mrak Taritaš.

– Programom, koji smo razvili zajedno s Centrom kompetencije za obnovljive izvore energije, danas zauzimamo gotovo 60 posto domaćeg tržišta na kojem smo se nametnuli kvalitetom i cijenom, veli Zvonko Kišić, direktor Nika konstrukcija, koja je od 60 tona aluminija napravila konstrukciju za najveću domaću integriranu sunčanu elektranu ukupne snaga 999 kW koja je postavljena u varaždinskoj Slobodnoj zoni.

Da ima i primjera seljenja proizvodnje u Hrvatsku, svjedoči ludbreška tvrtka Ducati komponenti. Za matičnu korporaciju Ducati energia proizvodi dijelove za lake četverocikle na električni pogon koje posjetitelji mogu isprobati.

-U našem je planu da se proizvodnja naših električnih četverocikala FreeDuc preseli iz Bolonje u Ludbreg gdje proizvodimo punjače za sve vrste električnih vozila, i to za talijanski Enel, Legant i neke poznate proizvođače automobila.  Proizvodimo i elektrokotače pogodne za ugradnju  na sve vrste bicikala, a pripremamo i proizvodnju kondenzatora,  najavljuje Dražen Crnković, direktor poduzeća Ducati komponenti.

ITD Tim i Elfo servis predstavili su program Cro Green LED. Riječ je o domaćoj proizvodnji LED cijevi i žarulja koje mogu zamijeniti svu postojeću rasvjetu  u kućama i industrijskim pogonima uz ogromne uštede energije zahvaljujući čemu se razmjerno brzo vraća uloženo. Štoviše, budući da nude hrvatski proizvod, moguće je od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost dobiti sufinanciranje od 30 do 40 posto.

-Zadnjih godina raste zanimanje za LED rasvjetu koja troši osjetno manje energije u odnosu na druge vrste rasvjete. Prosječno kućanstva koje plaća struju od 400-500 kuna može račune smanjiti do 50 posto.  Klasična žarulju od 80 vata mijenja LED rasvjeta od 7,5 W, a fluorescentna cijev od 150 cm i 58 W može zamijeniti LED cijev od 23 W. Uz to, nema potrebe za starterom i prigušnicom. Naši proizvodi imaju certifikat da svijetle 70 tisuća sati istom snagom, a 120.000 sati sa smanjenim intenzitetom od 15-20 posto. A kada naše LED rasvjetno tijelo izgubi intenzitet, može nam se vratiti da ga posložimo za 10 posto njegove vrijednosti i zatim svijetliti narednih 70 tisuća sati, objašnjava  Damir Fotak iz novomarofskog Elfo servisa.

Osim LED rasvjete, ITD Tim bavi se i profesionalnom industrijskom elektronikom koju izvozi u Švicarsku, Francusku pa čak i u Kinu. 

-Riječ je o posebnim elektronskim modulima koji se stavljaju u kotlovnice, tunele, lakirnice i slična mjesta gdje postoji opasnost od eksplozije, doznajemo od Stjepana Vrpoljca, direktora ITD Tima-a.

Tijekom održavanja sajma, na kojem se posjetitelji mogu upoznati s niskoenergetskim kućama i sličnim sadržajima, održavaju se i predavanja vezana uz energetsku učinkovitost i domaća dostignuća na polju obnovljivih izvora energije. Jedan od najvećih iskoraka tu je napravio varaždinski Centar kompetencije za obnovljive izvore energije.

-S UNDP-om dogovorili smo projekt transfera tehnologije za proizvodnju turbina za male hidrocentrale, a sada obučavamo dvije tvrtke u Tadžikistanu  da ih proizvode, doznajemo od dr. Kristijana Horvata, direktora Centra koji je razvio nekoliko tipova malih hidrocentrala.

 

 

 

 

Izvor:
Foto: Varaždinska županija

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje