Povežite se s nama

Kultura

Cilj- razvoj uličnog teatra i cirkuskih vještina

Objavljeno:

- dana

Počela druga radionica “Cirkus kao način života”

U Varaždinu su od utorka, u sklopu projekta Cirkus kao način života, po drugi put počele besplatne radionice cirkuskih vještina.

Riječ je o projektu sufinanciranom od strane Europske unije koji Turistička zajednica Grada, s partnerima iz četiri europske zemlje, provodi kroz Špancirfest. Cilj je razvijanje vještina novog cirkusa i uličnog teatra među mladima u Jugoistočnoj Europi.

Helix teatar

Na lanjskom Špancirfestu radionice su vodili francuski majstori uličnog teatra dok će ove godine instruktori biti iz renomiranog grčkog Helix Teatra. – Ulična umjetnost je idealan način za izražavanje vlastite osobnosti, za unošenje energije i strasti u svoj izričaj. Najljepše je što odmah doživite reakciju publike, koja zapravo sudjeluje s vama u predstavi, kazala je Katerina Varadakastani koja će s Angeliki Dede voditi radionice.

Radionicu pohađa dvadeset polaznika, među kojima i nekoliko njih iz Zagreba, a dio projekta je i skupina mladih Albanaca.

Ono što će polaznici na praktičnim primjerima naučiti o scenskom nastupu, pantomimi, komunikaciji s publikom i scenografiji prvi će put javno predstaviti u subotu u podne nakon čega će imati završnu produkciju, najvjerojatnije 23. travnja – Umrežavanja sa europskim festivalima i umjetničkim organizacijama te zajedničko apliciranje na fondove i finaciranje europskim novcem, jedini je mogući put za razvoj Špancirfesta i održavanje njegove kvalitete. Kroz projekt Cirkus kao način života kreativnim ljudima iz lokalnih zajednica omogućavamao da besplatno nauče vještine novog cirkusa, koje kasnije mogu pretvoriti u svoj životni poziv – istaknuo je voditelj projekata pri varaždinskoj Turističkoj zajednici Damir Levak.
Radionicu pohađa dvadeset polaznika, među kojima i nekoliko njih iz Zagreba, a dio projekta je i skupina mladih Albanaca.

Izvor:
Foto:

Kultura

Mladi talenti Glazbene škole predstavljaju se publici uz podršku Varaždinskog komornog orkestra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Koncert učenika uz Varaždinski komorni koncert svake se godine već tradicionalno održava na posljednji dan Varaždinskih baroknih večeri i na tradicionalnom, proljetnom koncertu, gdje su učenici Škole u prilici izvest nešto slobodniji program od onog na Festivalu.

Učenici Glazbene škole u Varaždinu posljednji su puta nastupali uz Varaždinski komorni orkestar na Varaždinskim baroknim večerima, a 16. svibnja 2024. godine predstaviti će se zainteresiranoj publici u Glazbenoj školi u Varaždinu i to ponovno uz podršku Varaždinskog komornog orkestra.

Na koncertu će biti zastupljeni gotovo svi odjeli Škole, a mladi umjetnici već s nestrpljenjem očekuju ovaj nastup.

– Nastupiti uz orkestar poseban je užitak i zasigurno događaj koji se pamti za cijeli život te mi je iznimno zadovoljstvo da ćemo i ovog puta biti u mogućnosti pružiti učenicima priliku za ovaj nastup – istaknuo je ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić.

Ne propustite priliku uživati u nastupu mladih talenta Glazbene škole u Varaždinu u četvrtak 16. svibnja 2024. godine s početkom u 19 sati u Velikoj koncertnoj dvorani Glazbene škole u Varaždinu. Ulaz na koncert je slobodan.

Nastavite čitati

Kultura

Alternator i varaždinski HNK donose dvije predstave na znakovnom jeziku

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nastojeći omogućiti osobama sa senzornim poteškoćama ravnopravnu participaciju u kulturnom životu kroz konzumaciju umjetničkih sadržaja u prilagođenoj formi, Udruga za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti „Alternator“ tijekom svibnja u Varaždinu provodi inicijativu “Uključi me kulturno”.

Ovogodišnje izdanje projekta usmjereno je na osobe s oštećenjem sluha, a podrazumijeva izvedbe dviju predstava varaždinskog HNK prilagođenih na znakovni jezik i uz pratnju titlova.

Na Sceni Rogoz HNK-a u Varaždinu, 17. svibnja u 20 sati, moguće je pogledati poetsku dramu Ivone Marciuš pod nazivom “Kisela krv”. Predstava govori o povratku u traumatično djetinjstvo, a donosi obračun triju generacija žena – Mame, Bake i Unuke koje su žrtve patrijarhalnih obrazaca dovedenih do ekstrema te metaforično predočenih krvavim običajem jedne međimurske obitelji – svinjokoljom. Predstavu je režirala Marina Pejnović, a izvode Ljiljana Bogojević, Barbara Rocco i Dea Presečki.

Dva dana kasnije, 19. svibnja u 20 sati, također na Sceni Rogoz, slijedi izvedba nagrađivanog lutkarsko-dramskog projekta Tamare Kučinović za djecu i odrasle “Šapat duše”. Predstava se bavi izbjeglištvom i ksenofobijom kao jednima od ključnih političkih i etičkih problema ovog stoljeća, pritom otvarajući pitanje nejednakosti između protjeranih i onih koji slobodno oblikuju svoju egzistenciju. U predstavi igraju Filip Eldan, Nikša Eldan, Sunčana Zelenika Konjević, Sara Ipša i Marinko Leš.

Projekt “Uključi me kulturno” nastao je u suradnji s korisnicima Udruge gluhoslijepih osoba Varaždinske županije i HNK-a u Varaždinu, a dugoročno nastoji osvijestiti važnost prilagođavanja umjetničkih sadržaja osobama sa senzornim oštećenjima, potaknuti povećanje ponude i dostupnosti prilagođenog repertoara u kulturnim ustanovama te posljedično smanjiti diskriminaciju i potaknuti inkluzivnost i participaciju ranjivih skupina u kulturno-umjetničkim programima hrvatskih gradova.

Uključi me kulturno je na rasporedu 17. i 19. svibnja, 20 sati, Scena Rogoz (HNK u Varaždinu).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje