Povežite se s nama

U fokusu

Dobit Varkoma pet puta manja zbog političkoga kadroviranja?

Objavljeno:

- dana

POSLOVANJE

Prodaja vode spasila je prošle godine komunalnu tvrtku Varkom. Na kraju 2013. godine ostvarili su 853 tisuće kuna dobiti, za što je zaslužna isključivo njihova Radna jedinica Vodovod, koja je ostvarila 3,2 milijuna kuna neto dobiti.

U preostale dvije djelatnosti ostvaren je negativan poslovni rezultat: Radna jedinica Kanalizacija godinu je završila s 213 tisuća kuna gubitka, dok je gubitak Radne jedinice Čistoća iznosio čak 2,1 milijun kuna.

”Kći” uzela prihod

Kao što je poznato, sada već bivša Varkomova jedinica Čistoća od 1. siječnja ove godine posluje kao samostalna tvrtka, a iz Varkoma je izdvojena sukladno odredbama Zakona o vodama. Kako će izdvajanje utjecati na poslovanje Varkoma, odnosno Čistoće, bit će vjerojatno poznato tek sljedeće godine kada će dvije tvrtke podnijeti izvješća o poslovanju za ovu godinu. No gleda li se godina iza nas, Varkom je kao tvrtka s tri djelatnosti ostvario najmanju dobit u posljednjih desetak godina.

U odnosu na 2012. godinu, kada je iznosila gotovo pet milijuna kuna, lani je neto dobit bila čak pet puta manja.

Lanjska dobit čak pet puta manja od dobiti iz 2012. i najmanja u 10-ak godina

– Varkom je u 2013. godini ostvario ukupne prihode u iznosu od 116,8 milijuna kuna, što je u odnosu na 2012. godinu smanjenje od 5,6 posto. Pri tome je 78,6 milijuna kuna prihoda ostvareno od komunalne djelatnosti, od čega oko 60 posto od vodoopskrbe. Prihodi od izgradnje i rekonstrukcije vodovodnih mreža i kanalizacije manji su za 13,4 posto zbog preuzimanja velikog dijela ovih poslova od Aquatehnike, tvrtke kćeri osnovane za graditeljstvo i uslužne djelatnosti – navedeno je u izvješću Varkoma o poslovanju za 2013. godinu, o kojem su na sjednici u srpnju raspravljali vijećnici Gradskog vijeća Novog Marofa.

Zvonimir Puškadija, vijećnik HDZ-a u Gradskom vijeću N. Marofa: “Do ovakvih poslovnih rezultata Varkoma, a posebno Aquatehnike, dovelo je političko kadroviranje.”

Podatak da je na smanjenje prihoda utjecala Aquatehnika, jer je preuzela veliki dio poslova na izgradnji i rekonstrukciji vodovodnih mreža i kanalizacije, posebno su uočili vijećnici HDZ-a. Naime, Varkomova tvrtka kći 2013. godinu završila je s 1,5 milijuna kuna gubitka, dok se gubitak u prvih pet mjeseci ove godine procjenjuje na čak četiri milijuna kuna.              

– Grad Novi Marof je treći po veličini suvlasnik Varkoma, ali je godinama bez svojega predstavnika u Nadzornom odboru te tvrtke. Nemamo nikakvog utjecaja na njihovo poslovanje. Nažalost, Grad Varaždin kao većinski vlasnik postavlja ljude bez iskustva, ljude koji prije toga nisu obavljali slične poslove. Političko kadroviranje je dovelo do ovakvih poslovnih rezultata, posebno u Aquatehnici – ustvrdio je vijećnik HDZ-a Zvonimir Puškadija.

I dok je direktor Aquatehnike lani postao Gordan Novak, koji se smatra SDP-ovim kadrom, direktor Varkoma je u rujnu prošle godine postao pak HNS-ovac Vlado Vlašić.

Njegova stranačka kolegica, HNS-ova vijećnica iz Novog Marofa Mirjana Kuzelj, na sjednici Vijeća požalila se na visinu Varkomovih računa za vodu koje je i osobno primila te zatražila da ta tvrtka objasni na temelju čega su napravili obračun.

Podsjetila je i da je Varkom skupo platio namještaj za svoj novi poslovni centar. U tu zgradu, čiju je gradnju započeo bivši direktor Tomislav Kezelj, danas bivši član HDZ-a, a uređenje dovršio aktualni direktor Vlašić, uloženo je više od 13 milijuna kuna. I dok neki sumnjaju da je na lošije poslovanje utjecalo “političko kadroviranje”, drugi smatraju da su tome “kumovala” i velika ulaganja u vlastite zgrade.

DOBIT

2010. – 1,1 milijun kuna
2011. – 6,1 milijun kuna
2012. – 4,9 milijuna kuna
2013. – 853 tisuće kuna

Izvor:
Foto:

U fokusu

Vrije u Ivancu: mještani Punikva peticijom protiv preseljenja štićenika Pahinskog u svoje naselje!

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Članovi Vijeća Mjesnog odbora Punikve na čelu s predsjednikom Stjepanom Turčinom, kojima se pridružilo i dvoje građana, u Gradskoj vijećnici sastali su se s gradonačelnikom Miloradom Batinićem te ga obavijestili o namjeri da danas kreću s potpisivanjem peticije protiv preseljenja štićenika Centra za pružanje usluga u zajednici (bivšeg Odgojnog doma Pahinsko) u svoje naselje

Istaknuli su kako će protiv toga pokrenuti sve moguće pravne postupke te najavili okupljanja, prosvjede i druge metode građanskog neposluha.

S obzirom na ocjenu da je riječ o osobama s poremećajima u ponašanju, koje su u ustanovu radi kaznenih djela smještena temeljem pravomoćne sudske odluke, preseljenje takve populacije u svoje susjedstvo ocjenjuju apsolutno neprihvatljivim i sigurnosno rizičnim.

Gradonačelnik M. Batinić izvijestio ih je da je Grad Ivanec lani dobio obavijest o predstojećoj statusnoj transformaciji Odgojnog doma u Centar za pružanje usluga u zajednici, ali da nijednom riječi nije bio informiran o namjerama preseljenja štićenika u Punikve. 

Ministar bio u Pahinskom, ali…

Žalosno, ali Grad je iz medija doznao da je nedavno u obilasku Centra boravio resorni ministar Marin Piletić, koji se nije udostojio, kao što to nalaže najelementarnija pristojnost, javiti se u grad u koji dolazi te informirati domaćine o predmetnoj tematici. 

Nakon pogovora u javnosti i kad je postalo jasno da cijela ova situacija izmiče kontroli, ravnateljica Centra Stanislava Erdelja gradonačelniku Batiniću prvi put se najavila na razgovor tek  prije nekoliko dana i tada je Grad dobio prvu službenu informaciju o namjerama preseljenja štićenika u Punikve.

-Raditi na tako osjetljivoj stvari „ispod žita“, a ne o tome obavijestiti lokalnu zajednicu, duboko je pogrešno i neprofesionalno. Da su inicijative i razgovori o potencijalnim lokacijama za premještanje štićenika krenuli transparentno, ovakvih tenzija i reakcija sada ne bi bilo – ocijenio je Batinić.

Uljepšana priča?

I dok je ravnateljica S. Erdelja na sjednici Vijeća za prevenciju (o kojoj smo izvijestili) iznijela sa, svoga stajališta, pozitivne argumente koji idu u korist inicijativama preseljenja štićenika u Punikve, mještani smatraju da je riječ o uljepšanoj verziji priče pa su predočili drukčije informacije dobivene u razgovoru s ravnateljicom, s kojom su održali sastanak u prostorijama Centra.

-U razgovoru gđa Erdelja nam je rekla da ona nema potrebe nikog obavještavati o namjerama Centra. Također, rečeno nam je da će se u unajmljenu kuću u Punikvama, s uređena tri stana, useliti 15-ak štićenika u dobi od 14 do 21 godine te da je riječ o populaciji koja ne može ostati u blizini sigurne kuće,koja će se također otvoriti u krugu ustanove. Dakle, zbog stanara sigurne kuće štićenici tamo ne mogu ostati, ali kad je u pitanju sigurnost naše djece, onda to nije važno – izjavili su mještani.

Sigurnost djece i mještana

Kazali su da ne dolazi u obzir da oni i njihova djeca budu ti koji će se, u strahu za svoju sigurnost, u vlastitom naselju zatvarati u svoje kuće i dvorišta. 

Referirajući se na izjave ravnateljice o tome da je riječ o korektnim dečkima koji su prošli kroz tretman i ne čine nikakva kaznena djela, mještani su predočili i drugu stranu priče, a to su medijska izvješća o počinjenim kaznenim djelima štićenika Centra u susjednim mjestima (krađa vozila i sl.).

Nadalje, kao problem istaknuli su činjenicu da u neposrednom susjedstvu živi više male djece, da u Punikvama nema mjesta za društveni život (osim igrališta) pa se postavlja pitanje gdje bi štićenici provodili svoje slobodno vrijeme, a da se i ne govori o nezadovoljstvu najbližih susjeda koji su konsternirani činjenicom da im, praktički u dvorište, dolazi velika skupina štićenika Centra.

Zbor građana

Idući tjedan na ovu će temu biti održan Zbor građana Punikvi, na koji će biti pozvana i ravnateljica Erdelja. 

-S obzirom na posve netransparentan i neprimjeren način na koji je Centar za pružanje usluga u zajednici, kao državna ustanova, bez ikakvog znanja i konzultacije s lokalnom zajednicom nastojao realizirati ovu inicijativu te na činjenicu da su građani zabrinuti za sigurnost, mještanima Punikvi najavljujem punu osobnu podršku i podršku gradske uprave. Lokalna zajednica iz cijelog je ovog procesa u potpunosti bila isključena, što neodoljivo podsjeća na slične slučajeve gdje nas, s državne razine, također nitko ništa nije pitao – poručio je Batinić.

Najavio je dolazak na Zbor građana kao i svu logističku potporu građanima MO Punikve oko peticije i njena slanja na sve nadležne adrese, prvenstveno Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te Centru za pružanje usluga u zajednici Ivanec.

Nastavite čitati

U fokusu

Ne držite razmak s vozilom ispred sebe na cesti? Donosimo koliku bi kaznu mogli platiti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Zakonu o sigurnosti prometa na cestama navodi se razmak između vozila, odnosno navode se i kazne ako se ne pridržavate propisanoga, piše HAK Revija.

Staro je pravilo da biste od vozila ispred sebe morali voziti na udaljenosti od dvije sekunde. Koliko su dvije sekunde u metrima? To varira ovisno o brzini kojom vozite. Pri 80 km/h, na primjer, dvije sekunde bile bi 44 metra. U članku 109. Zakona o sigurnosti prometa na cestama jasno se definiraju obveze vozača. Vozač je dužan držati potreban razmak kad se kreće iza drugog vozila, tako da ne ugrožava sigurnost prometa. Novčanom kaznom u iznosu od 60 eura kaznit će se za prekršaj vozač koji ne drži potreban razmak kad se kreće iza drugoga vozila.

Već sljedeći članak ide dalje. Kad se na javnoj cesti izvan naselja, koja ima samo po jednu prometnu traku namijenjenu za promet vozila u jednom smjeru, kreću jedno za drugim motorna vozila čija je najveća dopuštena masa veća od 3.500 kg ili čija je duljina veća od 7 m, vozači su dužni između svakog od tih vozila držati razmak od najmanje 100 m, piše HAK Revija.

Ova odredba ne odnosi se na dio ceste na kojem je pretjecanje zabranjeno. Također, ako se na cesti izvan naselja kreću u nizu dva ili više vozila koja prevoze opasne tvari, međusobni razmak između tih vozila ne smije biti manji od 200 metara. Kazna za nepridržavanje ovih odredbi je također 60 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje