Povežite se s nama

Život i društvo

Ponos Općine Visoko je novouređeni Društveni dom

Objavljeno:

- dana

U Općini Visoko trenutno su najviše ponosni na završetak rekonstrukcije i prenamjene objekta Društvenog doma u Visokom, koji je izgrađen daleke 1952. godine.

U tijeku su pripreme za provođenje tehničkog pregleda i ishođenje uporabne dozvole.

– Završena je jedna od najvećih investicija unazad više godina. Ukupna vrijednost projekta iznosi nešto više od 10 milijuna kuna. Obnovljeno je krovište, zamijenjene su instalacije, obnovljena je i fasada, koja je postala energetski učinkovita, što će značiti i uštedu energenata. Osim toga, projektom je rekonstruiran i prenamijenjen dio prostorija zgrade, koja se sastoji od suterena, prizemlja i prvog kata. U novouređenom Domu svoje će prostore naći Općina, pošta, trgovina, Turističko-kulturno informativni centar EU-a, sabirni centar za etnološku zbirku, DVD Visoko, KUD „Braća Radić“ Visoko, Praškocijeve haramije, Športsko streljačko društvo te Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata. Također, uređena je višenamjenska dvorana. Projekt je sufinanciran iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, mjere 07, u iznosu od 5,4 milijuna kuna, a ostatak sredstava osiguran je u proračunu Općine – objasnio je načelnik Dragutin Mateković.

Također, oko novouređenog Doma obavljeni su radovi uređenja prilaznih površina vrijedni 357.000 kune.

Tijekom 2020. godine Općina je ulagala i u cestovnu infrastrukturu. Temeljem natječaja Ministarstva regionalnoga razvoja, Programa održivog razvoja lokalne zajednice u 2020. godini, Općina Visoko osigurala je sredstva za sufinanciranje projekta modernizacije nerazvrstane ceste Čanjevo – Presečno Visočko – Đurinovec u iznosu od 408.487 kuna, i to na dužini od 830 metara. Temeljem natječaja Ministarstva graditeljstva Općina je ostvarila sredstva za sufinanciranje projekta izgradnje sustava oborinske odvodnje kod Doma u iznosu od 154.224 kune.

Utvrda Čanjevo

Područje Općine Visoko bogato je arheološkim lokalitetima, a svakako je potrebno spomenuti utvrdu Čanjevo, koja je zaštićeno kulturno dobro, arheološki lokalitet zaštićen od strane Ministarstva kulture. Prva arheološka iskapanja počela su 2003. godine, a nastavljena su tijekom svih ovih godina te su danas pri završetku. Pronađeni su brojni i vrijedni nalazi iz različitih prapovijesnih razdoblja koji pripadaju lasinjskoj, vučedolskoj, retz-gajarskoj i vinkovačkoj kulturi te kasnom brončanom dobom. Posebno treba spomenuti nalaz brončane ruže vjetrova, dosad nezabilježene u ovim krajevima, pa i šire. Navedeni nalazi trenutno su izloženi u knjižnici OŠ Visoko.

Otkopani zidovi se odmah građevinski obnavljaju, a s obzirom na to da su arheološka iskapanja utvrde, koja se provode već 18. godinu, pri samom kraju, cilj nam je prići izvedbi projekta obnove i prezentacije.

U 2020. godini za nastavak radova na utvrdi Čanjevo dobivena su sredstva Ministarstva kulture u iznosu od 100.000 kuna, a izvedeni su konzervatorsko-restauratorski radovi građevinske sanacije kamenih zidova i arheološka istraživanja u ukupnom iznosu od 124.166 kuna.

Uz sve navedene projekte, Općina je osigurala sredstva i za sufinanciranje rada svih udruga i društava koja djeluju na njezinu području. Općina pomaže i poljoprivrednicima sufinanciranjem osjemenjivanja krava i junica, a također sufinancira sterilizaciju pasa i mačaka.

Također, sufinanciraju se brojni školski programi: predškolski odgoj, škola plivanja, nagrade za učenike koji sudjeluju na natjecanjima, darovi za djecu svih uzrasta povodom dana sv. Nikole, program međunarodne ekoškole, boravak djece u vrtićima, a u 2020. godini uspjeli su osigurati i sredstva za kupnju radnih bilježnica za sve učenike od prvog do osmog razreda.

Općina osigurava i sredstva za jednokratnu novčanu pomoć za novorođenu djecu. U suradnji s Društvom Crvenoga križa Varaždinske županije kroz projekt „Zaželi II.“ Osigurana su radna mjesta za tri gerontodomaćice, a time i osigurala pomoć starijim i bolesnim mještanima.

2021. godina

Temeljem Javnog poziva Ministarstva regionalnoga razvoja, kroz Program održivog razvoja lokalne zajednice za 2021. godinu Općina je prijavila projekt travnatog igrališta za mali nogomet s potpornim zidom sa zapadne strane Doma, za što su već osigurana sredstva Ministarstva u iznosu od 300.000 kuna.

U 2021. godini planira se rekonstrukcija mrtvačnice na mjesnom groblju u Visokom, potpisan je ugovor o financiranju s iznosom potpore od 397.500 kuna, a isti je financiran putem LAG-a Prizag.

Tijekom ove godine planira se izgraditi WiFi infrastruktura u vezi inicijative WiFi4EU u vrijednosti od 111.799 kuna. Sredstva su osigurana putem vaučera iz EU fondova.

Izdana je i lokacijska dozvola za građenje građevine infrastrukturne namjene vodospremnik Visoko, te se načelnik Mateković nada će tijekom tekuće godine biti pokrenuti radovi izgradnje regionalnog vodovoda od strane Varkoma.

Unazad nekoliko godina Hrvatske vode izvode radove na uređenju vodotoka na području Općine Visoko, ove su godine izvedeni radovi na uređenju vodotoka na području naselja Kračevec u dužini od 1000 metara.

U tijeku je izvođenje radova na rekonstrukciji županijske ceste Breznica – Sudovec u vrijednosti od oko 10 milijuna kuna, financiranih od Hrvatskih cesta i ŽUC-a Varaždinske županije.

Nakon što je 2019. sanirano klizište između Kračevca i Visokog, novcem Hrvatskih voda, ŽUC-a i Općine, ove godine očekuje se sanacija klizišta u Čanjevu, a financirat će ga iste institucije.

Također, ove su godine putem Ministrastva poljoprivrede, novcem Uprave za stručnu podršku – Uprava za šume, uređene šumske prometnice Visoko – Paka i Visoko – Borenec ukupne duljine 6000 metara.

Također, na natječaj Ministrastva graditeljstva za nasipavanje kamenim materijalom prijavljeno je pet dionica nerazvrstanih cesta.

Ulaganje u kulturu

Također, od Ministarstva kulture u 2020. godini osigurana su financijska sredstva za sljedeće projekte Općine Visoko:

– Program zaštite i očuvanja pokretnih kulturnih dobara za konzervatorsko-restauratorske radove na instrumentalnom ustroju orgulja u crkvi Presvetog Trojstva u Visokom u iznosu od 200.000 kuna. Projekt je završio nakon pet godina
– Program zaštite i očuvanja pokretnih kulturnih dobara za konzervatorsko-restauratorske radove na oltaru Marijinog uznesenja u crkvi sv. Marije Magdalene u Viničnom u iznosu od 30.000 kuna, a iznos od 5000 kuna osigurala je Općina Visoko
– Program zaštite i očuvanja nepokretnih kulturnih dobara za izradu arhitektonske snimke postojećeg stanja crkve sv. Marije Magdalene u Viničnom u iznosu od 35.000 kuna, a iznos od 7000 kuna osigurala je Općina Visoko.

Valja napomenuti da su i za 2021. na natječaje Ministarstva kulture prijavljena četiri projekta vrijednosti veće od 4 milijuna kuna i to za radove u crkvama i daljnju zaštitu i prezentaciju utvrde Čanjevo. Očekuje se pozitivan odgovor.

Uskoro urbani trg

Vijećnicima Općine Visoko na posljednjoj sjednici Vijeća u ovome mandatu prezentirano je idejno rješenje budućega središnjeg trga u Visokom.

Bila je to jedna od dviju točaka dnevnog reda sjednice održane u nedjelju, 11. travnja, a osim vijećnika, sjednici su nazočili predsjednici mjesnih odbora i udruga s područja Općine.

Vijećnici su prihvatili Odluku o pokretanju izrade trećih izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Općine Visoko, čime će se mještanima omogućiti prenamjena zemljišta u građevinska područja, vikend i poduzetničke zone.

Idejno rješenje uređenja budućega središnjeg trga u Visokom vijećnicima je predstavila projektantica Maja Kireta, čiju su prezentaciju svi pratili s velikim zanimanjem.

– Ono što nam predstoji je uređenje trga u Visokom. Radujemo se tom projektu zahvaljujući kojem će i naš ruralni prostor dobiti urbani trg koji će, vjerujem, biti novo mjesto za druženje i okupljanje mještana – rekao je općinski načelnik Dragutin Mateković.

Prema idejnom rješenju, trg s betonskim opločnicima bit će mjesto za održavanje manifestacija i nastupa na otvorenom, imat će natkrivenu pozornicu, fontanu i klupice za odmor, uz posebno prilagođeno osvjetljenje, a načelnik Mateković objašnjava da je trg zamišljen kao spoj tradicijskih i urbanih elemenata.

– Doista se nadam da ćemo uspjeti u našoj ideji da središte događanja u Općini Visoko postane jedan tako lijepo uređen trg, a podršku u realizaciji ove ideje pružit će nam i naš saborski zastupnik Anđelko Stričak, koji je zadovoljan idejnim rješenjem – rekao je Mateković te dodao da je saborski zastupnik Stričak obećao i pomoć u apliciranju projekta na natječaje za sredstva Europske unije.

Život i društvo

Malu maturu položili u OŠ Babinec iz 1974. godine, a nakon 50 godina prisjetili se dogodovština iz školskih dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Cestica

Zajednički susret učenika završnih razreda Osnovne škole Babinec, a koji su osmi A, B ili C razred završili školske godine 1973./74. održan je u petak, 3. svibnja, objavila je Općina Cestica.

Prvi generacijski susret, 50 godina nakon završetka Osnovne škole potaknuli su Stanko Dugi iz osmog A, Mirko Majhen iz 8. B i Marijana Kutnjak r. Hutinski iz 8.C razreda.

Uz 47 učenika, susretu se odazvala i razrednica 8. B, učiteljica Marija Jug, a nakon okupljanja koje je započelo u 17 sati na terasi restorana Žmah u Babincu, snimljena je zajednička fotografija.

U nastavku druženja izaslanstvo učenika otišlo je na groblje u Cesticu te položilo svijeće i zapalilo svijeću na grobu učiteljice Marije Sedlar, razrednice 8. C razreda, a u spomen na učiteljicu Ivanku Jakopan, razrednicu 8. A razreda, kao i na preminule kolege učenike, potom je vijenac položen kod središnjeg križa na groblju gdje je molitvu za preminule razrednike, učitelje i učenike predvodila Slavica Kovačić rođena Šinjur.

Po povratku s groblja druženje je nastavljeno uz sjećanje na školske dane, a u ime organizacijskog odbora učenicima koji su se na susret odazvali zahvalila je Marijana Kutnjak. Podsjetila je na siromaštvo i sveopću oskudicu u kojoj se nekad odrastalo i živjelo te izrazila zadovoljstvo i zahvalnost roditeljima i nastavnicima koji su ih tijekom odrastanja i školovanja vodili kroz život. Zahvalnost na susretu svojim nekadašnjim đacima izrazila je i učiteljica glazbenog odgoja Marija Jug, a susret je potom nastavljen uz zakusku i sjećanja na školske dane.

Na generacijski susret učenika, danas mahom u dobi od 65 godina, đaci su donijeli i fotografije iz školskih dana, a sa zanimanjem su pogledali i „Spomenar“ (isti je sačuvala i na susret donijela Josipa Korotaj rođena Mihin iz Kolarovca) koji je u to doba gotovo držao svaki učenik.

Druženje je uz pjesmu i prepričavanje dogodovština iz školskih dana potrajalo do duboku u noć, a uz izvođenje hitova iz sedamdesetih i nešto novijih glazbenog sastava „Mihael i Marinko“ se i zaplesalo.

Nastavite čitati

Život i društvo

Mladi kuhari u Varaždinu učit će u novom Kuharskom praktikumu vrijednom 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gospodarska škola Varaždin bila je od 2020. do 2023. godine partner na projektu ReCeZa – Regionalni Centar Zabok čiji je nositelj bila Srednja škola Zabok.

Ukupna vrijednost projekta iznosila je 8.851.720,47 eura.

Za vrijeme trajanja projekta kroz projektne aktivnosti realizirale su se brojne radionice za učenike i nastavnike, natjecanja učenika na školskoj, državnoj i međunarodnoj razini, studijska putovanja iz područja turizma i ugostiteljstva te su razvijeni standardi zanimanja, standardi kvalifikacija i kurikuluma za nove programe.

U okviru projekta Gospodarska škola Varaždin dobila je profesionalnu opremu za kuharski praktikum u vrijednosti od 100.000 eura, a upravo je to bila prilika za prigodnu svečanost na kojoj su se okupili ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, zamjenica županice Karlovačke županije dr.sc. Vesna Hajsan Dolinar, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje Osječko-baranjske županije Miranda Glavaš-Kul, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr.sc. Miroslav Huđek, pročelnica Upravnog odjela za školstvo Karlovačke županije mr.sc. Marija Šćulac, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije Igor Šoković, Branka Šaško, predstojnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područni ured Varaždin, kao i mnogobrojni ravnatelji srednjoškolskih ustanova s područja Varaždinske županije.

Uvodno pozdravljajući sve okupljene ravnateljica Gospodarske škole Jasenka Kelemen je istaknula kako je uključivanje škole u ovaj projekt od izuzetne važnosti te kako će učenici imati priliku učiti u kuhinjama budućnosti.

– Profesori i nastavnici će prenositi stečena znanja i najsuvremenije kulinarske tehnike kako bi naši učenici izrasli u poznate i uspješne šefove. Ovaj novi Kuharski praktikum je jedan lijepi poklon za Dan škole. Hvala svima na podršci i pomoći, poglavito našem osnivaču, Varaždinskoj županiji – rekla je ravnateljica Kelemen.

Čestitajući ravnateljici i djelatnicima škole na uspješno provedenome projektu, župan Anđelko Stričak je rekao kako su za današnji razvoj društva važni sigurnost, gospodarski rast i obrazovanje.

– Varaždinska županije je osnivač 13 srednjih škola, a u njima se obrazuje 75 % učenika u strukovnim ili obrtničkim zanimanjima, 20 %ih pohađa gimnazijske programe i pet posto ih pohađa umjetničke programe. Sama ta činjenica najbolje govori o tome da je naše školstvo prilagođeno potrebama našeg gospodarstva. Naši učenici kada završe svoje školovanje, ne čekaju na Zavodu za zapošljavanje svoje radno mjesto, već se mogu odlučiti da li idu na tržište rada, da li nastavljaju daljnje školovanje na fakultetima ili će pokrenuti neku od svojih privatnih inicijativa. Osim što smo osnivač 13 srednjih škola, Varaždinska županija je osnivač i 14 centara izvrsnosti te pet centara izvrsnosti u strukovnim zanimanjima te dva centra kompetentnosti. Upravo u tim centrima oni dobivaju tu informaciju više te se mogu lakše odlučiti u kojem smjeru će nastaviti. Također, naše srednje škole su prilagođene cjeloživotnom obrazovanju tako da u suradnji sa Zavodom za zapošljavanje provodimo cijeli niz doškolovanja te različitih prekvalifikacija. Recimo, u 2022. godini su 234 osobe to završile, prošle godine 321 osoba, a u ovoj godini već sada imamo 190 polaznika. Zahvaljujući našim ravnateljima, profesorima, nastavnicima i pročelnicima, odrađujemo dobar posao za sve – zaključio je župan Stričak.

Damir Habijan

Otvarajući novi Kuharski praktikum, ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan je istaknuo kako je Varaždinska županija lider u Republici Hrvatskoj po pitanju ulaganja u područje obrazovanja.

– Što se tiče radne snage, kada govorimo o strukovnim zanimanjima, po tom smo pitanju doista deficitarni, ali to nije nešto što se odnosi samo na Hrvatsku. Pogledamo li zapadno europske zemlje, odnosno zemlje Europske unije, nažalost i one se bore s istim problemom. Ako pogledamo Republiku Hrvatsku, čak 70 % učenika koji upisuju srednje škole upisuju upravo strukovna zanimanja, ali unatoč tome s tim zanimanjima i s nedostatkom radne snage i dalje imamo problem. Učenici koji će ovdje završiti Gospodarsku školu i ovo hvalevrijedno zanimanje bez problema će naći posao na tržištu rada. Po pitanju obrtništva, nekoliko brojki: u zadnje četiri godine broj obrta u Hrvatskoj skočio je sa 75.000 na 116.000, dakle imamo 55.000, više otvorenih obrta na razini države. Grad Varaždin je po tom pitanju čak i bolji i ima gotovo 65 novih obrta. Ono što mogu reći ispred Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, što smatram bitnim, pogotovo u segmentu obrtništva, to su mjere koje možemo poduzeti, koje smo dosad poduzeli i daju rezultate. Prije svega, ono što je zanimljivo jest stipendiranje učenika – 15.500 stipendija koje je dodijeljeno u vrijednosti 29 milijuna eura i 1.316 stipendija gospodarskim subjektima vrijednih 11,5 milijuna eura, dakle ukupno 40,5 milijuna eura je dalo rezultate. U školskoj godini 2022./’23. nakon dugo vremena imamo porast broja upisa u strukovne škole i to nas veseli – rekao je ministar Habijan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje