Povežite se s nama

U fokusu

Radnici u stečaju potraživali četiri, a dobili nešto više od dva milijuna kuna

Objavljeno:

- dana

Zaključen stečaj nad MTČ Tvornicom konfekcije iz Kotoribe

Nakon što je otvoren prije čak 11 godina, prošloga je petka zaključen stečaj nad MTČ Tvornicom konfekcije iz Kotoribe, jednom od tvrtki koje su nastale pretvorbom tekstilnog diva, čakovečkog MTČ-a. Mjesec i pol prije otvaranja stečaja u veljači 2003. godine, MTČ konfekcija bila je u gubitku 15, 6 milijuna kuna, a na dan otvaranja stečaja račun firme bio je blokiran s iznosom od 5, 3 milijuna kuna.

Kao uzroke stečaja, stečajna upraviteljica Sanja Kraljek navodi precijenjenost dugotrajne i kratkotrajne imovine kod pretvorbe i restrukturiranja, nedovoljnu ekipiranost stručnim kadrovima, naročito rukovodećim, a vlasnici, nakon prvih gubitaka 1999. i 2000. godine, nisu pristupili kadrovskoj sanaciji, tako da je samo 2001. godine ostvaren gubitak od oko 7,2 milijuna kuna.

Otpisali potraživanja

Cijeloj situaciji doprinjelo je i gospodarsko okruženje, budući da su glavni kupci Konfekcije, robne kuće Nama i Vama, otišle u stečaj. Samo u 2001. godine Konfekcija je od kupaca u zemlji otpisala potraživanja od 2, 3 milijuna kuna, a od kupaca u inozemstvu 576.908 kuna.

Na računu sudskog depozita ostalo je 274.376 kuna

MTČ Tvornica konfekcije vjerovnicima je bila dužna 18, 3 milijuna kuna. Bivši djelatnici, kojih je 301, prijavili su oko 4, 2 milijuna kuna potraživanja, a isplaćeno im je oko dva milijuna kuna. Završno ročište, inače, trebalo je biti još 2011. godine, no, kako je pojašnjeno, tada nije sve napravljeno kako nalaže Stečajni zakon, pa je zato sazvano za prošli tjedan. Od 2011. u stečajnom postupku nisu se događale nikakve nove stvari.

Dugotrajna parnica

– Te godine sve je stalo, jer se čekao ishod parnice između dva vjerovnika, Croatia osiguranja i Međimurske banke. Mislili smo da će to biti završeno, no sve još uvijek traje i više nema smisla čekati – rekla je na ročištu stečajna sutkinja. Još 2011. godine sva pokretna i nepokretna imovina MTČ Tvornice konfekcije bila je unovčena, isplaćeni su radnici, a razlučni vjerovnici namireni su u iznosu 3, 2 milijuna kuna, od čega je većinu dobilo Croatia osiguranje.

Od Name u stečaju MTČ Konfekcija potražuje oko pola milijuna kuna

Na računu sudskog depozita ostalo je 274.376 kuna, koje će se raspodijeliti nakon okončanja parnice između Croatia osiguranja i Međimurske banke, ovisno o ishodu postupka. Taj spor, inače, traje već šest godina.
MTČ Tvornica konfekcije ima i potraživanja od Name u stečaju i to oko 500.000 kuna, no od 2007. godine nije bilo nikakvih isplata vjerovnicima.
– Realno, može se očekivati naplata tog iznosa, kad se u stečajnom postupku Name prodaju nekretnine u Zagrebu – naglasila je stečajna upraviteljica.

Rasprodaja imovine

MTČ Tvornica konfekcije nije jedina MTČ-ova koja je završila u stečaju. U stečaju je i MTČ d.d., kao i MTČ Tvornica čarapa, te MTČ Tvornica rublja. Svi prodaju svoju imovinu, pa je tako Tvornica čarapa imovinu posljednji put pokušala prodati na javnoj dražbi u srpnju. Cijena je na svakoj dražbi sve manja, pa je tako od početnih 55 milijuna kuna, cijena nekretnina i pokretnina na posljednjoj dražbi bila 15, 3 milijuna kuna, no zainteresiranih još uvijek nema. Svoju imovinu bezuspješno pokušava prodati i Tvornica rublja, koja je, primjerice, u veljači 2012. imovinu cijenila na 33 milijuna kuna, dok je na 17. dražbi u svibnju cijena bila 7, 6 milijuna kuna.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Na sjeveru zemlje policija oduzela više od 100 vozila, a među njima i Porsche Cayenne vrijedan oko 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: PU međimurska

Izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama 2019. policiji je omogućeno da privremeno ili trajno oduzme vozilo ljudima koji grubo krše prometne propise.

Prema podacima MUP-a u Hrvatskoj je od tada privremeno zaplijenjeno više od 1100 vozila, a čak 215 ih je trajno oduzeto višestrukim počiniteljima teških prometnih prekršaja.

Privremeno oduzeta vozila čuvaju se u prostorima policijskih uprava diljem zemlje. Troškove čuvanja snosi počinitelj. Trajnim oduzimanjem ona postaju vlasništvo države. Takvo vozilo može biti prodano, može biti dodijeljeno određenom tijelu državne uprave ili to vozilo može biti uništeno, saznaje se od MUP-a. Ako se takav vozač zatekne u prometu, policija protiv njega podnosi optužni prijedlog nadležnom Prekršajnom sudu te predlaže trajno oduzimanje vozila. Krajnju odluku o počinjenom prekršaju, kao i odluku o postupanju s privremeno oduzetim vozilom, donosi sud.

Cilj te mjere je da se recidiviste odvrati od ponovnog počinjenja najtežih prometnih prekršaja. I struka smatra da to daje rezultate.

Provjerili smo kakva je situacija s oduzetim vozilima na području Policijske uprave varaždinske i Policijske uprave međimurske.

Na području Policijske uprave međimurske u razdoblju od 2019. do 2023. godine, sukladno spomenutoj odredbi Zakona o sigurnosti prometa na cestama, ukupno je oduzeto 38 vozila, dok je u 2023. godini oduzeto 12 vozila. Tijekom 2023. godine, od ukupno oduzetih 12 vozila, a radilo se o 11 osobnih automobila i jednom motociklu, trajno je oduzeto jedno vozilo, za četiri vozila još uvijek se čeka odluka suda. Sedam je vozila vraćeno vlasnicima. Za privremeno oduzeta vozila, a koja su nakon provedenog postupka vraćena vlasnicima, postupak je najmanje trajao dva mjeseca, a najduže 12 mjeseci.

Tijekom 2023. godine vozila su se oduzimala zbog upravljanja vozilom prije stjecanja prava na samostalno upravljanje (četiri slučaja), upravljanje nakon ukidanja vozačke dozvole (četiri slučaja) i vožnje pod zabranom (tri slučaja).

– Ne postoji neka maraka vozila koja bi se izdvajala po brojnosti oduzimanja, dok je najvrjednije privremeno oduzeto motorno vozilo Porsche Cayenne, proizveden 2021. godine, vrijedan oko 100.000 eura. Spomenuti Porsche privremeno je oduzet u ožujku 2022. godine u Čakovcu od 28-godišnjeg vozača, koji je njime upravljao u vrijeme dok mu je zbog prikupljenih 12 negativnih prekršajnih bodova u razdoblju od dvije godine, rješenjem nadležne policijske uprave ukinuta i oduzeta vozačka dozvola. Vozač je uhićen, a nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja, uz optužni prijedlog zbog počinjenja prekršaja iz Zakona sigurnosti prometa na cestama, doveden je dežurnom sucu Općinskog suda u Čakovcu, Prekršajni odjel. Nakon saslušanja sudac je 28-godišnjem vozaču odredio zadržavanje te je predan u varaždinski zatvor. Porsche Cayenne je nakon provedenog postupka vraćen vlasniku, konkretno jednoj od registriranih leasing kuća u Republici Hrvatskoj – pojasnili su za Regionalni tjednik iz PU međimurske.

Varaždinska županija

Od 2019. godine na području Policijske uprave varaždinske ukupno su 64 vozila oduzeta privremeno, a četiri trajno. Tijekom 2023. godine oduzeto je 36 vozila/osobnih vozila, od čega je sud u jednom slučaju donio odluku o trajnom oduzimanju vozila. U slučajevima privremenog oduzimanja vozila kao sredstva počinjenja prekršaja, sud je dužan donijeti odluku u roku od 15 dana.

Na području Policijske uprave varaždinske vozila su najčešće privremeno oduzeta od vozača koji su već najmanje dva puta pravomoćno kažnjeni za sljedeće prekršaje: upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola, upravljanje prije stjecanja prava te upravljanje u vrijeme trajanja zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom.

Osam najtežih prekršaja

Policija može vozilo privremeno oduzeti vozaču (povratniku u počinjenju prometnih prekršaja) koji je najmanje već dva puta pravomoćno kažnjen u trogodišnjem razdoblju za počinjenje prekršaja opisanih u članku 229. stavku 8. Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Radi se o osam najtežih prekršaja za koje je detektirano da uzrokuju najveća i najteža stradavanja u cestovnom prometu, a to su:

  1. prekoračenje dozvoljene brzine kretanja u naseljenom mjestu za više od 50 km/h,
  2. vožnja u suprotnom ili zabranjenom smjeru na autocesti, brzoj cesti i cesti namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila,
  3. namjerni prolazak kroz crveno svjetlo, odnosno prolazak kroz crveno svjetlo bez smanjenja brzine, povećanjem brzine ili prolazak kroz dva ili više crvenih svjetala,
  4. odbijanje podvrgavanju ispitivanja radi provjere da li u organizmu ima alkohola ili droga,
  5. vožnja pod utjecajem alkohola iznad 1,5 g/kg i vožnja pod utjecajem droga,
  6. upravljanje vozilom prije stjecanja prava,
  7. upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola ukinuta zbog prikupljenih negativnih prekršajnih bodova,
  8. upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola oduzeta, dok je vozač isključen iz prometa ili mu je izrečena mjera privremenog oduzimanja vozačke dozvole ili zaštitna mjera.
    Ako se takav vozač zatekne u prometu, policija protiv njega podnosi optužni prijedlog nadležnom Prekršajnom sudu te predlaže trajno oduzimanje vozila. Krajnju odluku o počinjenom prekršaju, kao i odluku o postupanju s privremeno oduzetim vozilom, donosi sud.

Nastavite čitati

U fokusu

Bilić: Pozivam sve saborske zastupnike sa sjevera da radimo za interese ovoga kraja i ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Besplatni vrtići, brza pruga i sigurnije ceste, razvoj varaždinskog aerodroma, domovi za starije, bolje obrazovanje i zdravstvo bez politike. To su prioriteti za koje ću se zalagati u ovom sazivu Sabora jer smatram da je to moja dužnost i obaveza, poručio je saborski zastupnik i gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić.

Danas je održana konstituirajuća sjednica Hrvatskog sabora, a zastupnik Nezavisne platforme Sjever Dubravko Bilić poručuje da od svih saborskih zastupnika očekuje da se manje bave politikanstvom, a više projektima koje su predstavljali u programima svojih stranaka.

-Nažalost smo u zadnjih nekoliko saziva Sabora imali prilike gledati više besmislica i svađa, galame i sramotnih istupa, a manje konkretnih stvari. Stoga nikoga ne bi trebalo čuditi što ljudi ne da nemaju razumijevanja i interesa za politiku, nego osjećaju otpor – rekao je Bilić. Dodaje kako od svih saborskih zastupnika očekuje da se drže onoga za što su danas prisegnuli.

-Danas smo svi prisegnuli da ćemo svoju dužnost obnašati savjesno i odgovorno, da ćemo se držati Ustava i zakona i poštovati pravni poredak te se zauzimati za napredak države. Očekujem od saborskih zastupnika, posebice onih sa sjevera Hrvatske, da se zajedno bavimo projektima u svrhu napretka, te da u ovom sazivu Sabora prioritet bude ono što ljudima ovdje stvarno treba. Stoga sve pozivam da radimo u interesu ovoga kraja i ljudi sa sjevera Hrvatske. Sjever više od dva desetljeća čeka Podravsku magistralu, zaobilaznice i brze ceste od Čakovca, preko Varaždina do Ivanca, čekamo brzu prugu… Čekamo i da nas netko ozbiljno shvati – rekao je Bilić. Na kraju ističe da od projekata za koje se zalagao u kampanji neće odustati.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje