Povežite se s nama

U fokusu

Habijanova poruka kolegama iz HDZ-a? “Uvjet za posao ne smije biti pripadnost stranci”

Objavljeno:

- dana

(NE)ZAPOŠLJAVANJA U BOLNICI

– Uvjet za dobivanje posla ne smije biti pripadnost bilo kojoj stranci. Tako radim i tako ću raditi i ubuduće. Pojedincima to izgleda jako smeta, posebno onima kojima sam jasno rekao da mi je Varaždin ispred politike – objavio je Damir Habijan danas na svojem Facebook profilu.

Riječ je o njegovoj reakciji na jučer objavljeni zapisnik sa sjednice Gradskog odbora varaždinskog HDZ-a održane početkom studenoga prošle godine.  

Riječ je o sjednici na kojoj je Habijan kao predsjednik gradskog HDZ-a raspustio temeljne ogranke te stranke u Jalkovcu i 5. mjesnom odboru, čime je smijenio Mladena Greguraša i Igora Borovca.

Zapisnik je „procurio“ u javnost u vrijeme kad je aktualna smjena dr. Sanje Zember s mjesta ravnateljice varaždinske bolnice, a aktualne su i priče o zapošljavanjima političkih podobnih.

U kuloarima se zadnjih tjedana može čuti da su svoje kandidate pokušavali zaposliti članovi sve tri najjače stranke, HNS-a, SDP-a i HDZ-a, a upravo su o tome još prije dva mjeseca raspravljali članovi Gradskog odbora HDZ-a. Habijan je, naime, sve do prije 10-ak dana bio član Upravnog vijeća Opće bolnice Varaždin.

“Jednom treba reći dosta”

Iz zapisnika se vidi da je uoči odluke o smjeni s mjesta predsjednika Temeljnog ogranka HDZ-a Jalkovec, Greguraš poslao Habijanu e-mail u kojem ga je pitao je li tražio od nekoga da se mora učlaniti u HDZ kako bi dobio posao u Bolnici te da se mora paziti da to „ne dođe u novine“.

Habijan je taj potez na sjednici oštro komentirao. „Nije prvi put da se (…) neke stvari rade na način na koji se ne radi. To nije u redu. Pogotovo ne prema meni koji takve stvari ne radim“, rekao je Gregurašu.

„Već godinu dana govorim da, ako je netko u HDZ-u, to ne znači da je sposoban za funkciju, nego gledamo stručnost i kvalifikacije. I sad mi se imputira da sam tražio nekoga da se učlani u stranku da dobije radno mjesto. To je neprihvatljivo“, naveo je Habijan.

Gregurašu i Borovcu je poručio da su pretjerali sa svojim istupima, čemu „jednom treba reći dosta“, a nakon toga su obojica bili smijenjeni.

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje