Povežite se s nama

U fokusu

Kišić ne poznaje dobro srednjoškolca iz Ludbrega, a učio ga politici na radionici

Objavljeno:

- dana

Novi detalji afere Kišić-Bajsić

– Žrtva sam klasičnog podmetanja – ustvrdio je dožupan Alen Kišić nakon što ga je 17-ogodišnji učenik Srednje škole Ludbreg prvo optužio da ga je umiješao u politička podmetanja, a potom mu se javno ispričao. Tko je manipulirao s maloljetnikom, trebala bi rasvijetliti policijska istraga. Međutim, nije sporno da postoje veze između Kišića kao dožupana zaduženoga za školstvo i člana SDP-a i Ivane Pomahač kao županijske vijećnice SDP-a, nastavnice u školi i dječakove razrednice, ali i SDP-ove članice Školskog odbora Ivane Škorjanec.

Svi oni su se u javnosti pojavljivali zajedno sa 17-ogodišnjim učenikom, koji je u drugoj polovici 2015. i u prvoj polovici 2016. godine bio aktivni član SDP-a.

O tome svjedoče fotografije na Facebooku koje su na svojim službenim profilima objavljivali Forum mladih Varaždinske županije i Forum mladih Ludbreg, ali i SDP Varaždinske županije. Učenik se pojavljuje na fotografiji s predizbornog skupa u jesen 2015. u Ludbregu, gdje je s dožupanom Kišićem, tadašnjim ministrom u Vladi Sinišom Hajdašem Dončićem, ludbreškim gradonačelnikom Dubravkom Bilićem, kao i članicom Školskog odbora Ivanom Škorjanec. Tu je i zajednička fotografija učenika iz 2015. s Ivanom Škorjanec i Ivanom Pomahač s jedne od SDP-ovih humanitarnih akcija u Ludbregu.

Radionica

Ipak, najviše pitanja otvara događaj iz siječnja prošle godine. U Varaždinskim Toplicama je tamošnji Forum mladih SDP-a tada organizirao radionicu pod nazivom “Osnove političkog djelovanja”. Polaznik je bio 17-ogodišnjak iz Ludbrega zajedno s članicom Školskog odbora Ivanom Škorjanec, ali i dožupanom Kišićem. O tome također svjedoči zajednička fotografija.

Učenik je aktivno sudjelovao u službenim aktivnostima te stranke sve do svibnja 2016. Sam je objavio da od 18. svibnja više nije član Foruma mladih SDP-a. Ubrzo nakon toga počinje kontaktirati s Danielom Ninčević iz Svjetskoga dječjeg parlamenta, ženom koja, kao što se pokazalo, lažno prikazuje da ima čak i podršku Hrvatskog sabora. Ona ga počinje spominjati kao prvoga mladog ministra znanosti, da bi mu “titulu” dodijelila početkom listopada.

Mjesec dana poslije, 30. studenoga, nastaje sporni zapisnik u Srednjoj školi Ludbreg. Čini se da su dugo gomilani i zataškavani problemi eskalirali tijekom siječnja.

Izvor:
Foto: Facebook

U fokusu

Hrvatska pošta ostala je bez 430 radnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dobit Hrvatske pošte skočila je lani čak za oko 1270 posto te je iznosila 13,6 milijuna eura.

Državna tvrtka uprihodila je tijekom prošle godine 270 milijuna eura, a to je 11 posto više nego prethodne godine. Pošta je očito bolje upravljala troškovima, ali i digla cijene u srpnju.

No, jedan poslovni pokazatelj značajno je utjecao na niže troškove. Hrvatska pošta, naime, lani je imala oko 8300 zaposlenih, što je čak 430 manje nego prethodne godine. To je broj zaposlenih prema satima rada.

Istodobno, prosječna neto plaća tijekom prošle godine iznosila je oko 1040 eura, što je 12 posto više. U apsolutnom iznosu, neto plaća je rasla za oko 110 eura.

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Istraživanje: značajan broj Hrvata ne može si priuštiti skuplje vrste mesa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

I dok meso svakodnevno jede svaki četvrti Hrvat, što jasno govori o popularnosti ove namirnice, dublja segmentacija govori da su građani cjenovno osjetljivi te da se manje konzumiraju skuplje vrste mesa i mesnih prerađevina kao što su teletina i janjetina te pršut i kulen

Potražnja za ovim delicijama raste i uoči Uskrsa pa su na portalu jatrgovac.com upravo u tom periodu proveli istraživanje o stavovima i navikama hrvatskih građana kada je riječ o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda. Također, dobivene odgovore su usporedili s istovjetnim istraživanjem provedenim u 2022. godini.

Učestalost konzumacije pokazuje značajan rast jer je onih koji svakodnevno jedu meso ove godine za 5 % više, odnosno imamo ih 25 %, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno. Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, kojih ove godine imamo ukupno 64 %, dok ih je prije dvije godine bilo 5 % više. Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa tako ove godine imamo 6 % onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a 2 % ispitanika kaže da meso jede rijetko. Da ne jede meso ističe svega 3 % ispitanih građana.

Piletina je uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 % građana, što je 2 % manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 % udjela uz 4 % rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne. Tako se za teletinu najčešće odlučuje 7 % građana, puretinu bira 3 %, a janjetinu svega 1 % konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je pak riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole onda su dobiveni rezultati podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira. Naime, iako su piletina s 38 % te svinjetina s 26 % i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji. Da teletinu s 18 % i janjetinu s 12 % kombinirano preferira gotovo trećina građana (30 %), a najčešće konzumira svega 8 % njih, govori u prilog tome da si ove skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu, slijede kobasice, šunka, pršut, parizer, kulen i vratina.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i ovdje na vrhu slanina s 29 % udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 % udjela pršut.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje