Povežite se s nama

U fokusu

Bolnički liječnici kažu da im je neispravno obračunata naknada za bolovanje i traže isplatu razlike

operacija obdukcija doktor

Objavljeno:

- dana

Hrvatska udruga bolničkih liječnika pozvala je ministra zdravstva Vilija Beroša da zatraži reviziju obračuna naknada za bolovanje od 2017. godine te da se liječnicima isplati razlika u obračunu naknada za bolovanje u slučajevima kada je obračun naknade bio neispravan i na štetu liječnika.

HUBOL, u pismu koje je 11. travnja uputio Berošu, traži da ministar Beroš izda precizno uputstvo o budućem pravilnom obračunu naknada za bolovanje.

Poslodavci zakidali liječnike?

Naime, HUBOL upozorava kako su poslodavci u bolnicama neispravno obračunavali naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad, tj. naknadu za bolovanje. Bolnice su do izračuna prosječnog iznosa redovne satnice u tri zadnja mjeseca (na čemu se temelji obračun bolovanja) dolazili tako da su zbroj tromjesečnih plaća dijelili sa zbrojem redovnih i prekovremenih sati rada liječnika u ta tri mjeseca, što je pogrešno, kažu iz HUBOL-a. Ispravan obračun naknade za bolovanje je da se zbroj tromjesečne plaće podijeli samo s brojem redovnih sati rada liječnika u zadnja tri mjeseca. Obračun koji se temelji na zbroju redovnih i prekovremenih radnih sati daje niže iznose satnice, a samim time je naknada za bolovanja nepovoljnija za liječnike. Liječnike se kod obračuna naknade za bolovanje u proteklim godinama oštećivalo vrlo slično kao kod već utvrđenog pogrešnog obračuna naknade za korištenja godišnjeg odmora.

– S obzirom na to da je ovakav neispravan način obračunavanja naknada za bolovanje financijski oštetio liječnike, pojedini bolnički liječnici podigli su sudske tužbe protiv poslodavaca zbog pogrešnog obračuna. U međuvremenu su donesene neke pravomoćne presude koje su jasno potvrdile da su bolnice neispravno računale naknadu za bolovanja liječnika i to na štetu liječnika. Sud je ustvrdio da je pravilan obračun onaj u kojem se tromjesečne plaće dijele sa zbrojem redovnog fonda sati. Ovaj izračun je, naravno, znatno povoljniji za liječnike – naglašava Ivana Šmit, predsjednica HUBOL-a.

Ovi propusti poslodavaca utuživi su za razdoblje od pet godina unatrag. HUBOL stoga, kako se ne bi ponovila situacija s nepravilnim obračunom prekovremenih sati i kako bi se izbjegle dodatne financijske štete, traži reviziju svih obračuna bolovanja liječnicima u bolnicama, isplatu razlike zbog pogrešno obračunatog bolovanja i ispravni obračun bolovanja od sada nadalje. HUBOL pri tome podsjeća da je u slučaju nepravilnih obračuna prekovremenih sati Vlada RH, zbog upornog parničenja ravnatelja čak i nakon odluke Vrhovnog suda u korist liječnika, na kraju morala osigurati značajna sredstva ne samo za isplatu prekovremenih sati, nego i za odvjetničke troškove druge strane. Slična situacija sada se odvija sa sudskim procesima koje liječnici vode protiv poslodavaca vezano uz razliku obračuna osnovice od 6 % za 2016./2017. I u ovom slučaju Vrhovni sud je donio presudu u korist liječnika, nekoliko tisuća sudskih procesa je u postupku, a donesene presude išle su u korist liječnika.

Upravo kako bi se spriječile nepotrebne financijske posljedice po proračune zdravstvenih ustanova koje bi bile rezultat nepravodobnih i zakašnjelih reakcija poslodavaca, tj. ravnatelja bolnica i/ili ministarstva, HUBOL pravovremeno upozorava na problem i predlaže njegovo rješenje: reviziju svih obračuna bolovanja liječnika od 2017., isplatu utvrđenih razlika zbog pogrešnog obračuna i uputu za početak ispravnog obračuna bolovanja.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje