Povežite se s nama

U fokusu

Župane, jeste li pobrkali što ste govorili na kojoj kavi? Pročitajte što ste uistinu rekli novinarima

Objavljeno:

- dana

ODGOVOR ŽUPANU ŠTROMARU

Ne ide dobro s kanalizacijom, najvećim projektom ikad pripremanim u Varaždinskoj županiji.

O tome smo izvijestili i u srijedu, kada smo prenijeli izjave župana Predraga Štromara s kave s novinarima, i to u tekstu pod naslovom „Nije dobro: Štromar potvrdio da bi EU mogla kazniti Varkom s 30-ak milijuna kuna”.

Na to su jučer reagirali iz Varaždinske županije, pri čemu je županu najviše zasmetalo to što smo u naslovu ustvrdili da „nije dobro“. „Ostaje nejasno koji je bio povod autorice da iznese takav zaključak“, navedeno je u reagiranju.

Međutim, vrlo je jasno zašto smo došli do takvog zaključka. Župan Štromar je prije manje od 60 dana izjavio da radovi na kanalizaciji „počinju uskoro“ i da sve ide odlično.

<< Nije dobro: Štromar potvrdio da bi EU mogla kazniti Varkom s 30-ak milijuna kuna

Prekjučer je, sam od sebe, priznao da je bilo problema s imovinsko-pravnim odnosima, da ima problema zbog poništenih natječaja, da bi EU mogla kazniti Varkom, a da za gradnju kanalizacije u deset općina još nisu ishođene ni građevinske dozvole!

S obzirom da je župan poznat po tome da ima odlične PR suradnike, koji njegove neuspjehe uspijevaju ublažiti i, štoviše, pretvoriti u uspjehe, mogli smo zaključiti samo to da je situacija s kanalizacijom puno gora nego što se pretpostavljalo.

Da nije dobro, potvrdilo je i reagiranje iz Županije. Naime, na kavi je župan rekao da je rok za dovršetak pročistača kraj 2018. i da zbog poništenog natječaja „mora priznati da bude malo problema“. 

<< "Župan Štromar nije demantirao direktora Varkoma Vlašića, projekt Aglomeracije Varaždin ide dalje"

U reagiranju na naš tekst je demantirao sam sebe. Naime, tvrdi se da je gospodin Štromar izjavio da poništeni natječaji „ne bi trebali utjecati na dovršenje pročistača u roku do 31. prosinca 2018.“

Možda je župan pobrkao na kojoj kavi je što govorio, pa u nastavku donosimo što je točno izjavio na kavi s novinarima u srijedu, 9. studenoga. Ako želi, možemo mu poslati i tonski zapis.

O PROČISTAČU

„Nama je izuzetno bitan pročistač, iz razloga jer bi on trebao biti gotov do 31. prosinca 2018. I išlo se s njim najprije na natječaj kako bi se stvarno rokovi mogli ispoštovati. Pošto je natječaj sad poništen, moram priznati da bude malo problema.“

Predrag Štromar, 9. studenoga 2016.

O PENALIMA

REGIONALNI TJEDNIK: Rekli ste da je rok za dovršetak pročistača 31. prosinac 2018. godine. Što ako se ne uspije izgraditi pročistač, da li će EU komisija uskratiti novac ili ne?

ŽUPAN ŠTROMAR: Ima posebna agencija koja prati izvršenje svih ugovora i obaveza i ona može penalizirati projekte u takvim situacijama. Oni sami odlučuju radi li se o pet, deset ili 15 posto, i onda ta sredstva ustvari trebaju nadoknaditi oni koji su gradili, investitori, u ovom slučaju Hrvatske vode i Varkom.

(Na kavi s novinarima, 9. studenoga)

RAZLIČITI ROKOVI

REGIONALNI TJEDNIK: Gospodin Vlašić je dao potpunu drugačiju informaciju prije desetak dana. On je, naime, rekao da je kraj 2018. uvjet da se ostvari treći stupanj pročišćavanja voda, ali logično je da do tada mora biti gotov pročistač. Znači, dao je krivu informaciju?

ŽUPAN ŠTROMAR: Do kraja 2018. je rok za pročišćavanje voda, koji je opisan u poglavlju koje je potpisano s Europskom komisijom. I mi smo si zadali takav rok kao rok koji hoćemo zadovoljiti radi samog odnosa s Europskom komisijom. Mi ćemo neke rokove probiti s 31. prosincem 2018., recimo u otpadu nećemo odraditi ono što potpisali. I onda će se pregovarati s Europskom komisijom. Nama je želja, sami sebi smo zadali taj rok, može se dogoditi da poslije tog roka nećemo moći dobivati sredstva, ovih 70 posto. Tako će biti s pročistačem. Ali zašto bi mi uopće dozvolili da idemo pregovarati i razgovarati ako možemo u tom roku napraviti sve što treba? Jer nama je želja, sami sebi smo zadali taj rok, može se dogoditi i da nećemo poslije tog roka moći dobivati sredstva, ovih 70 posto.

(Na kavi s novinarima, 9. studenoga)

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje