Povežite se s nama

Kultura

Objavljena knjiga o varaždinskom zračnom asu Vladimiru Ferenčini

Objavljeno:

- dana

Hrvatska i varaždinska historiografija odnedavno su obogaćene po mnogočemu osebujnom knjigom iz pera Vladimira Plečka, višestruko odlikovanoga djelatnog pukovnika MORH-a. Knjiga je nastala iz osobne i obiteljske pobude autora, koji se iznimno potrudio do detalja istražiti život svog djeda Vladimira Ferenčine.

Riječ je o jednom od dvojice varaždinskih pilota čija se prezimena spominju u svim svjetski relevantnim enciklopedijama i monografijama koje obrađuju zračno ratovanje.

Strah i trepet za Ruse

Nakon dugogodišnjeg istraživanja po službenim vojnim listovima, stručnoj literaturi i ostacima fondova Hrvatskoga državnog arhiva, Plečko je ostvario impresivan rezultat. Naime, uspio je o svom djedu prikupiti sve što je bilo moguće. Iz jedne od recenzija doznajemo da je u istraživanje ušao postupno te je “na kapaljku” doznavao što mu je djed bio u Drugom svjetskom ratu, odnosno da je pripadao maloj i ekskluzivnoj skupini pilota-lovaca s međunarodno priznatim statusom zračnih asova.

Knjiga je objavljena u izdanju tvrtke Hrvatska sveučilišna naklada d. o. o. i Hrvatskoga državnog arhiva, podijeljena je na sedam poglavlja, a svi navodi potkrijepljeni su obiljem dokumenata i fotografija.

– Čitatelji iz nje mogu doznati sve o porijeklu obitelji Ferenchina/Ferenčina, koja je, između ostaloga, ostavila značajan trag u razvoju ugostiteljstva varaždinskoga kraja. Posebnu pozornost obratio sam opisu djedove vojne karijere u vojsci Kraljevine SHS i Jugoslavije te onoj u zrakoplovstvu NDH. Nažalost, mog djeda nije mimoišao nepravedan poslijeratni sudski proces te je prošao put od smrtne kazne do pomilovanja… – ističe Vladimir Plečko, koji kao da je neke svoje osobine naslijedio od djeda.

Naime, autor knjige rođen je 1969. godine u dijaspori, u dalekoj Kanadi (St. James-Assiniboia, Manitoba). U Hrvatsku se vraća odmah početkom Domovinskog rata, čiji je aktivan sudionik, a potom je kao profesionalni časnik Hrvatske vojske sudjelovao u čak četirima UN-ovim mirovnim misijama (Sijera Leone, Pakistan i Indija te Sirija).

Treba znati da je Vladimir Ferenčina nakon Drugoga svjetskog rata nosio stigmu narodnog neprijatelja te da je zavjet šutnje najbližih članova obitelji bio trajan i čvrst.

– Sva moja nastojanja da doznam nešto više o svom djedu nailazila su na šutnju, koja je tek 30 godina od njegove smrti nestala. I to tek kada sam rodbini jasno dao do znanja da ću istražiti njegov život i o njemu napisati knjigu. Nakon što je uža obitelj (prvenstveno majka i njezina sestra) uvidjela da sam prikupio brojne dokumente o djedu iz javno dostupnih izvora, odlučili su se “prisjetiti” da i sami posjeduju neku dokumentaciju o Vladimiru Ferenčini. I taj detalj najbolje svjedoči o tome kako su brojne hrvatske obitelji koje su poslije Drugoga svjetskog rata nosile stigmu “narodnih neprijatelja” skrivale istinu, pokušavajući tako zaštititi mlađe naraštaje, prvenstveno djecu i unuke, od nepotrebnih neugodnosti koje im je mogao prouzročiti bivši politički sustav u kojem su živjele – ističe Plečko.

Spomenimo i to da njegova knjiga posljedično svjedoči o još jednom zanimljivom fenomenu. On se ogleda u tome da kod dijela obitelji – prvenstveno političkih zatvorenika, čiji su članovi robijali od Stare Gradiške do Golog otoka – promjena političkog sustava u Hrvatskoj nije značila i prestanak čuvanja “obiteljske tajne”!

Stoga je iznimno uspješan pokušaj Vladimira Plečka u rekonstruiranju djedova životopisa, hvalevrijedan doprinos rasvjetljavanju burnoga poslijeratnog razdoblja u kojem ništa nije bilo “crno-bijelo”, već se stvarni život, suprotno ustaljenu mišljenju koje je njegovala službena historiografija, odvijao u spektru svih mogućih boja.

Kultura

U Varaždin stiže hrvatski Indiana Jones, arheolog koji je svoje avanture predstavio u 40-ak zemalja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Srijede u Muzeju 8. svibnja u palači Herzer GMV-a o svom profesionalnom putu, koji ga je odveo na brojne iznimne arheološke lokalitete, govorit će hrvatski arheolog Drago Obradović.

Tijekom 50 godina djelovanja Drago Obradović održao je brojna predavanja u 40-ak zemalja na pet kontinenata pred posjetiteljima te u televizijskim i radijskim emisijama.

Redovito sudjeluje na međunarodnim kongresima biblijskih arheologa, kao i u arheološkim studijskim ekspedicijama na Bliskom istoku. Višekratno je obišao i snimio zaboravljene gradove drevnih civilizacija koje, kako navodi, dosad nije posjetila nijedna filmska ekipa.

Trostruki je magistar znanosti i gostujući profesor na nekoliko fakulteta te autor više knjiga, među kojima su Arheologija potvrđuje Bibliju (prevedena na 11 jezika), Otkrijte čuda drevnog Egipta, Senzacionalna arheološka otkrića (tri izdanja), Nestali gradovi i civilizacije (prevedena na četiri jezika) i druge.

Ovog puta u središtu predavanja, umjesto tajni drevnih civilizacija, bit će njegove autobiografske referencije, na temelju kojih će posjetitelji doznati i zašto su mu neki nadjenuli naziv hrvatski Indiana Jones. 

Predavanje počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Kultura

Dani folklora u Maruševcu iz godine u godinu oduševljavaju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu programa obilježavanja Dana Općine, u školsko-sportskoj dvorani Osnovne škole Gustav Krklec u Maruševcu održani su 21. Dani folklora u Maruševcu, u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva Klaruš te uz pokroviteljstvo Općine Maruševec.

Uz Povorku Jure Zelenog, Dani folkora u Maruševcu tradicionalna je kulturna manifestacija koja iz godine u godinu oduševljava ljubitelje folklora. U ovogodišnjem je izdanju ugostila Kulturno-umjetničko društvo Bjelovar iz Bjelovara koji su se publici predstavili koreografijama „Ajde cure u kolo igrati“ i „I ja jesam posavačko dete“ i Kulturno-umjetničko društvo Tomislav iz Svetog Ivana Žabno s koreografijama „Kolovođo, kolovođo daj kolo povedi“ i „Žabničari, milo lane“ uz domaćine Kulturno-umjetničko društvo Klaruš iz Maruševca.

-Svoje ime, običaje i vrijedne ljude KUD Klaruš s ponosom predstavlja na folklornim manifestacijama diljem Lijepe naše, s nacionalno prepoznatljivom Maruševečkom nošnjom i Jurom Zelenim – istaknuo je na početku programa najznačajnijeg kulturnog događaja u Općini Maruševec tajnik KUD-a Klaruš Zlatko Peharda, dodavši kako su od prvog izdanja 2002. godine na manifestaciji nastupila 94 gostujuća društva s preko 3000 folkloraša koji su izveli više od 200 plesnih točaka u preko 60 sati programa.

Načelnik Općine Maruševec Mario Klapša naznačio je pritom kako ova manifestacija preko dvadeset godina obogaćuje kulturni život Općine Maruševec i slavljenički program u povodu obilježavanja Dana Općine i blagdana svetog Jurja.

Osim velikog broj proba koje su nužne za brojne smotre i nastupe širom Lijepe naše ali i izvan njenih granica u Sloveniji i Mađarskoj gdje su predstavljali našu tradiciju i kulturu ovoga kraja, u KUD Klaruš su unazad godinu dana za sav taj uloženi trud, vrijeme i pokoju ozljedu stigle i vrijedne nagrade i priznanja. Nagradu Varaždinske županije, odnosno Priznanje Župana Varaždinske županije u povodu obilježavanja Dana Varaždinske županije primio je Zlatko Peharda, plaketu Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske Županije za izniman cjeloživotni doprinos na unapređivanju i promicanju vrijednosti kulturno-umjetničkog amaterizma Varaždinske županije uručena je pak predsjednici KUD Ani Rehvald, a KUD-u Klaruš je prije nekoliko dana, za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja dodijeljena i nagrada, odnosno Plaketa Općine Maruševec – istaknuo je načelnik Klapša te zaključio kako je sve navedeno pravi dokaz da je Općina Maruševec svojevrsni brend kad se govori o očuvanju tradicije i promociji kulture zahvaljujući najboljem KUD-u u Varaždinskoj županiji – KUD-u Klaruš.

Uz koreografije „Šečem, šečem drotičko“ mlađe dječje grupe, „Pod mostec“ starije dječje grupe, „Oj divojko Bunjevko“ prve folklorne postave KUD-a, „Dajte Juri vina da mu nebu zima“ grupe odraslih folkoraša, na 21. Danima folklora u Maruševcu KUD Klaruš je premijerno izveo koreografiju Pjerina Hrvaćanina uz glazbenu obradu Franje Plantaka – „Maruševečki majpan“ u kojoj su predstavljeni davno zaboravljeni svibanjski folklorni običaji maruševečkog kraja. Uvodnu pjesmu, Marijo svibnja kraljice, otpjevala je Danijela Kundija, dok je završna stara pjesma zapisana u Donjem Ladanju, Shajala nam zvezdica.

U raznolikom i nadasve bogatom folklornom programu izvedene su koreografije Hrvatskog zagorja (maruševečki kraj i okolica), Međimurja, Bilogore, Posavine, Moslavine te bunjevačkih Hrvata.

Pucanjem iz kubura Kuburaške udruge Maruševec najavljen je početak manifestacije, dok je kao popratni program pripremljena izložba Etnografske sekcije KUD-a Klaruš s fotografijama iz obiteljskih albuma mještana iz svih naselja Općine Maruševec koje su vrijedno prikupljali Anica Šimunec, Davor Gregur i Sanja Kolenko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje