Povežite se s nama

U fokusu

Habuš tvrdi: Prošli su projekti za obnovu tri vrtića, moramo hitno donijeti proračun

Objavljeno:

- dana

UOČI SJEDNICE GRADSKOG VIJEĆA

– Sjednicu Gradskog vijeća smo sazvali po hitnom postupku zato jer smo dobili iz Fonda za zaštitu okoliša prijedlog Sporazuma vezan uz energetsku obnovu tri vrtića, a to su vrtić u Dravskoj, Kozarčevoj i Trakošćanskoj.

Ukoliko do četvrtka, 16. veljače, kada je zadnji rok za potpis ne potpišemo i predamo dokumentaciju, nećemo moći kandidirati vrtiće za energetsku obnovu – rekao je varaždinski gradonačelnik Goran Habuš na današnjoj konferenciji za novinare na kojoj je najavio izvanrednu sjednicu Gradskog vijeća koja je sazvana za srijedu, 15. veljače, a kojoj je glavna tema donošenje proračuna za ovu godinu.  

Zašto Habuš ide opet s proračunom pred vijećnike?

Habuš ovaj put predlaže realnije prihode i primitke u iznosu od 244 milijuna kuna, što je čak 80-ak milijuna kuna manje u odnosu na prvi proračun koji je predložio vijećnicima. U njemu su – uz energetsku obnovu vrtića – našli i drugi stari projekti koje nije uspio provesti u zadnje dvije do tri godine svojeg mandata.

– Sad smo treći put preprojektirati dokumentaciju po novim pravilima i ova tri vrtića će najvjerojatnije proći. Ako to ne prijavimo ove godine, prva mogućnost je druge godine, no pitanje je hoće li biti pod istim uvjetima. Uz vrtiće, tu je rekonstrukcija kompletnih elektroinstalacija na V. OŠ i rekonstrukcija VI. OŠ, izgradnja rotora na raskrižju Bombellesove i Optujske ulice i rotor u Filićevoj ulici, dva nova vrtića u Hrašćici i Kućanu te adaptacija četiri sportska terena.  To su ukratko razlozi  zbog kojih idemo s proračunom pred vijećnike – rekao je Habuš, koji tvrdi da je razlika između proračuna koji su predlagali i ovog najnovijeg velika.  

– Ovo nije proračun ni HNS-a, ni SDP-a, ni HDZ, to je proračun Grada Varaždina. Nema povećanja po ustanovama i manifestacijama, a sredstva za reprezentaciju i medije srezana su na minimum, kako ne bi rekli da donosimo proračun da bi nešto poentirali. Donošenje proračuna ni na koji način neće promijeniti moju odluku da se kandidiram – rekao je Habuš koji je apelirao na vijećnike da prihvate ovakav prijedlog proračuna.

Međutim, hoće li Habuš uspjeti dobiti potrebnu podršku 13 od ukupno 25 vijećnika? U prosincu je uspio skupiti svega 12 glasova, i to HNS-a, SDP-a, HSU-a, Laburista, HSS-a i troje nezavisnih, dok je 13 bilo protiv.  

– Vidjet ćemo, ne treba ništa prejudicirati. Ako se bude odlučivalo razumom, onda će se ovakav proračun prihvatiti. Šteta bi bilo da ovih sedam, osam projekata ne ide – poručio je Habuš.

Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA/ARHIVA RT

U fokusu

Hrvatska pošta ostala je bez 430 radnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dobit Hrvatske pošte skočila je lani čak za oko 1270 posto te je iznosila 13,6 milijuna eura.

Državna tvrtka uprihodila je tijekom prošle godine 270 milijuna eura, a to je 11 posto više nego prethodne godine. Pošta je očito bolje upravljala troškovima, ali i digla cijene u srpnju.

No, jedan poslovni pokazatelj značajno je utjecao na niže troškove. Hrvatska pošta, naime, lani je imala oko 8300 zaposlenih, što je čak 430 manje nego prethodne godine. To je broj zaposlenih prema satima rada.

Istodobno, prosječna neto plaća tijekom prošle godine iznosila je oko 1040 eura, što je 12 posto više. U apsolutnom iznosu, neto plaća je rasla za oko 110 eura.

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Istraživanje: značajan broj Hrvata ne može si priuštiti skuplje vrste mesa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

I dok meso svakodnevno jede svaki četvrti Hrvat, što jasno govori o popularnosti ove namirnice, dublja segmentacija govori da su građani cjenovno osjetljivi te da se manje konzumiraju skuplje vrste mesa i mesnih prerađevina kao što su teletina i janjetina te pršut i kulen

Potražnja za ovim delicijama raste i uoči Uskrsa pa su na portalu jatrgovac.com upravo u tom periodu proveli istraživanje o stavovima i navikama hrvatskih građana kada je riječ o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda. Također, dobivene odgovore su usporedili s istovjetnim istraživanjem provedenim u 2022. godini.

Učestalost konzumacije pokazuje značajan rast jer je onih koji svakodnevno jedu meso ove godine za 5 % više, odnosno imamo ih 25 %, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno. Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, kojih ove godine imamo ukupno 64 %, dok ih je prije dvije godine bilo 5 % više. Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa tako ove godine imamo 6 % onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a 2 % ispitanika kaže da meso jede rijetko. Da ne jede meso ističe svega 3 % ispitanih građana.

Piletina je uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 % građana, što je 2 % manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 % udjela uz 4 % rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne. Tako se za teletinu najčešće odlučuje 7 % građana, puretinu bira 3 %, a janjetinu svega 1 % konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je pak riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole onda su dobiveni rezultati podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira. Naime, iako su piletina s 38 % te svinjetina s 26 % i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji. Da teletinu s 18 % i janjetinu s 12 % kombinirano preferira gotovo trećina građana (30 %), a najčešće konzumira svega 8 % njih, govori u prilog tome da si ove skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu, slijede kobasice, šunka, pršut, parizer, kulen i vratina.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i ovdje na vrhu slanina s 29 % udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 % udjela pršut.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje