Povežite se s nama

Život i društvo

Jedinstvena lokacija u Hrvatskoj dobiva važan objekt: kreće projektiranje izgradenje Posjetiteljskog centra Gaveznica – Kameni vrh

Objavljeno:

- dana

Gaveznica – Kameni vrh u Lepoglavi jedinstvena je lokacija u Hrvatskoj, na tom području nalazi se jedini sačuvani fosilni vulkan u Hrvatskoj, kao i nalazište poludragog kamena ahata.

Sada počinje realizacija velikog i važnog projekta, projektiranje izgradnje i uređenja Posjetiteljskog centra Gaveznica – Kameni vrh.

Najavili su to na konferenciji za novinare 1. lipnja zamjenica župana Silvija Zagorec, gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić i ravnateljica Javne ustanove Priroda Varaždinske županije Sanja Kopjar.

– Riječ je o području koje je zakonski zaštićeno od 1998. godine kao šesti geološki spomenik u Hrvatskoj. Vulkan je posljednji put eruptirao prije dalekih 30 milijuna godina, a posljednjih godina privlači sve veću pažnju posjetitelja. Zato je zadovoljstvo najaviti da je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost našoj Javnoj ustanovi Priroda odobrio 900.000 kuna za izradu projektne dokumentacije za izgradnju i opremanje Posjetiteljskog centra na ovoj jedinstvenoj lokaciji. Projektiramo centar opremljen s najnovijom tehnologijom, ali i bogatom zbirkom minerala i fosila, koji će pridonijeti popularizaciji i prezentaciji prirodnih vrijednosti Varaždinske županije. Stručnjaci s područja geologije već izrađuju koncept, a istovremeno je počela i priprema dokumentacije za postupak javne nabave za projektiranje. Kad dokumentacija bude dovršena, projekt će biti prijavljen za sufinanciranje iz europskih fondova. Procijenjena vrijednost konačnog ulaganja izgradnje i uređenja Posjetiteljskog centra je, ovisno o sadržajima, od 20 do 50 milijuna kuna. To će izravno doprinijeti posjećivanju same Gaveznice, ali i okolnog područja ekološke mreže – rekla je zamjenica Silvija Zagorec.

– Mogu izraziti ponos i radost da je Grad Lepoglava mjesto još jednog lijepog projekta koji će obogatiti ne samo naš grad, nego i cijelu županiju, kao i regiju. Lepoglava je grad bogate povijesne i kulturne, ali i prirodne baštine. Među jedinstvenostima koji čine to bogatstvo je i fosilni vulkan Gaveznica – Kameni vrh, danas spomenik prirode koji, uz geološku vrijednost, predstavlja veliki potencijal za razvoj turizma Grada Lepoglave i Varaždinske županije. Drago mi je da je ta vrijednost Gaveznice, čiju je revitalizaciju pokrenuo Grad Lepoglava, a nastavila Javna ustanova Priroda, prepoznata na županijskoj razini. Zahvaljujući novim ulaganjima u razvoj ovog lokaliteta, koji se nalazi na „ulaznim vratima“ Grada Lepoglave i Varaždinske županije, osnažit ćemo turističku ponudu. Lepoglava kao grad s UNESCO-ve liste nematerijalne kulturne baštine, na kojoj se nalazi zahvaljujući lepoglavskoj čipki, želi sve svoje povijesne i kulturne znamenitosti predstaviti javnosti te ih ugraditi u vlastiti razvoj, a što u proteklom razdoblju uspješno čini. Drago mi je da ta nastojanja dobivaju podršku Varaždinske županije – rekao je gradonačelnik Marijan Škvarić.

Primjer Gaveznice i posjetiteljskog centra pokazuje nam da zaštitu prirode i zaštićena područja ne treba promatrati samo kroz ograničenja u korištenju nekog područja, već ta područja mogu biti i prilike, jer je sasvim sigurno da su očuvane prirodne vrijednosti dodana vrijednost svakom području, napomenula je ravnateljica JU Priroda Sanja Kopjar.

– Za razliku od većine ostalih područja u Varaždinskoj županiji, geološki spomenik prirode Gaveznica – Kameni vrh je pod zaštitu stavljen nedavno, 1998. godine. Lokalna zajednica je prepoznala vrijednost područja, tako da je lokalitet već u prvih 10 godina od proglašenja uspješno prezentiran posjetiteljima. Posjetiteljski centar nalazit će se na prostoru postojećeg objekta. Kroz planiranu interpretaciju korištenjem najnovije tehnologije, ali i bogatu zbirku minerala i fosila, sasvim sigurno će pridonijeti popularizaciji i prezentaciji prirodnih vrijednosti Varaždinske županije. Ugovor između Fonda i naše ustanove je već potpisan i sada marljivo radimo na pripremi javne nabave za uslugu izrade projektne dokumentacije – rekla je Sanja Kopjar.

Lokalitet se nalazi na sjevernim obroncima Ivanščice i u neposrednoj je blizini područja ekološke mreže Natura 2000 – Vršni dio Ivančice. Aktivnost uređenja Posjetiteljskog centra će biti i jedna od aktivnosti koje će se planirati u sklopu Plana upravljanja tim područjem. Javna ustanova Priroda Varaždinske županije izrađuje ukupno 5 planova upravljanja područjima ekološke mreže, a koji će pridonijeti očuvanju brojnih ugroženih i rijetkih vrsta.

– Planove upravljanja izrađujemo samostalno ili u suradnji s drugim ustanovama za područje Regionalnog parka Mura – Drava, vršni dio Ivančice, vršni dio Ravne gore, što uključuje i zaštićene spomenike prirode Mačkovu špilju i špilju Vindija, zatim za livade uz rijeku Bednju zajedno s park-šumom Trakošćan te livade kod Hudinčeca i Ljubeščice na kojima raste jedna od najvećih europskih orhideja – jadranska kozonoška. Samo neki od ciljeva ovih planova su očuvanje leptira Velikog livadnog plavca, očuvanje jelenka – jednog od najvećih europskih kukaca prisutnih u našim šumama te očuvanje vidre, brkatog stanovnika naših rijeka – navela je Sanja Kopjar.

Zainteresirana javnost se u cijeli proces može uključiti krajem godine kada će svi planovi upravljanja biti na javnom uvidu.

Život i društvo

FOTO Evo kako je bilo na proslavama Praznika rada u Novom Marofu, Trakošćanu i Martijancu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Bednja i Turistička zajednica Trakošćan i ove su godine pripremile bogati zabavni i kulturni program na Trakošćanu povodom obilježavanja Međunarodnog praznika rada. Brojni okupljeni mogli su uživati u lijepom vremenu i raznolikom sadržaju, upotpunjenima čarobnom kulisom dvorca Trakošćan.

Program je započeo već iza 9 sati nastupom kuburaša, članova Kuburaškog društva „Prva kubura Višnjica”. Svoje mjesto potom su zauzeli članovi Limene glazbe DVD-a Bednja. Program je nastavljen nastupima KUD-a Josip Genc Bednja, KUD-a „Cvetlinski zvon” Cvetlin i KUD-a Josip Jedvaj Vrbno. Za nastavak dobre zabave pobrinuli su se uvijek raspoloženi članovi glazbenog sastava Kavaliri.

Već po tradiciji, za bogatu gastronomsku i ugostiteljsku ponudu u podnožju dvorca, na ulazu u muzejski kompleks, zadužen je bio Hotel Trakošćan.

– Okupljanje i druženje na Trakošćanu na 1. maj, Međunarodni praznik rada, jedno je od najljepših ovakvih druženja u našoj, ali i okolnim županijama. Stoga ne čudi veliki broj posjetitelja jer osim tradicionalnih sadržaja koji su neizostavni dio programa obilježavanja Praznika rada, druženje na Trakošćanu nudi i mogućnost boravka u prirodi, opuštanje uz razne rekreativne sadržaje ili pak uživanje u bogatom kulturnom i povijesnom nasljeđu ovoga kraja. Poslužilo nas je i lijepo vrijeme tako da su uistinu svi mogli uživati – poručio je Damir Poljak, načelnik Općine Bednja.

Prije početka obilježavanja Međunarodnog praznika rada, a povodom 29. obljetnice VRO Bljesak, izaslanstvo Općine Bednja, predvođeno načelnikom Damirom Poljakom i predsjednikom Općinskog vijeća Vladimirom Kramarićem i predsjednikom Udruge branitelja Hrvatske Općine Bednja Stjepanom Galincem i članovima udruge i udruge HVIDRE zapalili su svijeće kod Spomen parka braniteljima Domovinskog rata.

Novi Marof

I ove je godine Grad Novi Marof  u suradnji s Planinarskim društvom Grebengrad organizirao proslavu Međunarodnog praznika rada na Grebengradu te obilježavanje obljetnice vojno-redarstvene akcije „Bljesak“, dok je na Šejanu tradicionalno druženje organizirao novomarofski ogranak Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata.

Proslava Praznika rada na Grebengradu jedna je od najmasovnijih u Varaždinskoj županiji, što i ne čudi, budući da je odličan spoj rekreacije, izleta u prirodu te zabave i druženja, a proslavi se, kao i ranijih godina, pridružio i novomarofski gradonačelnik Siniša Jenkač.

– Iz godine u godinu na Grebengrad dolazi sve više ljudi kako bi uživali u tradicionalno odličnom grahu, no znaju i da ovdje nudimo mnogo više od toga, a to su prekrasna priroda i naša utvrda Grebengrad. Upravo iz tih razloga, ovdje se svake godine okupe brojni građani, ne samo s novomarofskog područja, nego iz cijele Varaždinske županije, pa i šire – rekao je Jenkač uputivši okupljenima prazničnu čestitku.

Osim na Grebengradu, građani su se družili i na lokaciji Šejan, gdje je osim graha u ponudi bilo i meso s roštilja, a za dobru atmosferu bio je zadužen OK band iz Križevaca.

Na zadovoljstvo velikih i malih, proslava Međunarodnog praznika rada ove je godine obogaćena i novim sadržajima. Naime, prvi je put u novomarofskom Sportskom parku održan ulični malonogometni turnir u organizaciji ŠD New Marof City, a na istoj lokaciji posjetitelje su dočekali  grah, napuhanac te igre za djecu i odrasle, organizirane u suradnji s NK Novi Marof. Na travnatom terenu uživalo se u odbojci, graničaru, badmintonu, ali i zagorskom bočanju.

– Novi su sadržaji očito pun pogodak! Često govorimo koliko su važni sport i rekreacija, boravak na otvorenom i druženje, kako za odrasle, tako još više za naše mališane. Mogu obećati da će i ovo događanje u našem Sportskom parku postati tradicionalno, stoga očekujem da ćemo naredne godine proslaviti Međunarodni praznik rada u još većem društvu – zaključio je gradonačelnik Jenkač.

Martijanec

Širom Varaždinske županije organizirana su brojna obilježavanja Međunarodnog praznika rada a tako je bilo i u Općini Martijanec gdje je organizirana podjela prvomajskoga grada i druženje mještana na Plitvici u Hrastovljanu. Lijepo vrijeme okupilo je veliki broj mještana te one najmlađe budući je Općina organizirala posebne sadržaje upravo za njih.

– Drago mi je što su se naši sumještani odlučili proslavi Međunarodni praznik rada ovdje u Hrastvoljanu na našoj Plitvici. Ovo je naše poznato izletište koje nudi odlične mogućnosti boravka u prirodi, nudi mogućnosti gotovo idealnog izleta u priorodu a odaziv mještana to potvrđuje – kazao je načelnik Općine Martijanec koji je zajedno sa svojim sumještanima proslavio Međunarodni praznik rada.

Inače, lokacija kod starog mlina, gdje je obilježen Međunarodni praznik rada, ornitološki je netaknuti biser Općine Martijanec koji obiluje mnoštvom drveća, ptica, divljih životinja i riba. Na rijeci Plitivici i samom jezeru nalazi se dobro očuvan objekt vodenice-starog mlina s originalnim željeznim kotačem, jedan od zadnjih spomenika mlinske arhitekture na rijeci Plitvici. Sve to kao i uređen okoliš taj prostor čini jednim od najljepših izletišta u ovom dijelu županije.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO Kod Mačkovca otvorena edukativno-poučna gljivarska staza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U šumi Balogovec kod Mačkovca Gljivarsko društvo „Smrčak“ iz Čakovca otvorilo je u srijedu edukativno-poučnu gljivarsku stazu. Na postavljenih 16 ploča stavljene su fotografije gljiva koje se mogu pronaći u našim šumama te njihov opis uz naravno podatke o tome jesu li sigurne za jelo.

Poučna staza uređena je uz prostore koje već gotovo trideset godina koristi Gljivarsko društvo „Smrčak“, te je dio njihovih planova. Kako je predstavljajući ovaj projekt okupljenim gljivarima, ali i prijateljima prirode, rekao predsjednik Gljivarskog društva „Smrčak“ Marijan Sabolić, ideja je da građani, ali i učenici imaju mjesto gdje u prirodi mogu naučiti nešto o gljivama. Ovo je tek početak, rekao je Sabolić, jer namjeravaju postaviti 40-ak tabli.

Otvaranju staze i prigodnom druženju nazočila je i gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini, koja je tom prilikom istaknula da nam treba više ovakvih projekta, koji će svima nama, a posebno školskoj djeci prezentirati naše prirodne ljepote te im omogućiti da se upravo u šumi, prirodnom staništu gljiva, uče o njima.

Stoga je odlično što su gljivari već kontaktirali međimurske osnovne škole i što postoji interes da dio terenske nastave iz biologije obave upravo ovdje, rekla je čakovečka gradonačelnica.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje