Povežite se s nama

U fokusu

Antolić Vupora: Izmijenjeni Zakon o sigurnosti na cestama donijet će samo štetu liječnicima i vozačima

Objavljeno:

- dana

Prijedlog izmjena Zakona o sigurnosti prometa na cestama tema je koja je izazvala prilično žustre polemike u javnosti, ali i u Hrvatskome saboru.

Naime, usvoje li se zakonske izmjene, o zdravstvenim sposobnostima vozača odlučivali bi obiteljski liječnici koji imaju uvid u zdravstveno stanje i potrošnju lijekova svojih pacijenata te bi ih bili dužni prijaviti policiji ako su ugrožene vozačke sposobnosti.

Da takav Zakon ima nedostatke u pojedinačnoj je raspravi u Saboru upozorila SDP-ova zastupnica Barbara Antolić Vupora koja smatra da se predloženim izmjenama zakona neće riješiti sigurnost prometa na cestama, a da će se liječnicima i vozačima napraviti nemjerljiva šteta.

– Ovakav prijedlog Zakona previše normira bolesne ljude, a na liječnike se prebacuje prevelika odgovornost. Njih će se prisiliti da svoje pacijente s kojima bi trebali imati povjerljiv odnos prijave policiji da su bolesni, da imaju dijagnozu, odnosno da uzimaju lijekove. To je realna opasnost za oko 30 posto vozača da ostanu bez vozačke dozvole – upozorila je Antolić Vupora.

Istaknula je kako su u toj populaciji posebno ugrožena skupina hrvatski branitelji koji velikim dijelom boluju od PTSP-a. Posebno je upozorila da će to biti dodatan posao za liječnike, a da će jedini dobitnici biti osiguravajuća društva koja će pokrivati odgovornost liječnika.

Zastupnica Antolić Vupora upozorila je i na činjenicu da su najčešći uzroci prometnih nesreća neprilagođena brzina i to u čak 35,41 posto slučajeva te vožnja pod utjecajem alkohola, dok s druge strane svega 3 posto osoba koji su bolesni skrive nesreću.

– Prije nego što krenemo rješavati probleme smanjenjem broja nesreća koje uzrokuju vozači koji konzumiraju lijekove, trebali bismo se usmjeriti na daleko važnije probleme. To su, primjerice neuređene ceste i biciklističke staze, čak 2,7 milijuna prometnih znakova za koje stručnjaci tvrde da bi ih trebalo biti upola manje te ograničenja brzine na državnim cestama na svakih petsto do tisuću metara., zbog čega vozači ne mogu zapamtiti koja je bila zadnja dozvoljena brzina kretanja – istaknula je Antolić Vupora.

Kazala je kako naglasak treba staviti i na preventivu, odnosno edukaciju i drugih sudionika u prometu, posebice pješaka i biciklista. Upozorila je i da je Hrvatska propustila napraviti ono što radi Slovenija, a to je edukacija djece i mladih o opasnosti alkohola u prometu.

– Rješavanje upravo tih problema, a kojih se Zakon ne dotiče, mogla bi uvelike poboljšati sigurnost na cestama, a ne oduzimanjem vozačkih dozvola ljudima koji u nesrećama sudjeluju iznimno rijetko. S obzirom na sve manjkavosti Zakona dobro je da se nije izvršilo predviđeno glasanje i želim vjerovati kako će predlagatelj uvažiti predložene izmjena – zaključila je Antolić Vupora.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje