Povežite se s nama

Život i društvo

Bludničenje iza zamračenih prozora i učestali sifilis, a žene šefice

Objavljeno:

- dana

Povijest domaće prostitucije u Novom Marofu

Zagrebačke prostitutke nekad su imale svoje legitimacije i nisu smjele biti mlađe od 17 godina. Poslodavci su im smjele biti isključivo žene i to starije od 30 godina, a javne kuće nisu smjeli posjećivati  mlađi od 16 godina. Sve to i puno više uredno je bilo regulirano Bludilišnim pravilnikom iz 1899. godine. Sličan pravilnik su imali i svi ostali, veći hrvatski gradovi. 

Sve to se moglo saznati na zanimljivom predavanju o prostituciji Udruge Mladi za Marof.

Ova vječita tema pala im je na pamet nakon što je njihova članica, profesorica povijesti Lucija Pofuk, napisala rad o prostituciji. Uz prezentaciju tog rada odlučili su i debatirati pa je sve skupa bilo vrlo živo.

Javne kuće

U predavanju Javne kuće u Zagrebu tijekom 19. stoljeća – za koje se autorica poslužila podacima Državnog arhiva u Zagrebu – moglo se saznati sve o povijesti zanata, o zabrani i legalizaciji.

U Zagrebu je 1899. godine djelovalo šest  javnih kuća sa 73 prostitutke. Kako bi zaštitili javni moral i spriječili širenje spolnih bolesti, gradske vlasti su ih na određeni način nadzirale, preko mjesnog redarstva, a pravno uređivale zakonima i pravilnicima. Bludilišni pravilnik  su imali i svi drugi veći hrvatski gradovi. Možda ga je imao i Varaždin, što bi , rekla je autorica, trebalo tek istražiti.

Javne kuće su morale biti okružene visokim ogradama, a svi su prozori trebali biti zatamnjeni. Bludnice su morale tri puta mjesečno obaviti zdravstveni pregled.

Život u bludilištu nije bio nimalo lak. Prostitutkama bi često veći dio zarade uzela vlasnica, bile su zlostavljane, a bilo im je i zabranjeno izlaziti na ulicu te na bilo kakva javna mjesta. Bile su obespravljene.  

Zbog toga je dio njih radio ilegalno. To se kažnjavalo ali i bilo problematično zbog nemogućnosti nadzora širenja spolnih bolesti.

Spolne bolesti bile su tada iznimno učestale, osobito sifilis koji se teško liječio.

Trgovina ženama

Mnoge djevojke nisu u javnu kuću došle dobrovoljno. Trgovina ženama je bila česta. Namamljene su obećavajućim oglasima o poštenom poslu  pa prisilno dovođene u javne kuće. Zbog svega toga  su 1922. Godine zatvorene javne kuće, a od 1934. prostitucija je zabranjena na području hrvatskih zemalja.

Nakon ovog zanimljivog predavanja profesorice Pofuk, otvorena je debata, bez namjere zauzimanja za ili protiv strane.

U živom razgovoru – pod koordinacijom Ivana Pikija i Dorotee Neuberg – gostima su ukratko predočeni hrvatski zakoni o prostituciji. Čim su čuli zakone, svi su se složili kako su oni prepuni manjkavosti. Zagovarali su se australski i nordijski model, kojima je prostitucija legalna. Ipak, brzo su uvidjeli kako bi u Hrvatskoj bilo teško primijeniti takve modele. Jer Hrvatska nije, moglo se čuti, niti gospodarskim razvojem niti mentalitetom slična tim zemljama.

Bilo je tu i žestine u raspravi, oprečnih stavova… da bi na kraju jednoglasno bilo zaključeno kako ne postoji idealno rješenje. – Rješenje treba tražiti u već postojećim modelima pri čemu treba u obzir uzeti društveni kontekst – zaključeno je.

– Ovo nije bila debata p moralu jer svatko ima pravo na osobni stav. To je bio objektivan razgovor o  pitanju prostitucije u Hrvatskoj i kako ju regulirati. Bilo nam je bitno da svatko kaže svoj osobni stav,  budući da je tema vrlo delikatna i da se jako rijetko priča o njoj u javnosti, posebice među mladima – rekla je Dorotea Neuberg.  

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Novo Selo Podravsko moglo bi postati hrvatsko “Selo ruža”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Za dobru organizaciju potrebno je malo motivacije, dobre volje, nešto vremena, ali puno zajedništva. Govore nam tako u Udruzi Slobodnjaki iz Novog Sela Podravskog, mjesta u sastavu Općine Mali Bukovec.

Oni su se nedavno primili organizacije jedinstvene manifestacije ˝Rikićevo proljeće˝, koja je posvećena hrvatskom glumcu Rikardu Brzeski, rodom upravo iz tog mjesta.

On je ostvario zapažene uloge u Mejašima, Gruntovčanima te u filmu legendarnog Žnidaršića Tko pjeva zlo ne misli.

Stoga su Slobodnjaki odlučili, ne samo odati počast svom poznatom sumještaninu, već očuvati taj dio kulture i stvaralaštva od zaborava.

– Riki Brzeska ostvario je značajne uloge u našim legendarnim filmovima, a želja nam je da i mlađe generacije upoznaju taj dio naše kulture – kažu nam u Udruzi.

Manifestaciji je prisustvovao i župan Anđelko Stričak.

– Novo Selo Podravsko, koje se nalazi u Općini Mali Bukovec je poznato po proizvodnji ruža. Međutim, sad je bogatije i za jednu manifestaciju “Rikićevo proljeće” u spomen na glumca Rikarda Brzesku. Pretpostavljam da se svi ili barem mi stariji sjećamo nezaboravnih Gruntovčana, a on je u njima utjelovio lik Gabera Požgaja. Scene bakice koja je umrla pa se predomislila, proslave obljetnice vatrogasnog društva, licitaža trstike, Dudeka uposlenog u HŽ-u, njihovog pjevanja “… tihe noći moje zlato spava….” ostaju nezaboravne. Uvijek ih je ponovo lijepo gledati. To su scene koje uz seriju Velo misto zasigurno ulaze u najbolja djela hrvatske kinematografije. Ali, osim podsjetnika na njih potrebno je i prisjetiti se svih tih velikana hrvatske povijesti – rekao je Stričak.

Pritom je dao podršku Udruzi Slobodnjaki, njihovom predsjedniku Daliboru Horvatu i načelniku Malog Bukovca Darku Markoviću da Novo Selo Podravsko brendiraju kao hrvatsko ˝Selo ruža˝.

– Udruga je zaista aktivna, članovi organiziraju predstave, mnogobrojne sportske aktivnosti i izlete, uređuju i održavaju vanjske prostore poput igrališta i prostora oko društvenoga doma, pomažu i uveseljavaju malim gestama one kojima je to potrebno – rekao je načelnik Marković te dodao kako uz sve to Novo Selo Podravsko ima najveći rasadnik ruža u Republici Hrvatskoj pa je želja da se kompletni centar naselja zasadi sa stotinama sadnica ruža te da se mjesto pretvori u hrvatsko ˝Selo ruža”.

Što se pak tiče ostalih aktivnosti, Slobodnjaci imaju puno planova.

– U lipnju je planirano obilježavanje obljetnice izgradnju društvenog doma u Novom Selu Podravskom, potom je u planu Seoski mali nogometni turnir i druženje mještana Novog Sela Podravskog. Također, planiramo sadnju drvoreda-parka na jesen. Spremamo se i na edukacijski izlet u Volčji Potok radi projekta sadnje spomenutog parka u Novom Selu Podravskom – kažu nam u Udruzi. Naravno, pred kraj godine pripremaju i Adventsko druženje.

Nastavite čitati

Život i društvo

Obrana od poplava bila u fokusu vježbe operativnih snaga VZO-a Gornji Kneginec

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U srijedu, 24. travnja, održana je vježba operativnih vatrogasaca u organizaciji Vatrogasne zajednice Općine Gornji Kneginec, na ribnjacima ŠRD Ostriž u Knegincu Gornjem.

Cilj vježbe bila je simulacija obrane od poplava postavljanjem barijera za vodu, izradom zečjeg nasipa te prepumpavanjem većih količina vode.

Ujedno je tom prigodom obavljena provjera ispravnosti opreme te je procijenjeno koju količinu vode se može prepumpati s pumpama i vozilima koju posjeduju društva iz Vatrogasne zajednice Općine Gornji Kneginec.

Vježba je podijeljena na više sektora rada i uz komunikaciju voditelja vježbe s vatrogasnim odjeljenjima radi koordinacije same vježbe.

U vježbi su sudjelovali članovi DVD-a Gornji Kneginec, Donji Kneginec, Varaždinbreg i Lužan Biškupečki koji su vršili prepumpavanje vode pomoću motornih i potopnih pumpi.

Vježbi su prisustvovala 34 operativna vatrogasca VZO-a Gornji Kneginec te načelnik Općine Gornji Kneginec Goran Kaniški, predsjednik Općinskog vijeća Marko Brezovec, načelnik stožera Civilne zaštite Općine Gornji Kneginec Robert Đuranec, predsjednik VZO Gornji Kneginec Mihael Magdić te zapovjednik VZO Gornji Kneginec Igor Kišiček.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje