Povežite se s nama

U fokusu

Sudbina viničkog Arboretum Opeke važna svima, osim varaždinskom županu Štromaru?

Objavljeno:

- dana

VAŽAN SASTANAK U ZAGREBU

U Ministarstvu kulture jučer je održan treći radni sastanak na temu revitalizacije parka Arboretuma Opeke u Vinici na kojem su bili svi osim varaždinskog župana Predraga Štromara. 

Zašto župan nije došao, iako mu je poziv bio upućen na vrijeme i premda je uređenje Arboretuma Opeke bila jedna od okosnica županovog političkog programa, zanimalo je sudionike.

Revitalizacija Arboretuma Opeke više nije županijski prioritet?

– Očito je da županu nije stalo do najvećeg i najznačajnijeg projekta na razini nacionalnog interesa. Revitalizacija Arboretuma Opeka izgleda više nije jedan od prioriteta – tom je prilikom zabrinuto izjavio načelnik Općine Vinica Marijan Kostanjevac.

Sastanak je održan kako bi se projekt revitalizacije mogao do 5. ožujka prijaviti na EU natječaj

Sastanak u Zagrebu održan je na poziv pomoćnika ministra kulture Davora Trupkovića, a sazvan je na inicijativu HDZ-ovog saborskog zastupnika Anđelka Stričaka.  S obzirom da se planira da Općina projekt revitalizacije Arboretuma Opeke prijavi na natječaj “Promicanje održivog razvoja prirodne baštine“ koji se provodi u okviru Operativnog programa “Konkurentnost i kohezija 2014-2020“,  Prioritet 6c2 “Očuvanje, zaštita, promicanje i razvoj prirodne i kulturne baštine”, koji je otvoren do 5. ožujka ove godine,  sastanak je održan kako bi svaki u svom segmetu mogao čim prije pripremiti dokumentaciju i riješiti imovinsko-pravna pitanja da se projekt stigne prijaviti na vrijeme.

Uz sazivatelje i načelnika Općine Vinica Kostanjevca, na sastanku su bili državni tajnik  Ministarstva kulture Krešimir Partl, državni tajnik Ministarstva državne imovine Tomislav Boban, akademik Mladen Obad Ščitaroci, arhitekt urbanist i pejzažni arhitekt na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, Petar Puhmajer iz Hrvatskog restauratorskog zavoda, Miljenko Ernoić iz Razvojne agencije Sjever i Marin Bašić, direktor Parkova.

Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA/ARHIVA RT

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje