Povežite se s nama

Međimurje

Vrijedni ekolozi između Mure i Drave pobrojili 60.000 ptica močvarica: na popisu “pahuljice” i grabežljivice

Objavljeno:

- dana

AVANTURA

Na snijegom i ledom pokrivenom području od Varaždina do Donje Dubrave, odnosno na rijeci Dravi s akumulacijama te šljunčarama diljem Međimurja, kao i na toku rijeke Mure, vrijedni ekolozi ukupno su pobrojili 60.000 različitih ptica močvarica.

Naime, ove je godine organizirano opsežno siječanjsko prebrojavanje ptica koje zimuju na našim prostorima. Kako doznajemo od Gorana Čižmešije, koordinatora IWC-a (International Waterbird Census) za sjevernu Hrvatsku, eko-aktivisti Udruge ZEUS iz Donje Dubrave spomenutu aktivnost organiziraju redovito od 1999. godine.
– Nama je ovo bilo 17. zimsko brojenje ptica močvarica na zimovalištima u Međimurju i okolici, dok se u svijetu već 51. godinu prati brojnost i distribucija važnih ptičjih vrsta. Akciju je prvi put podržala udruga BIOM – BirdLife Croatia, a pridružili su se ZEUS, Javna ustanova Međimurska priroda, DOPPS-BirdLife Slovenia te Prva i Druga gimnazija iz Varaždina – naglasio je Čižmešija, dodavši da u našem kraju među pernatim stvorenjima dominiraju patkarice, guske, galebovi, čaplje i vranci.

Ovih dana uočen je i mali labud na području Donje Dubrave, što je tek 7. takvo opažanje u Republici Hrvatskoj

Među pticama grabežljivicama posebnost su orlovi štekavci i određene vrste gnjuraca. Ovogodišnjom akcijom utvrđeno je da se u značajnoj mjeri promijenio omjer u populacijama vrsta.

– Velikoj različitosti vrsta pridonijeli su klimatološki uvjeti, odnosno iznimno niska temperatura kroz dulje razdoblje, što je rezultiralo potpunim zaleđivanjem manjih vodotoka i gotovo svih šljunčara. Zato se na akumulacijama hidroelektrana, gdje je zaleđenost bila između 80 i 100 posto, zadržao veći broj ptica, koje su u velikim jatima bile koncentrirane na malo prostora. Također, vodotoci između hidroelektrana i dalje nezaleđene Mura i Drava bile su prava meka za ptice – ističe naš sugovornik.
Iz opažanja na terenu, koja su brižljivo evidentirana, proizlazi da brojačima ptica ništa nije moglo promaknuti. Sretali su bjelolice i lisaste guske, bijelog ronca, kokošice, čak četiri orla štekavca, male vrance, žutokljunog labuda i brojne vrste pataka (lastarka, zviždara, crninka, batoglavica, kreketaljka, njorka, glavata, krunata i druge).
– Promatračima ptica su iz radoznalosti prilazili i posjetitelji marine u Prelogu te su mogli iz prve ruke doznati sve o ciljevima akcije koja se na našem području odvijala uglavnom vikendima. Brojenje je obavilo dvadesetak stručnjaka i entuzijasta podijeljenih u nekoliko radnih grupa. Glavni dio obavljen je 15. siječnja 2017., kada smo zajedno s prijateljima iz Slovenije i JU Međimurska priroda u samo jednom danu pokrili cijelo područje od Varaždina do Donje Dubrave te retencije po Međimurju – veli Čižmešija o avanturi koja je tog jutra počela u 7 sati pri temperaturi od -10°C!

S pojavom prvih zraka Sunca u bilježnice su upisali nekoliko stotina ptica zatečenih u preletu. Jutarnju “eskadrilu“ su činili veliki vranac, labudovi, mali vranac, galebovi klaukavci, velika bijela čaplja, liske i patke kržulje. Slijedilo je pješačenje od oko 14 kilometara uz vodotoke.

Prebogata fauna

Naoružani teleskopima, ekolozi podijeljeni u grupe su do kraja dana zabilježili između 5.000 i 10.000 pobrojenih ptica i usput determinirali dvadesetak vrsta.
– Navečer, nakon što se ptice vrate na svoja konačišta, svi zajedno sumirali smo prikupljene podatke i razmijenili iskustva. Vješti fotografi pokazivali su zabilježene motive, a iskusni birdwatcheri podijelili su pokoju anegdotu o doživljajima iz drugih staništa. Područje između Mure i Drave jedno je od rijetkih posebno važnih vodenih staništa za ptice močvarice s prebogatom faunom, kojem treba dodatno povisiti zaštitu kroz razne pravne alate i kroz edukaciju lokalnog stanovništva – zaključio je Čižmešija.

Nedostaju promatrači

Vrijedne Dobrovčane raduje sve veća uključenost institucija u aktivnosti detekcije vrsta koje kroz cijelu godinu provode u Zaštitarsko-ekološkoj udruzi “Senjar“ – ZEUS.

– Namjeravamo ih intenzivirati, posebno putem suradnje sa spomenutim udrugama BIOM i DOPPS. Pripremamo tematske radionice za nove “birdwatchere“ i pišemo projekte za nabavku kvalitetne opreme za promatranja ptica. Interes kod mladih postoji, što se potvrdilo i dobrim odazivom na naše prethodne akcije. Cilj je omasoviti grupu promatrača ptica i ove prostore označiti kao važne lokalitete za ptice močvarnih staništa i u tome stremljenju očekujemo uključenje još zainteresiranih te podršku na svim razinama – ističu Luka Hercigonja i Goran Čižmešija, domaćini ovogodišnjega uspješnog prebrojavanja ptica u Međimurju. Podsjećamo, močvarice su sve ugroženija skupina ptica, prvenstveno zbog uništavanja njihovih staništa širom svijeta. Siječanjskim prebrojavanjem nastoji se zabilježiti reprezentativni dio populacije svake vrste radi procjene njezina statusa i ugroženosti pojedinih vrsta.

Izvor:
Foto: LUKA HERCIGONJA GORAN ĆIŽMEŠIJA

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje