Povežite se s nama

U fokusu

HNS-u svi krivi, a saborskim zastupnicima HDZ-a i Most-a poručili: Više se zalažite za sjever!

Objavljeno:

- dana

DRŽAVNI REBALANS BEZ JPP-a

U rebalansu proračuna za 2016. godinu nisu osigurani novci za projekte javno-privatnog partnerstva (JPP).

Da od toga neće biti ništa bilo je jasno još prošli tjedan, tijekom rasprave o Izmjenama i dopunama državnog proračuna za 2016. godinu.

Ministar Marić odbio sve amandman oporebe, pa i HNS-ov 

Saborska zastupnica HNS-a Božica Makar ministra je pitala je li došlo do previda jer rebalansom nije predviđeno unutar Ministarstva znanosti i obrazovanja 22,5 milijuna kuna za preuzimanje obveza JPP-a u Varaždinskoj i Koprivničko-križevačkoj županiji, pri čemu bi Varaždinska županija trebala dobiti 15 milijuna kuna. Na to je ministar Marić rekao da Sporazum nije ni trebao biti potpisan jer na njega suglasnost nije dala Vlada.

Veliki problemi: Županija ostaje bez 15 milijuna kuna za JPP?

U petak, na sjednici Skupštine Varaždinske županije, o tome da neće dobiti novce za JPP župan uopće nije razmišljao.

– Novac će stići, premijer je rekao da se Sporazumi moraju poštivati – rekao je župan.

Burno zbog JPP-a: Štromar optužio vijećnike HDZ-a da rade protiv obrazovanja i ne žele veći proračun

Danas je izglasan rebalans državnog proračuna za 2016. godinu, no bez novaca za JPP projekte.Za županijski HNS nema dvojbi: sjever Hrvatske time je ponovno zakinut. 

– Ministar financija Zdravko Marić odbio je sve amandmane oporbenih Klubova zastupnika, pa tako i HNS-a, preko kojih smo tražili da država ispuni svoje obveze iz Sporazuma o sufinanciranju najma za izgrađene škole i dvorane. Tražili smo i da se sanira nepravda prema pojedinim lokalnim samoupravama, gradovima i općinama, koje su zakinute zbog izmjena pojediih zakona, a zahtijevali smo i da se osiguraju sredstva za sanaciju klizišta – oglasili su se popodne iz županijske organizacije HNS-a.

Ustvrdili su kako ih toliko ne čudi što ministar Marić nije prepoznao važnost njihovih amandmana, ali su zabrinuti jer su njihove amandmane, kojima se želi omogućiti bolji život građanima sjevera – podržali jedino zastupnici HNS-a iz Varaždinske županije, Božica Makar i Milorad Batinić, dok su protiv bili HDZ-ovi Anđelko Stričak i Josip Križanić, ali i Most-ov Robert Podolnjak.

O sjeveru Hrvatske brine samo HNS. I nitko više – uvjereni su u toj stranci 

– Zanimljivo je da je, primjerice, protiv amandmana vezanog uz škole i dvorane glasao i zastupnik Darinko Dumbović (Klub zastupnika Stranke rada i solidarnosti, Reformista i nezavisnih zastupnika), a podsjetimo samo kako su upravo Reformistima u kampanji bila puna usta projekata i samohvale, a nerijetko su spominjali upravo problematiku koju smo mi pokušavali ispraviti putem amandmana. Iz svega ovog proizlazi da je HNS jedina stranka koja istinski brine za sjever Hrvatske – zaključili su na kraju u HNS-u Varaždinske županije.

Još jednom apeliraju na saborske zastupnike iz Varaždinske županije, posebice na one iz HDZ-a i MOST-a da se okrenu sjeveru i da se zalažu za građane kako nam se više ne bi događale nepravde.

Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA/ARHIVA RT

U fokusu

Hrvatska pošta ostala je bez 430 radnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dobit Hrvatske pošte skočila je lani čak za oko 1270 posto te je iznosila 13,6 milijuna eura.

Državna tvrtka uprihodila je tijekom prošle godine 270 milijuna eura, a to je 11 posto više nego prethodne godine. Pošta je očito bolje upravljala troškovima, ali i digla cijene u srpnju.

No, jedan poslovni pokazatelj značajno je utjecao na niže troškove. Hrvatska pošta, naime, lani je imala oko 8300 zaposlenih, što je čak 430 manje nego prethodne godine. To je broj zaposlenih prema satima rada.

Istodobno, prosječna neto plaća tijekom prošle godine iznosila je oko 1040 eura, što je 12 posto više. U apsolutnom iznosu, neto plaća je rasla za oko 110 eura.

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Istraživanje: značajan broj Hrvata ne može si priuštiti skuplje vrste mesa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

I dok meso svakodnevno jede svaki četvrti Hrvat, što jasno govori o popularnosti ove namirnice, dublja segmentacija govori da su građani cjenovno osjetljivi te da se manje konzumiraju skuplje vrste mesa i mesnih prerađevina kao što su teletina i janjetina te pršut i kulen

Potražnja za ovim delicijama raste i uoči Uskrsa pa su na portalu jatrgovac.com upravo u tom periodu proveli istraživanje o stavovima i navikama hrvatskih građana kada je riječ o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda. Također, dobivene odgovore su usporedili s istovjetnim istraživanjem provedenim u 2022. godini.

Učestalost konzumacije pokazuje značajan rast jer je onih koji svakodnevno jedu meso ove godine za 5 % više, odnosno imamo ih 25 %, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno. Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, kojih ove godine imamo ukupno 64 %, dok ih je prije dvije godine bilo 5 % više. Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa tako ove godine imamo 6 % onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a 2 % ispitanika kaže da meso jede rijetko. Da ne jede meso ističe svega 3 % ispitanih građana.

Piletina je uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 % građana, što je 2 % manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 % udjela uz 4 % rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne. Tako se za teletinu najčešće odlučuje 7 % građana, puretinu bira 3 %, a janjetinu svega 1 % konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je pak riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole onda su dobiveni rezultati podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira. Naime, iako su piletina s 38 % te svinjetina s 26 % i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji. Da teletinu s 18 % i janjetinu s 12 % kombinirano preferira gotovo trećina građana (30 %), a najčešće konzumira svega 8 % njih, govori u prilog tome da si ove skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu, slijede kobasice, šunka, pršut, parizer, kulen i vratina.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i ovdje na vrhu slanina s 29 % udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 % udjela pršut.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje