Povežite se s nama

U fokusu

Zbog prijevremenih izbora u Varaždinu župan Stričak pokreće inicijativu za izmjenu zakonskih rješenja koja se tiču lokalnih izbora

Objavljeno:

- dana

Učinkovitije obavljanje poslova i povećanje kvalitete javnih usluga koje se pružaju građanima u općinama, gradovima i županijama, cilj je projekta “Optimizacija sustava lokalne i područne (regionalne) samouprave” koje provodi Ministarstvo pravosuđa i uprave.

Domaćin četvrte konferencije projekta, koje je održana danas, 23. siječnja, u Županijskoj palači u Varaždinu za predstavnike gradova i općina, bila je Varaždinska županija.

Riječ je o projektu vrijednom 20.076.342,14 kuna koji se financira kroz Operativni program „Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2022.“, a prvi je korak prema promjenama u sustavu lokalne samouprave.

– Cilj projekta je unaprijediti učinkovitost sustava javne uprave kroz optimizaciju sustava lokalne, područne (regionalne) samouprave. Glavni rezultat projekta je uspostava digitalne platforme za praćenje kapaciteta jedinica putem koje će biti dobivena objektivna slika o potencijalima svake županije, svakoga grada i općine za obavljanje poslova iz njihovog samoupravnog djelokruga. Kroz Središnju bazu podataka digitalno će se prikupljati i obrađivati podaci o jedinicama te izračunavati indikatori za njihovi kategorizaciju. Baza će sadržavati oko 440 vrsta podataka o poslovima i ustrojstvu općina, gradova i županija, a njihovi financijski, administrativni i kadrovski kapaciteti mjerit će se na temelju oko 190 indikatora – istaknuo je državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa i uprave Sanjin Rukavina.

Župan Anđelko Stričak podsjetio je da je na području Varaždinske županije 28 jedinica lokalne samouprave, šest gradova i 22 općine.

– Sve naše jedinice lokalne samouprave opravdale su svoje postojanje. Da nemaju status općina i gradova, pitanje je kako bi danas ta mjesta izgledala. Bi li Općina Gornji Kneginec bila najrazvijenija u županiji da je u sastavu Grada Varaždina? Bi li se u Općini Bednja, koja je najudaljenija od županijskog središta, provodile sve te investicije? Bi li općine Donja Voća, Visoko, Mali Bukovec, Maruševec ili Petrijanec bile danas to što jesu da nisu imale mogućnost same odlučivati o svojoj sudbini? Ponavljam, sve naše jedinice lokalne samouprave opravdale su svoje postojanje, no uvijek postoji mogućnost da se napravi iskorak. Upravo je to predviđeno ovim projektom Ministarstva pravosuđa i uprave. Na našim općinama je da razmotre bi li svojim građanima još bolje usluge mogli pružiti kroz jednu od mogućnosti funkcionalnog spajanja, primjerice, putem zajedničkog službenika, zajedničkog upravnog odjela ili putem zajedničkog trgovačkog društva ili ustanove. Time bi se, s jedne strane, ostvarile uštede, a s druge napravio iskorak u funkcioniranju naših općina i gradova – istaknuo je župan Stričak.

Izmjena zakona

Najavio je da će pokrenuti inicijativu za izmjenu zakonskih rješenja vezanih uz provođenje lokalnih izbora, a s obzirom na događanja u Gradu Varaždinu koja su dovela do raspisivanja prijevremenih izbora za Gradsko vijeće.

– Naš prijedlog će biti da se, ako gradonačelnik ili načelnik barem dva puta ne uputi prijedlog proračuna na usvajanje gradskom, odnosno općinskom vijeću, te ako ne predloži Odluku o prijevremenom financiranju, prijevremeni izbori raspisuju za vijeće, ali i za gradonačelnike/načelnike te njihove zamjenike. Jer ako samo jednom uputiš prijedlog proračuna predstavničkom tijelu, poduzeo si sve da ti ostaneš gradonačelnik ili načelnik, a da predstavničko tijelo ide na izbore. To se zove bezobrazluk, jer te nije briga niti za zaposlenike jedinice lokalne samouprave, zaposlenike škola, odgojiteljice u vrtićima, za nikoga osim za sebe. To nije dobro i zbog toga ćemo inicirati izmjenu zakona – najavio je Stričak.

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje