Povežite se s nama

U fokusu

Ister otkrio hoće li poskupjeti voda i komentirao pripajanje Ivkom-voda: Varkom nema interesa, ali je to korist svima, najviše ljudima koji tamo žive

Objavljeno:

- dana

Ustavni sud RH prošlog je tjedna objavio Rješenje kojim odbacuje prijedloge za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti Zakona o vodnim uslugama s Ustavom RH, koje su mu prošle godine uputili Grad Ivanec i još 20-ak gradova, općina, komunalnih poduzeća i udruga širom Hrvatske.

Riječ je o problematici koja je u fokus javnosti došla početkom prošle godine, kada je Vlada na temelju Zakona o vodnim uslugama donijela Uredbu o uslužnim područjima. Ta je Uredba izazvala nezadovoljstvo u Ivancu.

O toj temi razgovarali smo s direktorom Varkoma Brunom Isterom koji nam je objasnio kako Ivančani nemaju nikakvog razloga za brigu. Dapače, okrupnjavanje, odnosno ˝pripajanje˝ Ivkom-voda trebalo bi donijeti najviše koristi upravo korisnicima.

Prošlog je tjedna Ustavni sud odbacio prijedlog za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti. Možete li nam pojasniti to rješenje?

Pokrenuta su dva postupka za ocjenu ustavnosti. Jedan se odnosi na ustavnost Zakona o vodnim uslugama, i to je rješenje prošlog tjedna izašlo. Rješenjem je potvrđeno da su sve odredbe na koje se pozivaju predlagatelji u skladu s Ustavom.

Drugi postupak se odnosi na ustavnost uredbe i ta je odluka važnija, jer će biti definitivna. Postoji određena vjerojatnost, da Ivkom vode ostanu javni isporučitelj, no to bi ipak bilo iznenađenje.

Kad se sagleda cijela priča moramo reći da se ide prema nečemu što je tekovina Europske unije gdje se okrupnjavaju isporučitelji vodnih usluga.

Imamo primjer Poljske koja ima 37 milijuna stanovnika i 40 isporučitelja, te Mađarske koja ima 10 milijuna stanovnika i 30 javnih isporučitelja vodnih usluga.

Nas je manje od 4 milijuna i imamo 180 isporučitelja, što javnih što lokalnih vodovoda. Prema uredbi trenutno je predviđeno da bude 41 isporučitelj, ali ni to nije konačan broj, smatram da će se broj isporučitelja vodnih usluga u budućnosti i dalje smanjivati. Što se tiče lokalnih vodovoda oni su problem jer predstavljaju opasnost za stanovništvo koje se nalazi na tim područjima.

Za postizanje veće učinkovitosti u tehničkom i financijskom smislu veći su sustavi uvijek u prednosti i to je glavni razlog zbog kojeg je taj proces okrupnjavanja važan za građane, lokalnu samoupravu, pa i državu. Veći sustavi garantiraju bolju, sigurniju i kvalitetniju vodoopskrbu u budućnosti.

Imaju li Ivančani, Lepoglavčani i ostali mještani koje sad opskrbljuju Ivkom-vode razloga za brigu?

Naravno da nemaju. Garantiram im da će sustav biti uređeniji i održiviji u konačnosti to će se reflektirati na cijenu usluge. Građani će i dalje piti vodu iz obližnjih izvorišta, jer ne bi imalo smisla raditi skupe transporte vode u oba smjera. No postoji infrastruktura koja povezuje i u slučaju potrebe garantira opskrbu.

Ove godine pojedini lokalni vodovodi imali su problema s nestašicom. O tome se nije puno govorilo jer očito nije bilo političkog interesa. Međutim, moramo napraviti sve da se problemi s opskrbom više ne događaju. Ljeta su sve sušnija i sve je veća mogućnost za nestašice vode. O kvaliteti pitke vode da ne govorimo. Jedno je subjektivni osjećaj, a drugo je zdravstvena ispravnost, što se često zaboravlja. Imamo pozitivne primjere pojedinih načelnika koji dolaze sa zahtjevom Varkomu da ih priključimo na svoj sustav, jer su svjesni te činjenice.

Varkom crpi vodu u zdencima na 50 do 100 metara dubine na tri vodocrpilišta. U pripremi smo izgradnje još dva zdenca iz drugog vodonosnog sloja na dubinama većim od 100 metara. Imamo u rezervi i filtere za denitrifikaciju. Za sad na sreću takvi filteri nisu potrebni, ali redovito pratimo stanje u našem laboratoriju i na zavodu za javno zdravstvo, jer smo svjesni da ima sve više zagađivača u proizvodnim pogonima i poljoprivredi i ne znamo što se može dogoditi za koju godinu.

Ipak su dva izdvojena mišljenja. Koji su bili argumenti tih sudaca?

Jedan argument temelji se na vlasništvu, odnosno o neotuđivosti vlasništva. Smatraju da je infrastruktura vlasništvo lokalne samouprave i da oni trebaju njome raspolagati. No ovo okrupnjavanje nije u koliziji s tim, imovina ostaje i dalje njihova, jer općine i gradovi su suvlasnici Varkoma u odgovarajućem dijelu, ovisno o vrijednosti njihove imovine. Također smatraju da centralna uprava neće dovoljno voditi računa o manjim jedinicama lokalne samouprave. Ne znam za druge, no na području Ivanca i prema zakonu dužni smo osnovati podružnicu koju će voditi isti ljudi kao i dosad, no sad će imati iza sebe snažan sustav Varkoma.

Da budemo jasni na postoji interes Varkoma u tom ˝pripajanju˝ Ivkom voda. Znamo da nas neki tamo ne žele, a mi još moramo izdvojiti za to znatna financijska sredstva. Bilo bi nam jednostavnije da sve bude kako je sada, no svjesni smo činjenice da će to donijeti dugoročno značajnu korist svima.

Kad i ako se donesu konačne odluke Ustavnog suda, koji su daljnji procesi?

Sklapa se ugovor o pripajanju, koji moraju odobriti skupštine oba društva. U ugovor ulazi popis imovine koja prelazi na društvo preuzimatelja. Temeljni kapital se uvećava i radi se nova raspodjela suvlasničkih udjela.

Vezano na to, treba spomenuti da Varaždin možda više neće biti većinski vlasnik Varkoma. Kapital Ivkom-voda znatno je manji od Varkomovog, ali moguće je da će se promijeniti odnos snaga i u suvlasničkoj strukturi.

Rješenje za bale ima rok trajanja i ovo je jedinstvena prilika

Direktor Vakroma Bruno Ister osvrnuo se i na problematiku baliranog otpada. Pritom je istaknuo da je ova gradska uprava po prvi put u 18 godina uspjela ishoditi provedivo rješenje te da je ovo jedinstvena prilika da taj problem konačno postane prošlost. Smatra da će nakon ovih izvanrednih izbora, novi saziv Gradskog vijeća izglasati proračun, a ujedno i donijeti odluku o zaduženju za bale.

– Siguran sam da će biti dovoljno političke mudrosti da se ne propusti ova jedinstvena prilika i da će se nakon 18 godina riješiti problem bala. Vjerujem da će novi saziv Gradskog vijeća izglasati proračun i dati podršku za rješavanje bala, a vjerujem i da je to u interesu svih političkih opcija jer ovo nije stranačko pitanje već se radi o budućnosti svih građana – rekao je Ister. Sve drugo, ističe, je politikanstvo i neobjašnjiva želja za destrukcijom. Očito još postoje oni koji žele da bale ostanu, kako bi i dalje bile sredstvo političkog obračuna. Ova gradska uprava na čelu s gradonačelnikom ima snage i siguran sam da će se to konačno riješiti – ističe Ister.

– Ovo rješenje ima rok trajanja, natječaj za izvođača je proveden, a rok za ugovaranje je lipanj. Stoga bi se do tog datuma trebao donijeti proračun i osigurati sredstva. Imamo suglasnost Fonda da će projekt sufinancirati, provedena je cjelovita procedura prema hodogramu nadležnog Ministarstva – podsjeća Ister. Kaže i da su zapravo do zadnjeg trenutka gradonačelnik Neven Bosilj i njegov zamjenik Marković ostavili otvorenu mogućnost da se održi sjednica Gradskog vijeća i izglasa proračun. Održale su se i tri sjednice Međustranačkog vijeća, odgovoreno je na niz pitanja.

– Nema više nikakvih otvorenih pitanja, struka je odgovorila na sve nekoliko puta i zaista nema ni jednog razloga da se problem ne riješi i zato vjerujem da se ubuduće neće gledati stranačke boje, te da će se napokon maknuti aveti prošlosti i da će politika pokazati svrhu koji bi trebala imati, a to je da bude u službi građana – rekao je Ister.

Cijene vode ostaju iste do kraja godine

Direktor Varkoma rekao je i jednu dobru vijest za sve korisnike, a to je da računi za vodu ostaju isti. Barem do kraja ove godine.

– Imamo likvidnost, osigurana sredstva za projekte i ove godine nećemo podizati cijenu vode za naše korisnike. Međutim, najavljene su nam nove uredbe i nova metodologija za izračun cijene, koje će znatno utjecati na izračun cijene, tako da ne možemo znati što će biti druge godine. Sve je poskupilo i očekivanja su da će i cijene vode morati rasti, ali u ovom trenutku ne možemo znati kad i koliko – kaže Ister.

Pročistač je prioritet da bi se izbjeglo plaćanje penalizacije

Ister kao prioritet izdvaja uređaj za pročišćavanje, koji se mora izgraditi kako bi se izbjegla penalizacija.

– U slučaju da pročistač ne izgradimo u ugovornom roku, čeka nas penalizacija zbog neispunjenja obveza prema ugovoru o dodjeli bespovratnih sredstava. Ugovor mora biti u cijelosti ispunjen i uzalud smo napravili mrežu, ako ne napravimo pročistač u roku koji je produžen do 2027. godine, penalizacija je neizbježna – kaže Ister.

– Mi uređaj planiramo završiti do 2025. godine, ako sad konačno na javnoj nabavi dobijemo izvođača. U natječajnoj dokumentaciji smo napravili sve da bude maksimalno transparentno i otvoreno prema svim ponuditeljima koji imaju tražene sposobnosti. Činjenica je da na domaćem pa ni na međunarodnom tržištu u ovom dijelu Europe nema puno takvih – objasnio je Ister.

U fokusu

Želja je da se dvije obale jezera u Trakošćanu spoje mostom

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čišćenje jezera u Trakošćanu i dalje dobro napreduje, a voda bi se mogla početi puštati već u svibnju.

Tijekom proteklog vikenda najnovije informacije je za Regionalni tjednik iznio Milan Rezo, direktor Hrvatskih voda za Gornju Muru i Dravu.

– Kroz 44 radna dana na projektu nastavka čišćenja jezera Trakoščan izvađeno je 70.000 metara kubnih sedimenta te je isti deponiran na privremenoj deponiji. Građevinska operativa s 11 dampera te bagera duge ruke seli se uzvodno u neočišćene dijelove jezera gdje je još preostalo izvaditi i deponirati 130.000 metara kubnih sedimenta na površini od 13 hektara. Zbog erozija koje su nastale uz rubove staze na pokosima jezera, kreće se u sanaciju istih kroz radove preventivne, redovne i izvanredne obrane od poplava. Na lijevoj obali se gradi 150 metara obaloutvrde gdje će se ugraditi oko 600 metara kubnih kamena na visinu 100 godišnje vode, drugim riječima kamena obloga će se vidjeti iznad punog jezera u visini od pola metra. Također, Hrvatske vide kroz redoviti program uređuju 120 metara obale na desnoj strani jezera na način ugradnje gabionskih zidova, gdje će se istih ugraditi približno 150 metara kubnih. Ukupna vrijednost radova izgradnje obalo utvrde procjenjena je na iznos nešto manji od 300.000 eura i isti se ne idnosi na ugovor vezan za čišćenje jezera – pojasnio je Rezo.

Dodao je da će tijekom ovog tjedna uputiti pismo namjere Dvoru Trakišćan s ciljem preuzimanja građevinske dozvole, faza II, koja se odnosi na gradnju mosta koji bi spojio stazu s lijeve na desnu obalu jezera. Prema prvim informacijama most bi trebao biti viseći. Ovo je novost za koju se prvi put čuje.

– S obzirom da most ide preko jezera Hrvatske vode sukladno Zakonu o gradnji mogu dokazati pravni interes i građevinsku dozvolu s Dvora Trakošćan prenijeti na Hrvatske vode, naravnon uz suglasnost nadležnog Ministarstva kulture i medija. Ovu ideju ostvarujemo uz izniman napor varaždinskog župana Anđelka Stričaka i stručnih službi Županije. Stoga uz prisustvo župana, direktora Hrvatskih voda i resornig ministarsta očekujemo sastanke u Vladi RH koja bi trebala poduprijeti ovu inicijativu. Razlog ovome nalazi se u činjenici da je jezero trenutno suho i gradnja samog mosta bi kroz manje izmjene glavnog projekta s 3.500.000 eura koštala najviše 1.000.000 eura. Uzevši sve u obzir svi u Hrvatskim vodama, zajedno s iznimnim zalaganjem i potporom varaždinskog župana, možemo ustvrditi da smo državnom proračunu uštedili više od 2.500.000 eura ili zaključno, vlastitim znanjima, promišljanjem, zajedničkim rješenjima i potporom župana, očistili smo jezero Trakošćan za nula “0” eura! – završio je Rezo.

Nastavite čitati

U fokusu

HDZ i DP postigli dogovor o Vladi  predvođenoj i u 3. mandatu premijerom Andrejom Plenkovićem

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Marko Milić, član pregovaračkog tima HDZ-a potvrdio je da je na današnjem sastanku postignuto suglasje u vezi s formiranjem nove parlamentarne većine, kao i u vezi sa strukturom buduće Vlade.

Prijedlog postignutog dogovora, uz raspodjelu resora, iznijet će se na stranačkim tijelima tijekom današnjeg dana, a potom ćemo o svim detaljima izvijestiti javnost.

Nakon potvrde na stranačkim tijelima pristupit će se prikupljanju potpisa kako bi mandat za sastavljanje buduće Vlade HDZ-a, Domovinskog pokreta i partnera dobio predsjednik HDZ-a Andrej Plenković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje