Povežite se s nama

U fokusu

Blago varaždinskim narodnjacima: izgubljenim izborima do boljih poslova i veće zarade

Objavljeno:

- dana

Hrvatska narodna stranka je varaždinske i županijske izbore izgubila u pravom trenutku. Stranka je izgubila vlast na sjeveru istovremeno kad je u Zagrebu potpisala koalicijsko partnerstvo s HDZ-om na nacionalnoj razini. Zahvaljujući novom aranžmanu narodnjaka, gubitnici sa sjevera su profitirali novim, bogomdanim radnim mjestima u državnoj službi.

Glavni krivci za izgubljene izbore su prošli najbolje.

Dok su gradski i županijski narodnjaci tek pokušavali shvatiti što je krenulo po zlu i koliko će ih gubitak izbora stajati u profesionalnom životu, stranački lideri su već dogovarali nove pozicije.

I svi su redom profitirali: statusom i novcem.

Goran Habuš

Ovih se dana i bivši gradonačelnik Goran Habuš zaposlio u državnoj službi, u Hrvatskim šumama.

Iako su brojni portali komentirali kako je Goran Habuš u vrijeme svog mandata rekao da se za njega ne čuva radno mjesto u tvrtki iz koje je došao, a onda se ipak vratio, on će reći. – Rekao sam da se neću vratiti na mjesto s kojega sam došao na funkciju gradonačelnika pa niti nisam, jer ja sam prije mandata radio u Hrvatskom šumarskom institutu, a ne u Hrvatskim šumama, gdje radim danas. Zaposlio sam se regularno, putem provedenog javnog natječaja – strpljivo nam pojašnjava bivši gradonačelnik.

– Kuham gulaš za kćer i smijem se, jer zapravo ja sam najbolje prošao. Struka bez politike – veseo je bivši gradonačelnik. Njegova (ne)sposobnost kao gradonačelnika bila je vječna tema u medijima, ali njega takvi komentari nisu nikad previše uznemiravali.

Danas radi na mjestu višega stručnog suradnika za lovstvo i prima, kako kaže, bitno manju plaću od od gradonačelničke.

Kako god bilo, gradonačelnik je prošao lošije od stranačkih mu kolega iz Varaždina. Na istom je radnomu mjestu kao i prije – iako, dakle, ne i u istoj firmi – dok su svi oni otišli ne samo stubu više nego su preskočili cijelo stubište.

Najdulji je korak imao Predrag Štromar.

Predrag Štromar

Danas se još rijetki sjećaju trenutka kad je Predrag Štromar kao kandidat za drugi mandat varaždinskog župana, ostavljen od svih u izbornom stožeru, za svoj poraz okrivio Ivana Vrdoljaka i njegovo koketiranje s HDZ-om.

Bivši župan je zamišljeno stajao sam za visokim barskim stolom s bijelim stolnjakom punim mrvica od grickalica i praznih plastičnih čaša, pa bez krzmanja rekao novinarima da je izgubio izbore zahvaljujući dogovorima Ivana Vrdoljaka s Andrejom Plenkovićem.

Jer, kako je drukčije – ako ne tuđom krivnjom – mogao objasniti gubitak izbora od političkog povratnika Radimira Čačića?

Vjerni HNS-ovci su u koroti za narodnjačkim uvjerenjima, Ivan Vrdoljak je dao ostavku pa se vratio, a Predrag Štromar se nakratko teleportirao na njegovo mjesto. I s njegovim blasfemičnim ambicijama – pogurao narodnjake udesno, u koaliciju s HDZ-om.
Tako je, umjesto žalovanja za izgubljenim izborima, vrijeme posvetio dogovorima s premijerom o koaliciji zbog koje je Vrdoljak odstupio.

Veterani su, predvođeni Vesnom Pusić i Ankom Mrak Taritaš, vratili stranačke knjižice, a izborni gubitnik je promaknut u potpredsjednika hrvatske Vlade i ministra graditeljstva. Čovjek čije “županovanje” neće ostati upamćeno ni po čemu konkretnom, danas je među onima koji kroje suvremenu Hrvatsku.

Alen Leverić

Odlično je prošao i Alen Leverić, koji je zamijenio Predraga Štromara na mjestu predsjednika Županijske organizacije HNS-a. Iako baš nitko ne zna objasniti zašto, Leverić uvijek prolazi dobro.

Ambiciozni Puljanin sa sračinečkom adresom odlično pliva u državnom okrilju. Većinu dosadašnjega radnog vijeka je proveo u državnoj službi, s tek kratkim izletima u realni sektor.

S ulaskom HNS-a u vlast postao je član Uprave Hrvatskih cesta, ali ni dotad mu nije bilo loše: u Vladi Zorana Milanovića, u koju ga je doveo tadašnji potpredsjednik Radimir Čačić, bio je zamjenik ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka.

Danas prima plaću od 18,5 tisuća kuna i nedavno je postao prvi županijski HNS-ovac.
Njegova karijera ide u pravcu koji mu je Vesna Pusić svojedobno i zacrtala: uvrstila ga je na popis najperspektivnijih mladih kadrova za preuzimanje HNS-a. A za okorjele narodnjake ne bi bilo ništa neobično da ovakav HNS, kakav je sad, danas-sutra preuzme i Alen Leverić.

Zrinski Berger i Parlaj

Još će, saznajemo, najmanje dvoje, u ovim krajevima visokorangiranih HNS-ovaca, pronaći bolju službu u Zagrebu.

Jelena Zrinski Berger je nedavno imenovana za v. d. glavne državne tajnice u Štromarovom Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja. U Ministarstvo je došla u studenome s mjesta pročelnice za gospodarstvo u Varaždinskoj županiji, a i ona je, kao i Leverić, u vrijeme ministrovanja Ivana Vrdoljaka imala funkciju u Ministarstvu gospodarstva kao pomoćnica ministra.

Navodno je i sad čeka mjesto pomoćnice Predraga Štromara.

U Zagreb bi trebao otići i Enriko Parlaj, tajnik u HNS-u, koji je prošlog mjeseca jednoglasno smijenjen s mjesta direktora Zone Sjever. Enriko Parlaj je honorarno zarađivao i u nadzornim odborima Termoplina i Parkova. Samo u Termoplinu za svoj angažman u Nadzornom odboru primao je 4000 kuna mjesečno.

Iz Grada su još prije nekoliko mjeseci najavili promjenu Statuta Termoplina i izbor novih članova NO-a. Cilj je trebao biti veća uloga Grada u upravljanju vlastitom tvrtkom, što drugi najveći dioničar, Ivan Topolnjak, nije najbolje prihvatio. Sudeći prema zatišju, nakon velike bure i najave smjene direktora Topolnjaka, brda su se tresla, a rodio se miš.
Enriku Parlaju se sad smiješi mjesto u HEP- u ili HAKOM-u, a buduće radno mjesto će navodno sam odabrati. Iz Zone će otići kako je i došao: uz blagoslov Predraga Štromara.

Tadašnji župan je bio predsjednik Skupštine društva, koje se u ono vrijeme, 2014. godine, zvalo Slobodna zona, a istaknuti HNS-ovac je postao direktor bez javnog natječaja.
Enriko Parlaj je jedan od najistaknutijih HNS-ovaca i zapravo bi bilo čudno da ga je Predrag Štromar zaboravio u svojoj novoj, državnoj avanturi.

Tko pije, a tko plaća?

To što je Goran Habuš “najlošije” prošao u narodnjačkoj kadrovskoj križaljci nikoga zapravo ni ne čudi. Bivši gradonačelnik i župan nikad nisu bili pretjerano bliski. Zbog toga se Goran Habuš mora zadovoljiti već i svojim povratkom u državnu službu.

Narodnjaci su svjesni da su svojim klimakteričnim promjenama raspoloženja dozlogrdili svojima, do jučer lojalnim, biračima na sjeveru, koji s njima više ne računaju.

Mnogi su se zbog ovakvoga, za njih i stranačka uvjerenja nezamislivoga koaliranja stranke s HDZ-om, okrenuli Reformistima i vratili se Radimiru Čačiću. To se najbolje vidjelo na izborima, koji su totalno degradirali HNS, pa stranka danas u Županiji i Gradu jedva opstaje. Narodnjaci u varaždinskom Gradskom vijeću imaju jednog jedinog vijećnika.

Ali koga je to briga?

Sigurno ne one HNS-ovce koji su se držeći se za Štromarove skute dokopali državne službe, a on se pak grčevito drži za Plenkovićeve.

Od rijetke vrste iskonskih i istinskih narodnjaka tu su još samo pojedini općinski načelnici koji godinama, neovisno tko je na vlasti u Županji ili Gradu, uspješno vode svoje male općine.

Ali to je danas rijetka sorta koja će, sudeći prema svemu, uskoro “izumrijeti”.
Nije njima lako. Teško im je, kao i svima sa sjevera, uostalom, pohvatati tko tu pije, a tko plaća.

Jer za njih je HDZ bio i ostao ideološki neprijatelj. Međutim, 70 kilometara dalje su neprijatelji najbolji prijatelji. Čak štoviše: sklopili su četverogodišnji brak, čiji potomci profitiraju odličnim radnim mjestima u državnoj službi.

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje