Povežite se s nama

Život i društvo

HAAS/HTEC SŠ Ludbreg srednjoškolcima nudi i moderno opremljen tehnološko-edukacijski centar

Objavljeno:

- dana

HAAS/HTEC tehnološko-edukacijski centar u sklopu strukovnog Centra izvrsnosti za strojarstvo u Srednjoj školi Ludbreg otvoren je 13. listopada 2021. godine kao treći u Hrvatskoj, nakon Osijeka i Siska.

ŠTO JE HTEC?

To je moderno opremljen tehnološko-edukacijski centar koji služi izvrsnim učenicima, kao i lokalnoj zajednici za dodatne edukacije, usavršavanja i osposobljavanja s novim tehnologijama u sklopu strukovnog Centra izvrsnosti za strojarstvo, i to kroz module pod nazivom “AKADEMIJA 4.0 CNC INDUSTRIJE” kao što su: 3D tehnologije, robotika (FANUC), CAD/CAM (SolidWork, SolidCam, Espirit), CNC tokarenje (HAAS), CNC glodanje (HAAS) i 4.0 industrijska revolucija (CIMCO).

CILJ HTEC-a U LUDBREGU

Dodatno obrazovanje te međunarodno priznati certifikati kako za izvrsne učenike Srednje škole Ludbreg, tako i za dodatno obrazovanje lokalne zajednice na području cijele sjeverozapadne Hrvatske i šire te potaknuti učenike i sve ostale na daljnja školovanja i upise u STEM područja (strojarstvo, elektrotehnika, mehatronika i druge tehničke znanosti).

Oprema u Srednjoj školi Ludbreg u sklopu strukovnog Centra izvrsnosti iz strojarstva i HAAS/HTEC tehnološko-edukacijskog centra.

UPISI U ŠKOLSKOJ GODINI 2023./2024.

ČETVEROGODIŠNJA ZANIMANJA

  • Tehničar za mehatroniku
  • Strojarski računalni tehničar
  • Opća gimnazija

TROGODIŠNJA ZANIMANJA

  • CNC operater/operaterka (dualno)
  • Prodavač/ica (dualno)
  • Strojobravar/ica – JMO
  • Elektroinstalter – JMO
  • Tokar/ica – JMO
  • TES – pomoćni kuhar i slastičar
  • TES – pomoćni bravar

PREDNOSTI UPISA U SREDNJU ŠKOLU LUDBREG

  • novi praktikumi/nova oprema za navedena zanimanje
  • naglasak na struku i praktičnu nastavu, stručnu praksu
  • zapošljavanja, deficitarna zanimanja (restorani, vrtni centri, ustanove itd.)
  • Zadruga “Zdenček” SŠ Ludbreg
  • izvannastavne i fakultativne aktivnosti u sklopu školovanja
  • razvijanje praktičnih vještina i općeljudskih vrijednosti
  • stipendije učenicima (VŽ županija, gradovi i općine)
  • osiguranje praktične nastave u školi i kod poslodavca

TEHNIČAR/KA ZA MEHATRONIKU – ČETIRI GODINE

Mehatronika je interdisciplinarno područje koje povezuje znanja iz elektronike, strojarstva i računalstva. Zanimanje je to koje podjednako privlači mladiće i djevojke, ponajviše zato što visokoautomatizirani, sofisticirani strojevi i uređaji nisu prisutni samo u industriji nego se u obliku kućanskih aparata, glazbenih i videouređaja, kamera te uredskih i drugih uređaja nalaze svugdje oko nas. Zbog stalnog napretka tehnike, u kojoj više nema oštrih granica pojedinih stručnih područja, pojavila se potreba za stručnjacima koji će moći projektirati, rukovati i održavati takve mehatroničke sustave. Nakon četverogodišnjeg obrazovanja tehničar za mehatroniku osposobljen je za rad na kompleksnoj opremi i sustavima; projektira, nadograđuje i održava mehatroničke sustave – strojeve, alate i uređaje koji se sastoje od elektroničkih, strojarskih, optičkih, automatiziranih i kompjuteriziranih sklopova. Nadzire vođenje složenih procesa u pogonima izrade mehatroničkih uređaja, bavi se projektiranjem automatskih strojeva, naprava i alata te prema potrebi nadograđuje navedene uređaje. Osim sigurnog zapošljavanja nakon srednjoškolskog obrazovanja, ovaj program omogućuje stjecanje znanja potrebnih za polaganje državne mature (na višoj razini), i to s mogućnošću upisa na fakultete strojarstva, brodogradnje, elektrotehnike, mehatronike te druge tehničke fakultete i stručne studije u STEM području.

STROJARSKI RAČUNALNI TEHNIČAR/KA – ČETIRI GODINE

Strojarski računalni tehničar perspektivno je četverogodišnje zanimanje koje učenicima pruža širok spektar teorijskog znanja iz općeobrazovnih predmeta i struke, a koja uspješno primjenjuju u radu na praktičnoj nastavi u školi.

Strojarski računalni tehničar radi u svim fazama stvaranja proizvoda pomoću moderne CAD/CAM tehnologije. Konstruira dijelove i sklopove proizvoda, alate i naprave potrebne za proizvodnju, izrađuje tehnološke i operativne postupke pripreme proizvodnje, izrađuje programe za CNC strojeve (računalom kontrolirani strojevi), upravlja i nadzire rad automatiziranih i robotiziranih sustava, upravlja proizvodnim procesom pomoću računala, kako u području strojarstva, elektrotehnike i drvne industrije, tako i u srodnim područjima te obavlja kontrolu ulaznih sirovina i poluproizvoda, kontrolu u svim fazama proizvodnje i završnu kontrolu. Nakon završene strukovne, tehničke škole četverogodišnjeg trajanja te izrađenog i obranjenog završnog rada stječe se kvalifikacija koja omogućuje zaposlenje kao tehnolog u pripremi rada (CAD-CAM tehnologije), tehnolog održavanja, programer, konstruktor alata i naprava, tehnolog kontrole (održavanja kvalitete) u gotovo svim granama industrije jer su danas svi strojevi kompjutersko upravljani. Nakon položene državne mature moguće je napredovanje u školovanju na višoj razini, i to upisom na fakultete strojarstva, brodogradnje, elektrotehnike, mehatronike te druge tehničke fakultete i stručne studije.

OPĆA GIMNAZIJA – ČETIRI GODINE

Gimnazije su usmjerene prema nastavku školovanja i pružaju opće obrazovanje, razvijaju opći akademski kapacitet i omogućuju stjecanje temeljnih znanja i vještina u svim glavnim znanstvenim područjima s naglaskom na STEM područje. Samo gimnazijsko obrazovanje omogućuje mladim osobama da se razviju u samosvjesne, odgovorne i autonomne ljude širokih, raznolikih i komplementarnih znanja i vještina koji će moći vjerodostojno, produktivno i kreativno odgovoriti na izazove koji ih čekaju. Omogućujući im razumijevanje bitnih aspekata svijeta u kojem živimo, usmjeravajući ih prema suradnji, kritičkom preispitivanju vlastitih pretpostavki i kreativnom rješavanju problema te razvijajući njihovu sposobnost upotrebe jezičnih i tehnoloških alata, gimnazijsko obrazovanje priprema mlade ljude za cjeloživotno učenje i produktivan osobni, profesionalni i društveni život s naglaskom na STEM područje. Gimnazija učenicima pruža mogućnost da usvajajući ukupna znanja, vještine i stavove, usvoje i napredna znanja i vještine iz odabranih disciplina i područja u skladu s interesima i obrazovnim aspiracijama. Tijekom obrazovanja učenik će steći opća znanja i vještine iz općeobrazovnih nastavnih predmeta, osposobiti se za logičko i stvaralačko mišljenje i samostalno učenje.

CNC OPERATER/KA (DUALNO OBRAZOVANJE) – TRI GODINE

Dualno obrazovanje konkretno znači da će se uz obrazovanje u školi značajan dio učenja temeljenog na radu realizirati u svijetu rada (licenciranim radionicama). Tako će se u prvom razredu 24 %, u drugom razredu 84 %, a u trećem razredu 77 % ukupnog fonda sati učenja temeljenog na radu realizirati u licenciranim radionicama u gospodarstvu.

Na taj način omogućeno je ostvarivanje više sati učenja temeljenog na radu u svijetu rada (u licenciranim radionicama) u odnosu na dosadašnji program CNC operatera. Učenici koji će se upisati u navedeno zanimanje potpisivat će i ugovor o dualnom obrazovanju s licenciranim radionicama, u kojima će imati uvjete za obavljanje nastave predmeta Praksa u CNC radionici tijekom cjelokupnoga srednjoškolskog obrazovanja.

PRODAVAČ (DUALNO) – TRI GODINE

Zanimanje prodavač podrazumijeva prodaju robe na veliko ili malo te savjetovanje kupaca o kupovini. Prodavač može raditi u velikim trgovačkim sustavima, na specijaliziranim odjelima ili u malim trgovačkim društvima.

Prodavač (dualno) u tijeku školovanja i putem prakse stječe mnoga praktična znanja nužna za uspješno obavljanje zanimanja (posluživanje kupca, kontrolu robe, prezentaciju, naplatu, zamatanje robe i sl.).

Prodavač mora imati znanja iz područja trgovačkog računovodstva, ekonomskog poslovanja, poznavanja robe, aranžiranja, poslovne informatike, higijene prehrane i namirnica, stranih jezika, osnova psihologije marketinga i sl. Zanimanje prodavač je dinamično i odgovorno, traži se snalažljivost i spretnost te smisao za računanje u novčanom poslovanju. Posebna pozornost posvećuje se poznavanju psihologije prodaje i tehnikama vođenja prodajnog razgovora.

Dualno obrazovanje podrazumijeva da učenik koji je u redovitom sustavu strukovnog obrazovanja formalno “upisuje tvrtku”, a ne školu, gdje onda i provodi više od 50 % ukupnog vremena školovanja. Tako učenik u tvrtki, uz praktične vještine, stječe i određena teorijska znanja o struci za koju se školuje i, što je najvažnije, stječe rafinirane vještine (tzv. “soft skills”) koje ne može steći u školi, ili barem ne koliko mu je potrebno.

STROJOBRAVAR/ICA – JMO – tri godine

Efikasno je i traženo zanimanje koje učenicima nakon završetka školovanja pruža garanciju brzog zapošljavanja te stjecanja konkurentnosti na tržištu rada. STROJOBRAVARI školuju se za samostalan rad sa najmodernijim strojevima, upravljanje CNC strojevima te za rad s najmodernijim CAD/CAM tehnologijama. Učenicima je osigurana praksa u školskoj radionici. Praktična se nastava jedan dan izvodi u školi, a najmanje dva dana tjedno kod licenciranog obrtnika ili u poduzeću koje ima licencu obrtničke komore. Strojobravar sastavlja nove strojeve i uređaje te održava postojeće; izrađuje pojedine elemente stroja, ustanovljuje kvarove te obnavlja manje (remenske prijenosnike, lančanike), hidrauličke uređaje, crpke, kanale za podmazivanje i dr. manje sklopove spaja u veće koje potom povezuje u stroj ili uređaj. Pri održavanju strojeva i uređaja, provjerava njihov rad i ispravnost. Nakon završene srednje škole i dvije godine radnog iskustva u struci, može se pristupiti polaganju majstorskog ispita, steći zvanje majstor strojobravar i otvoriti vlastiti obrt. Zahvaljujući širokoj paleti strojeva, strojobravari nakon završene škole imaju raznolike mogućnosti zaposlenja u raznim tvrtkama ili tvornicama. Strojobravar je deficitarno zanimanje u strojarskoj struci i svi se učenici nakon školovanja relativno lako zapošljavaju. Na kraju školovanja učenici polažu završni i pomoćnički ispit za koji im Hrvatska obrtnička komora izdaje posebnu svjedodžbu.

ELEKTROINSTALATER – JMO – tri godine

Program se sastoji od općeobrazovnog, stručno-teorijskog i praktičnoga dijela (programa naukovanja). Praktična nastava izvodi se jedan dan u školi, a najmanje dva dana tjedno kod licenciranog obrtnika ili u poduzeću koje ima licencu Obrtničke komore. Poslovi su i radni zadaci elektroinstalatera sljedeći: postavljanje, ispitivanje i stavljanje u pogon te održavanje niskonaponskih instalacija i postrojenja za raspodjelu električne energije, postavljanje, ispitivanje, stavljanje u pogon i održavanje dojavnih i signalnih instalacija, antenskih i komunikacijskih instalacija, postavljanje, ispitivanje, stavljanje u pogon i održavanje uzemljenja i munjovoda te postrojenja za izjednačavanje potencijala. Nakon tri godine radnoga iskustva u struci elektroinstalateri mogu polagati majstorski ispit koji im omogućava otvaranje vlastitog obrta. Postoji i mogućnost nastavka školovanja 4.godišnjim zanimanjima.

TOKAR/ICA – JMO – tri godine

Učenicima je osigurana praksa u školskoj radionici. Praktična se nastava jedan dan izvodi u školi, a najmanje dva dana tjedno kod licenciranog obrtnika ili u poduzeću koje ima licencu obrtničke komore. Tokar sastavlja nove strojeve i uređaje te održava postojeće; izrađuje pojedine elemente stroja, ustanovljuje kvarove te obnavlja manje (remenske prijenosnike, lančanike), hidrauličke uređaje, crpke, kanale za podmazivanje i dr. manje sklopove spaja u veće koje potom povezuje u stroj ili uređaj. Pri održavanju strojeva i uređaja, provjerava njihov rad i ispravnost. Nakon završene srednje škole i dvije godine radnog iskustva u struci, može se pristupiti polaganju majstorskog ispita, steći zvanje majstor tokar i otvoriti vlastiti obrt.

POMOĆNI KUHAR/ICA I SLASTIČAR/KA – TES – TRI GODINE

Zanimaju li te kulinarsko umijeće, različita jela i slastice te načini njihova pripravljanja, nutricionizam, dekoracija ili pak degustacija? Predlažemo ti zanimanje pomoćnog kuhara i slastičara! Učenici tijekom svog školovanja za pomoćnog kuhara/slastičara (TES) po prilagođenom programu ili individualiziranom programu uz općeobrazovne predmete stječu znanja i vještine iz strukovnih predmeta koje zatim primjenjuju u praktičnoj nastavi. Pomoćni kuhar/slastičar dio je tima osoblja ugostiteljske kuhinje. Najaktivniji je u poslovima pripreme namirnica, pomaže u pripremanju namirnica, skladištenju i mehaničkoj obradi namirnica uz pomoć alata i strojeva prema uputama kuhara, zatim pomaže pri prigotovljavanju namirnica te poslovima čišćenja i pranja nakon obavljenog posla. Nakon završetka trogodišnjeg školovanja stječe nižu stručnu spremu (NSS). Mogućnost je zapošljavanja nakon završetka srednjoškolskog obrazovanja u svakom ugostiteljskom objektu koji je opremljen kuhinjskim blokom.

POMOĆNI BRAVAR/ICA – TES – TRI GODINE

U okviru ovog programa učenici se osposobljavaju za izvođenje jednostavnijih radnih operacija obrade metala: rezanje limova, piljenje metalnih profila, bušenje, kovanje, zavarivanje, brušenje i nanošenje boje radi zaštite od korozije. Kroz obavljanje navedenih poslova, samostalno izrađuju ili sudjeluju u izradi vrtnih ili balkonskih ograda, rukohvata na stubištima, garažnih vrata, vrtnog namještaja, stalaka za cvijeće i drugih metalnih konstrukcija. Zatim radi sve poslovi u bravariji: bušenje, brušenje, rad sa bušilicom, brusilicom, el. pilom, prešom i sl.

Život i društvo

Položen kamen temeljac novog dječjeg vrtića u Radovanu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Grad Ivanec

Velik je i veseo, a mnogi kažu i povijesni dan, bila je srijeda, 8. svibnja, u Radovanu. Na velikom gradilištu na površini koju je još prije nekoliko godina za potrebe gradnje vrtića otkupio Grad Ivanec, simbolično je položen kamen temeljac novog dječjeg vrtića.

U temelje objekta položena je i posebna kapsula s porukama koje su za buduće generacije napisala djeca i njihove odgojiteljice, a nakon toga temeljac su zajedno zabetonirali državna tajnica u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Iva Ivanković, gradonačelnik Milorad Batinić, njegov zamjenik Marko Friščić, predsjednik Gradskog vijeća Zdenko Đuras i ravnateljica Dječjeg vrtića Ivančice Milena Golubić.

Službeni dio programa održan je u vatrogasnom domu u Radovanu, koji su pjesmom i plesom uljepšali mališani dječjeg vrtića Radovan te izmamili buran pljesak svih okupljenih.

A među njima bili su i gradski vijećnici, pročelnici Grada Ivanca, Upravnog vijeća DV Ivančice, predstavnici OŠ Metela Ožegovića u čijim prostorima se nalazi sadašnji vrtić, predstavnici izvođača radova, tvrtke MIPCRO Ivanec, projektanta, voditelja projekta, stručnog nadzora i dr.

Ističući da je današnji dan posebno emotivan i za njega samog kao nekadašnjeg đaka škole Radovan, predsjednik Gradskog vijeća Zdenko Đuras zahvalio je svima uključenima u ovaj projekt.

– Gradnja vrtića u Radovanu važna je za cijeli istočni dio Grada Ivanca i sva naselja koja mu gravitiraju. Ovo je projekt koji smo godinama čekali te o njemu i raspravljali na puno sjednica Gradskog vijeća. Osobno sam vrlo ponosan što sam na čelu Vijeća za čijeg će se mandata realizirati gradnja dva vrtića i drugih projekata. Ovo je prava slika brige o našim najmlađima – rekao je, među ostalim, Đuras.

Zamjenik gradonačelnika Marko Friščić naglasio je da će novi vrtić imati više od 850 m2 površine, a bit će namijenjen smještaju 64-ero djece za četiri mješovite skupine jasličkog i vrtićkog uzrasta.

Za njih će biti sagrađene četiri smještajne jedinice s garderobama, sanitarijama i otvorenim nadstrešnicama. Objekt će raspolagati i višenamjenskom dvoranom, kuhinjom,blagovaonicom, spremištima i upravnim prostorijama.

– Vrtić se gradi po svim suvremenim pedagoškim standardima i već sada se veselimo njegovu puštanju u rad. Na vanjskim površinama bit će uređeno i parkiralište te veliko dvorište za igru i boravak djece, okrenuto na Sunčanu stranu. U planu je i uređenje pješačkog poteza – napomenuo je Friščić.

Gradonačelnik Milorad Batinić zahvalio je svima koji su pridonijeli početku realizacije ovog projekta vrijednog 2,5 milijuna eura. Od toga većinu sredstava (1,77 milijuna eura) osigurava Grad Ivanec, dok ostatak od 726.500 eura predstavljaju EU sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO).

Podsjetio je također da se paralelno dograđuje i dječji vrtić u Ivancu, vrijedan daljnjih 1,3 milijuna eura.

Sveukupno, projekti gradnje i opremanja oba vrtića su, prema raspisanim javnim nabavama, vrijedni 3,8 milijuna eura, od čega 64 % sredstava osigurava Grad Ivanec, a ostatak je iz EU sredstava.

– U Ivancu bilježimo povećano doseljavanje i građevinski bum po pitanju stambene gradnje. A upravo gradnja vrtića i povećanje vrtićkih kapaciteta osnovna su pretpostavka za ostanak mladih obitelji i doseljavanje novih – istaknuo je Batinić.

Nastavite čitati

Život i društvo

U Čakovcu održane 6. Sportske igre studenata Sjeverozapadne Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U novoj balon dvorani na prostorima Učiteljskog fakulteta u Čakovcu u srijedu su, 8. svibnja, održane 6. Sportske igre studenata Sjeverozapadne Hrvatske.

Fizičku, ali i mentalnu snagu na test su stavili studenti iz Križevaca, Bjelovara, Varaždina i Čakovca, a sudjelovale su ekipe Međimurskog veleučilišta u Čakovcu, Učiteljskog fakulteta Zagreb, Veleučilišta u Bjelovaru, Fakulteta organizacije i informatike iz Varaždina te Veleučilišta u Križevcima.

Riječ je o događaju koji predstavlja uzbudljivu priliku za povezivanje akademskih zajednica kroz sportska natjecanja i rekreativne aktivnosti, a program se sastojao od natjecanja u muškoj, ženskoj i mješovitoj kategoriji u šest različitih sportova – mali nogomet, odbojka, košarka 3×3, badminton, stolni tenis i pikado.

– Iznimno mi je drago što smo ponovo uspjeli dovesti sport u Čakovec, na Međimursko veleučilište. Hvala svim mojim kolegama koje su sudjelovali u ovom projektu zahvaljujući kojem je omogućeno da studenti MEV-a imaju gdje održavati nastavu tjelesnog odgoja, a posebno hvala upravo našim studentima koji su pomogli u postavljanju balon dvorane. Nije sve samo učenje i polaganje ispita – studentski život su i ovakva događanja na kojima se uvijek lijepo družimo, mladi se zabavljaju i što je najvažnije, fizički su aktivni. Znamo koliko su sport i rekreacija važni za zdravlje, stoga mi je iznimno drago što smo organizirali ove sportske igre, a još mi je draže kada vidim koliko mladi u tome uživaju i trude se dati sve od sebe da budu što bolji – rekao je dekan MEV-a  doc. dr. sc. Igor Klopotan.

Prodekanica Blaženka Filipan-Žignić istaknula je da joj je zadovoljstvo što je upravo studentskim sportskim igrama neslužbeno otvorena balon dvorana.

– Dugo smo čekali tu dvoranu i vi ste prvi s ovom manifestacijom u njoj. Velika je stvar što su ne samo Međimursko veleučilište, nego i grad Čakovec dobili novo mjesto za vježbanje i sport i što se proširuje ponuda cijele naše lokalne zajednice. Ovakve manifestacije koje se odvijaju izvan Zagreba su prilika da promoviramo ne samo sport, nego i naše ustanove, ne bi li možda privukli i druge studente da vide kako je lijepo studirati na ovim lokacijama, u našem Međimurju – kazala je prodekanica Filipan-Žignić.

Na otvorenju sportskih igara studenata bio je i župan Međimurske županije Matija Posavec.

– Ovdje se danas ispisuje povijest. Balon dvorana još nije službeno otvorena, bit će za koji dan, ali slike i nastup, sportski susreti studenata će zapravo biti prezentacija dvorane. Želim vam puno druženja, puno sportske sreće i uspjeha i puno motivacije i energije na vašim veleučilištima i sveučilištima. Sretno i neka pobijedi najbolji – poručio je župan Posavec.

Vrijedi spomenuti i kako su tijekom natjecanja za sve prisutne bili organizirani besplatna hrana i piće, kao i dodatan zabavni program.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje