Povežite se s nama

Život i društvo

Dječji vrtić Radost Ludbreg jedna je od Europskih talent točaka

Objavljeno:

- dana

Dječji vrtić “Radost” u Ludbregu dio je Županijskog projekta Europskih talent točaka kojeg vodi Varaždinska županija, dogradnjom vrtića za koju je projekt već odobren, planira se osigurati i prostor za mini STEM učionice u predškolskom odgoju i obrazovanju, što je moguće i zahvaljujući tome što je dio zaposlenika vrtića uspješno prošao edukacije u međunarodnom RITHA programu čime se vrtić Radost upisao u europsku mrežu za podršku darovitoj djeci.

– Dječji vrtić Radost ima certifikat kojeg dodjeljuje Europska mreža za podršku talentima. Spomenuta mreža okuplja 25 centara u brojnim državama Europe. Centri izvrsnosti Varaždinske županije su jedini europski talent centri u Hrvatskoj i naš vrtić je jedna od tih točaka – kaže Zvjezdana Jadanić, ravnateljica Gradskog dječjeg vrtića Radost Ludbreg. Dodaje kako se u posljednje dvije godine popularizirala briga o darovitoj djeci i resorno Ministarstvo izdalo je smjernice i kreće se u jaču edukaciju obrazovnog kadra.

– Bez obzira koliko fakulteta završili, jako malo učimo o darovitoj djeci. Nabroje se teorije i definicije, ali kako raditi s njima, koji su sve problemi o tome više doznajemo na specijaliziranim edukacijama i to je upravo nešto što treba potencirati kako s odgajateljima tako i s učiteljima – kaže Jadanić. Upravo s tim ciljem, kako kaže, organizirane su talent točke kao mjesto prenošenja znanja, razmjene iskustva i stvaranja jednog stručno-znanstvenog centra u kojem bi upravo odgajatelji iz ovog dijela Hrvatske mogli pohađati edukacije.

– Mi smo tako postali jedan od kandidata za razvoj takvog centra, a temelj za to bile su prethodno odrađene edukacije na nizozemskom sveučilištu. Psihologinja i ja prošle smo godinu dana edukacija za rad s darovitom djecom gdje smo dobili više teorije, a manje prakse. Potom smo završili još edukacije u stručno-razvojnom centru u Zagrebu u trajanju od godinu dana i to je bilo više usmjereno ka načinu rada s djecom, kako ih otkriti i raditi s njima – rekla nam je ravnateljica. Darovita djeca su prema njihovim dosadašnjim iskustvima vrlo često djeca smanjenje pozornosti, često i veliki perfekcionisti. Ponekad im je izazov rezati sa škaricama, ali zato su u stanju napraviti Titanic od lego kocaka.

– Izazov je raditi s takvom djecom kako roditeljima tako i nama koji ih pratimo kroz obrazovni put. Često nažalost nemamo dovoljno vremena posvetiti im se i zato su ovakve talent točke odlična prilika za njih. U cijelu priču o darovitosti ušli smo preko Erasmus projekta kroz kojeg smo uspjeli nabaviti kvalitetnu didaktiku i stvarno smo odlično pripremljeni za STEM područje – kaže ravnateljica. Kroz Erasmus projekt djeca su se upoznala s magnetizmom, obnovljivim izvorima energije, mikroskopiranjem.

– Stvorila se tu ekipa od petero, šestero djece zainteresirane za STEM. Taj naš projekt u riječi je imao i a, dakle STE(a)M što znači da je uključivao i art, odnosno umjetnost i kreativnost. Kad smo još i to analizirali imali smo ukupno petnaestak djece, neki od njih imali su digitalne kompetencije, jedni umjetničke i tako smo podijelili interese i usmjeravali ih u radu – objašnjava ravnateljica.

Varaždinska županija ustrojila je tim ljudi koji rade na razvoju centra, a uključilo se šest vrtića i to onih u kojima rade djelatnici koji su završili program usavršavanja za rad s darovitima RITHA Hrvatska. Zadužena za ustroj razvoja ove mreže bit će dr. sc. Jasna Cvetković-Lay, čije je područje specijalnosti rana identifikacija i kreiranje programa za darovite.

– Ludbreg će kao prvi grad u Hrvatskoj imati Newton sobe i vjerujem da rano prepoznavanje darovite djece, dakle već u vrtićkoj dobi olakšava daljnji obrazovni proces. Taj znanstveni centar u izgradnji veliki je doprinos cijeloj ovoj priči jer vremena se mijenjanju, digitalno je doba, a mi nekako nastojimo sve povezati u jednu pozitivnu cjelinu – zaključuje ravnateljica.

Lijepoj budućnosti ludbreškog vrtića u prilog ide i projekt „Dogradnja, rekonstrukcija i opremanje Dječjeg vrtića „Radost“ Ludbreg“ koji je usmjeren na ulaganje u rekonstrukciju i nadogradnju dječjeg vrtića s ciljem povećanja infrastrukturnih i materijalnih kapaciteta za povećanje dostupnosti predškolskog odgoja i obrazovanja na području Grada Ludbrega. Nositelj projekta je Grad Ludbreg, a partner na projektu je Općina Rasinja. Dogradnjom dječjeg vrtića povećat će se broj mjesta u vrtiću za 44 djece koja će biti smještena u 3 nova dnevna boravka. Ukupna vrijednost projekta je 3.672.000,00 kuna, odnosno 487.358,15 EUR.

– Obrazovanje je posebno važna komponenta budućnosti svakog grada. Temelj na kojem počiva svako obrazovanje je predškolski odgoj i prema raspodjeli poslova u Hrvatskoj taj posao je u nadležnosti gradova i općina. Prije nekog vremena smo završili projekt dogradnje našeg gradskog vrtića, ali prošle smo godine prijavili i dobili novi EU projekt treće faze uređenja vrtića čime ga proširujemo i time simbolično poručujemo da su djeca naša budućnost. Pored toga našim tetama u vrtićima osigurali smo najbolje uvjete za rad, a to nam se vraća i certificiranjem Dječjeg vrtića Radost kao vrtića koji prepoznaje darovitost u djece i od samih početaka ju usmjerava u pravom smjeru – objašnjava gradonačelnik Dubravko Bilić.

Život i društvo

Korzo će sutra biti središte kulturne raznolikosti, bit će tu pjesme i plesa, ali i nepalske kuhinje

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Grad Varaždin i Varaždinska županija u suradnji s nacionalnim manjinama s područja Grada Varaždina i Varaždinske županije obilježit će u subotu 18. svibnja 2024. godine od 10 do 13 sati na Trgu kralja Tomislava (Korzo) Dan kulturne raznolikosti za dijalog i razvoj – predstavljanje nacionalnih manjina Grada Varaždina i Varaždinske županije.

-Pozivamo sve građane da se pridruže obilježavanju i uživaju u kulturno umjetničkom programu i tradicionalnoj gastronomiji nacionalnih manjina s područja Varaždinske županije – istaknuli su u Gradu Varaždinu.

Na Trgu kralja Tomislava (Korzo) predstavit će se albanska, bošnjačka, slovenska i srpska nacionalna manjina te predstavnici Nepala i Ukrajine.

PROGRAM:

9:00 h – PRIJEM PREDSTAVNIKA NACIONALNIH MANJINA I GOSTIJU, Gradska vijećnica, svečani salon, Trg kralja Tomislava

10:00 h – SLUŽBENO OTVORENJE MANIFESTACIJE, Trg kralja Tomislava – pozornica ispred Fakulteta organizacije i informatike

  PREDSTAVLJANJE NACIONALNIH MANJINA NA POZORNICI:

10:00 h – SLOVENSKA NACIONALNA MANJINA: Kulturno-umjetničko društvo „Hajdina“

10:30 h – BOŠNJAČKA NACIONALNA MANJINA: Ženski pjevački zbor „Bulbuli“ – Kulturno društvo bošnjaka Hrvatske

11:00 h – SRPSKA NACIONALNA MANJINA: SKD Prosvjeta – pododbor Benkovac       

11:30 h – ALBANSKA NACIONALNA MANJINA: KUD Shkendija Zagreb 

12:00 h – SLOVENSKA NACIONALNA MANJINA: Slovensko kulturno društvo „Nagelj“          

* Ukrajina – predstavljanje kulture i tradicije

* Nepal – predstavljanje nacionalne kuhinje 

Nastavite čitati

Život i društvo

Pomolimo se: u subotu u Klenovniku hodočasnici polaze na tradicionalni svibanjski Marijin put

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Svibanjski Marijin put u Klenovniku održat će se u subotu, 18. svibnja, s početkom u 14 sati.

Hodočasnici će se okupiti u župnoj crkvi Presvetog  Trojstva, te započeti pobožnost molitve krunice i hoda Marijinim putem prema kapeli sv. Wolfganga u Vukovoju. Po završetku pobožnosti bit će euharistijsko slavlje u kapeli sv. Wolfganaga.
 
Podsjećamo, grof Ivan IV. Drašković dao je postaviti 1672. godine, prije više od 3 i pol stoljeća, od dvorca u Klenovniku do hodočasničke kapele sv. Vuka u Vukovoju, petnaest kamenih pilova s prikazima radosnih, žalosnih i slavnih otajstava krunice. Tijekom stoljeća pilovi su više puta obnavljani, a zadnja je obnova načinjena od 2008. do 2015. godine, kada su 4 pila rekonstruirana na temelju izvornog izgleda prikaza otajstava, a 11 postaja isklesano je u kamenu na novi način.
 
Od 2008. godine se redovito održavaju pobožnosti u Marijinim mjesecima – svibnju i listopadu zahvaljujući domaćem sinu mons. Nedjeljku Pintariću i tadašnjem župniku vlč. Josipu Jagarčecu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje